Telewizja Polska planuje kanał TVP Dokument

Telewizja Polska musi zwolnić częstotliwości dla 5G! Zmiana częstotliwości TVP

Telewizja Polska poinformowała, że wkrótce konieczne będzie przeprowadzenie zmian częstotliwości kanałów TVP nadawanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. TVP musi zwolnić częstotliwości dla sieci komórkowej 5G. Procedura zaplanowana jest na początek czerwca.

O tym, że telewizja naziemna będzie musiała zwolnić częstotliwości na rzecz rozwoju sieci komórkowej 5G wiadomo już od dawna. To właśnie z tego powodu kraje Unii Europejskie, w tym Polska zobowiązane są do przejścia na system nadawania DVB-T2.

Na razie jednak zwalnianie częstotliwości przez TVP nie będzie wiązało się z koniecznością wymiany sprzętu. Zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej z DVB-T na DVB-T2 jest zaplanowana na najbliższe lata – musimy zrobić to do czerwca 2020, jednak na razie telewizja cyfrowa w Polsce jest w fazie testów.

Zmiana częstotliwości TVP. Kiedy?

Telewizja Polska S.A. wydała komunikat, że TVP będzie musiała zwolnić częstotliwości dla 5G już na początku czerwca. Procedura zmiany częstotliwości dla kanałów znajdujących się na tzw. trzecim multipleksie MUX-3 czyli:

  • TVP1 HD
  • TVP2 HD
  • TVP3 (Regionalna)
  • TVP Info HD
  • TVP Historia
  • TVP Sport
  • TVP Rozrywka

zaplanowana jest na noc z 2 na 3 czerwca. Zmiana częstotliwości kanałów TVP ma nastąpić w późnych godzinach nocnych, tak by w jak najmniejszym stopniu utrudnić odbiór telewizji naziemnej.

Zmiana częstotliwości TVP. Gdzie?

TVP musi zwolnić częstotliwości na których nadaje swoje kanały w następujących województwach: Zachodnio-Pomorskie, Pomorskie, Małopolskie, Lubuskie, Opolskie, Dolnośląskie, Podkarpackie oraz Śląskie.

Pełną listę miast oraz kanałów dla których w dniach 2-5 czerwca 2020 zmienią się częstotliwości można znaleźć tutaj.

Zmiana częstotliwości TVP. Co trzeba zrobić?

Czerwcowa zmiana częstotliwości kanałów TVP w naziemnej telewizji cyfrowej nie wiąże się ze zmianą systemu nadawania, nie ma więc konieczności wymiany ani żadnej modyfikacji sprzętu – jeżeli na naszym kanale odbieraliśmy kanały TVP, to po czerwcowej zmianie częstotliwości również będziemy je odbierać.

Strojenie ręczne telewizora LG - instrukacja

TVP informuje, że zmiana częstotliwości nie będzie w większości przypadków nie będzie wiązała się z koniecznością przestrajania telewizorów. Jeżeli jednak okazałoby się, że kanały TVP zniknęły z telewizora konieczne będzie ponowne przestrojenie telewizora lub dekodera STB. Jest to czynność prosta, a jak stroić kanały telewizji naziemnej można przeczytać na naszym blogu.

Telewizja musi zwolnić częstotliwości dla 5G. Czy trzeba będzie wymienić telewizor?

Zmiana częstotliwości kanałów telewizyjnych zaplanowana na czerwiec 2020 roku nie wiąże się z koniecznością zmiany telewizora. Kupując jednak nowy sprzęt warto mieć na uwadze, że w ciągu najbliższych dwóch lat w Polsce zmieni się system nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Żeby móc ją odbierać trzeba będzie posiadać odbiornik obsługujący system DVB-T2/HEVC. Taka operacja została już przeprowadzona m.in. w Czechach, gdzie wszystkie telewizje zwolniły już częstotliwości dla sieci komórkowej 5G.

3 komentarze do “Telewizja Polska musi zwolnić częstotliwości dla 5G! Zmiana częstotliwości TVP”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *