Testy DVB-T2 - częstotliwości

Lokalny multipleks na Śląsku. Z Rybnika nadają dodatkowe kanały telewizji naziemnej

Szczęśliwi telewidzowie, którzy mieszkają na terenach, na których działają lokalne multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej. Na terenie województwa śląskiego dzięki takiemu multipleksowi dostępnych jest za darmo wiele kanałów telewizyjnych, do których nie ma dostępu w innych częściach Polski. Dziś sprawdzamy co oferuje lokalny multipleks na Śląsku.

Lokalny multipleks MUX-L2 powstał po to, by zapewnić mieszkańcom dostęp do regionalnej telewizji TVT. Stacja ta dostępna jest m.in. w sieciach kablowych, jednak można ją odbierać też całkowicie bezpłatnie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Podobnie, jak ma to miejsce w innych rejonach Polski lokalny multipleks jest też nośnikiem darmowych kanałów ogólnopolskich, które są miłym bonusem dla osób korzystających z ogólnopolskich multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej

TVT – regionalna telewizja z Rybnika

TVT to lokalna telewizja nadająca z Rybnika. W swojej ramówce ma m.in. wiadomości, jak i szereg treści rozrywkowych. Dużą część ramówki zajmuje muzyka śląska.

Własne produkcje TVT nadawane są do południa oraz po 16:15, kiedy to ma miejsce pasmo premierowa. Wcześniej na antenie emitowane są ogłoszenia telesprzedaży.

Sztandarowym programem jest serwis informacyjny „Raport”. Stacja emituje też krótsze audycje informacyjne „Flesz”. W ramówce TVT z Rybnika jest miejsce też na pogodę, program „Gość dnia” czy emisje poświęcone samorządowi i turystyce w regionie.

Lokalny multipleks na Śląsku to nie tylko TVT z Rybnika

Jak już wspomniałem, mieszkańcy Górnego Śląska dzięki lokalnemu multipleksowi z Rybnika mają do dyspozycji nie tylko telewizję regionalną, ale też cały szereg dodatkowych stacji telewizyjnych, które mogą odbierać za darmo.

Sporą wartością są dwa kanały TVN dostępne za darmo wprawdzie na ogólnopolskim multipleksie mux-2, jednak nadające tam w niższej jakości SD. Osoby odbierające sygnał z nadajnika naziemnego w Rybniku otrzymują za darmo TVN HD i TVN7 HD w lepszej jakości niż mieszkańcy pozostałej części Polski.

Lokalny multipleks na Śląsku

Dodatkowo na lokalnym multipleskie mamy mamy muzyczne stacje Stars.TV oraz Eska TV Extra, a także kanał z filami kostiumowymi Epic Drama oraz dokumentalny kanał historyczny Polsat Viasat History.

Uzupełnieniem oferty jest reklamowy kanał TV Okazje, który również na Śląsku można odbierać za darmo w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Jak szukać dodatkowych kanałów dvb-t na Śląsku

Multipleks którego operatorem jest TVT z Rybnika ma symbol MUX L2. Jeżeli jesteśmy w jego zasięgu znajdziemy go poprzez ręczne wyszukiwanie kanałów telewizji naziemnej i wpisanie numeru 47.

Multipleks z Rybnika ma dość spory zasięg. Oficjalnie kanały z naziemnego multipleksu dostępne są w takich miastach, jak: Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Pszów, Radlin, Rybnik, Rydułtowy, Wodzisław Śląski, Żory oraz gminach Pawłowice, Suszec, Świerklany, Marklowice, Lyski, Gaszowice, Mszana.

Sygnał MUX-L2 jest jednak dość mocny i posiadając dobrą antenę zewnętrzną telewizję możemy odbierać m.in. w Bytomiu, Chorzowie, Piekarach Śląskich, Zebrzydowicach Dolnych, Pszczynie, a nawet Kędzierzynie-Koźlu czy Dąbrowie Górniczej.

Sygnał naziemnej telewizji cyfrowej z lokalnego multipleksu jest nadawany z dwóch nadajników:

  • TON Rybnik/Chwałowice (ul. 1 Maja 20)
  • TON Ornontowice/Komin KWK Budryk (ul. Zamkowa 10)

W obu przypadkach kanał DVB-T to 47, zaś częstotliwość 682 MHz przy polaryzacji poziomej. Lokalny multipleks na Śląsku nadaje w standardzie DVB-T (pierwszej generacji) oraz kodekach MPEG-4 AVC.

2 komentarze do “Lokalny multipleks na Śląsku. Z Rybnika nadają dodatkowe kanały telewizji naziemnej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *