Jaki telewizor w 2020 roku?

Na co zwracać uwagę kupując telewizor w 2020 roku?

Zakup telewizora do dla wielu osób ważna inwestycja. Nie każdy ma nieograniczony budżet na zakup sprzętu RTV, więc wybierając się do sklepu często zastanawiamy się, jaki telewizor kupić, żeby spełniał nasze oczekiwania i nie wymagał konieczności wymiany za kilka lat. W tym wpisie podpowiadam, na jakie parametry warto zwrócić uwagę kupując nowy telewizor w 2020 roku.

Przymierzając się do zakupu telewizora w pierwszej kolejności musimy ocenić nasz budżet i wymagania. Przede wszystkim zastanówmy się, jak duży telewizor jest nam potrzebny. Do dużego salonu z powodzeniem możemy szukać 50, a nawet 60-calowych odbiorników. Tak duży telewizor da się też użytkować w mniejszych pokojach, jednak jeżeli nie mamy takiej potrzebny, zastanówmy się czy w małym pokoju jest nam potrzebny aż tak duży odbiornik. Wiadomo, że telewizory np. 40-calowe są tańsze.

Często kupując telewizor mniejszy, możemy pozwolić sobie na lepszy odbiornik niż kupując większy telewizor w tej samej cenie. Jeżeli używasz telewizora sporadycznie np. do oglądania wiadomości i programów publicystycznych, możesz zdecydować się na telewizor tańszy i mniejszy. Jeśli jesteś filmomaniakiem zainwestuj w większy ekran, bo filmy ogląda się lepiej na nowym telewizorze.

DVB-T2 czyli nowe wytyczne dla telewizji naziemnej

Kupując telewizor w 2020 roku koniecznie trzeba brać pod uwagę fakt, że Polska do czerwca 2022 roku musi przejść na nowy system nadawania telewizji naziemnej. Proces wyłączania obecnych nadajników działających w technologii DVB-T (pierwszej generacji) jest nieunikniony, dlatego nawet mimo tego, że DVB-T2 jeszcze w Polsce nie jest standardem, już teraz warto zwrócić uwagę czy kupowany telewizor będzie obsługiwał ten standard.

Jeśli nie będzie zgodny z wytycznymi może się okazać, że za dwa lata nie będzie można na nim odbierać bezpłatnych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej i będziemy musieli dokupić do niego dodatkowy dekoder, co nie tylko wiąże się z dodatkowym kosztem, ale też uciążliwością przy użytkowaniu (musimy uruchamiać dodatkowe urządzenie, zazwyczaj do jego obsługi mamy też drugi pilot).

Zgodnie z wytycznymi ministerstwa cyfryzacji, telewizory przystosowane do standardu odbioru telewizji, który ma zacząć obowiązywać w Polsce od 2022 roku muszą być przystosowane do obioru kanałów w systemieDVB-T2i obsługiwać kodek HEVC (H.265/MPEG-H część 2). Telewizor powinien też przetwarzać dźwięk zgodnie ze standardem E-AC-3. Więcej o DVB-T2 w Polsce można przeczytać tutaj.

Telewizor w 2020 roku bez internetu to już przeżytek

Opcje internetowe w telewizorach powoli stają się już standardem. Opcja Smart TV jest dostępna w coraz większej liczbie odbiorników. Są wciąż na rynku telewizory, które nie są przystosowane do odbioru telewizji przez internet.

Czy warto dopłacić do telewizora ze Smart TV? Moim zdaniem tak, bo opcja internetu w telewizorze w dużej mierze rozszerza jego możliwości. Dzięki rozwiązaniom takich, jak Android TV, Tizen czy WebOS TV, na naszym telewizorze nie jesteśmy ograniczeni tylko do tego, co nadają stacje telewizyjne.

Internet w telewizorze otwiera nam nieograniczone możliwości dostępu zarówno do darmowych audycji (Youtube, Vimeo) czy też płatnych filmów i seriali. Dzięki platformom takim, jak np. Netflix, HBO GO, Ipla czy Player możemy mieć dostęp do najnowszych produkcji polskiego i światowego kina w naszym telewizorze.

Rozdzielczość 4K czy wystarczy Full HD?

Obecnie na rynku telewizorów dostępne są już telewizory o rozdzielczości 8K. W naszym kraju standardem nadawania telewizji wciąż jest HD, a polskie kanały w 4K można policzyć na przysłowiowych palcach. Czy kupując telewizor w 2020 roku trzeba więc aż tak bardzo przywiązywać uwagę do rozdzielczości telewizora?

Wiele osób kusi niższa cena odbiorników Full HD. Po co mi telewizor 4K, skoro i tak nie mam kanałów w tej jakości – myśli sobie wielu z kupujących. O ile telewizora potrzebujemy tylko do oglądania programów informacyjnych i publicystycznych, faktycznie inwestycja w 4K nie jest aż tak uzasadniona.


Telewizor Samsung Lifestyle Crystal UHD TU8000
/ fot. mat. prasowe

Chcą oglądać na telewizorze jednak koncerty, programy przyrodnicze czy filmy, radziłbym jednak nie ulegać taniości Full HD i kupić telewizor 4K. Choć faktycznie w Polsce mamy jeszcze mało kanałów 4K, wkrótce może to się zmienić. Podobnie było z jakością HD. Technologia ta na początku raczkowała, a obecnie jest standardem w przypadku wszystkich największych nadawców. Myślę, że tylko kwestią czasu jest to, kiedy doczekamy się nie tylko kanału TVP 4K (którego pierwsze testy odbyły się już w 2018 roku) ale też takich kanałów jak Polsat 4K czy TVN 4K.

Po za tym już dziś wiele produkcji dostępnych na platformach internetowych jest nakręconych właśnie w formacie 4K. Wykupując w Playerze pakiet np. za 10 złotych mamy dostęp do seriali TVN-u w tej jakości.

Jeden komentarz do “Na co zwracać uwagę kupując telewizor w 2020 roku?”

  1. DVB-T2 i 4K to podstawa. Jeszcze rok dwa i będzie to powszechne tak, jak teraz standard HD. Nie ma się co nawet zastanawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *