Strojenie ręczne telewizora LG - instrukacja

Zmiana kanałów telewizji naziemnej. Nowe częstotliwości DVB-T od czerwca 2020

Nie tylko TVP musi zwolnić pasmo dla telefonii komórkowej 5G. W czerwcu nastąpi zmiana kanałów telewizji naziemnej na kilku multipleksach. W wybranych regionach Polski może nastąpić konieczność przestrojenia telewizorów, by odbierać kanały dostępne na bezpłatnych multipleksach DVB-T.

Czerwcowe zmiany dotyczące telewizji naziemnej podyktowane są wchodzeniem do Polski technologii 5G. Telefonia komórkowa nowej generacji będzie nadawać na podobnych częstotliwościach, co obecnie telewizja. Dlatego konieczne będzie zmienienie części częstotliwości, na których dziś odbiera się telewizję naziemną.

Na całościowe zmiany, a zatem też i przejście z formatu DVB-T na nowszy DVB-T2 w Polsce mamy czas do 2022 roku. Już teraz jednak konieczne jest zwalnianie wybranych pasm.

Najbliższa zmiana związana ze zwalnianiem pasm dla 5G zaplanowana jest na noc z 2 na 3 czerwca 2020 roku. Jakiś czas temu o konieczności zwolnienia wybranych kanałów dla telewizji naziemnej poinformowała telewizja Polska, której kanały są nadawane na multipleskie MUX-3.

Okazuje się, że w czerwcu częstotliwości w wybranych lokalizacjach zmienią też pozostałe multipleksy w tym: MUX-2 (kanały komercyjne m.in. Polsat i TVN), MUX-1 (kanały komercyjne m.in. Eska, TTV, Trwam), a także płatny multipleks Polsatu MUX-4 oraz jeden z multipleksów lokalnych.

Zniknęły mi kanały naziemne. Co zrobić?

W komunikacie TVP mogliśmy przeczytać, że większość użytkowników naziemnej telewizji cyfrowej nie będzie musiała przestrajać swoich odbiorników w związku ze zmianą częstotliwości i kanałów nadawania telewizji. Nie wszyscy będą jednak w tak komfortowej sytuacji i część telewidzów w środę rano może zauważyć, że zniknęły z ich telewizorów naziemne kanały, które do tej pory odbierali.

Strojenie ręczne telewizora LG - instrukacja

To nie jest powód do paniki. Zmiana częstotliwości była planowana, a nasz telewizor niekoniecznie musi automatycznie przeszukać ponownie pasmo. Jeżeli zauważymy, że z naszego telewizora zniknęły kanały telewizji naziemnej, powinniśmy wejść w ustawienia telewizora i ponownie wyszukać kanałów. Można zrobić to na dwa sposoby automatyczny lub wybrać strojenie ręczne i wpisać nowy kanał, na którym od 3 czerwca mają nadawać stacje DVB-T.

Zmiana kanałów telewizji naziemnej od 3 czerwca 2020

Emitel, który jest operatorem największych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, na razie nie podał jeszcze szczegółowych wytycznych dotyczących zmian. Na stronie firmy wciąż widnieje informacja o zmianach, które nastąpiły w marcu. Niemniej jednak na forach internetowych i portalach (m.in. SATKurier czy Wirtualne Media) pojawiają się informacje o tym, które kanały będą musiały zostać przestrojone.

Okazuje się, że zmian jest więcej niż wcześniej donosiły media. Pełna lista nowych częstotliwości podana przez operatora największych polskich multipleksów telewizji cyfrowej dostępna jest tutaj.

Zmiana pasma Polsat News naziemnie we Wrocławiu

MultipleksStary kanał (do 2.06.2020)Nowy kanał (od 3.06.2020)
MUX-L4
(lokalna telewizja Echo24 i inne kanały)
2427

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *