DVB-T2 w Polsce. Do kiedy trzeba wymienić telewizor?

Przejście na nowy system nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce to już tylko kwestia czasu. Polska podobnie, jak inne kraje będzie musiała wdrożyć system DVB-T2 z kodekiem HEVC. Jest już termin, do kiedy w Polsce musi być wprowadzone DVB-T2. Urząd podał też, jakie parametry musi mieć telewizor do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej według nowego standardu.

DVB-T2 to nowy standard telewizji cyfrowej, który jest wprowadzany w większości krajów Europy. Wprowadzenie tego standardu umożliwi umieszczenie większej liczby kanałów na jednym multipleksie, a także umieszczanie większej liczby kanałów HD, a nawet kanałów w jakości 4K czy w przyszłości nawet wyższej 8K, co byłoby niemożliwe w przypadku standardu cyfrowego DVB-T na który przeszliśmy po wyłączeniu naziemnej telewizji analogowej w Polsce, które miało miejsce kilka lat temu.

Kiedy DVB-T2 w Polsce?

Wdrożenie drugiej generacji telewizji naziemnej w Polsce jest już pewne. Wszystkie kraje Unii Europejskiej są zobowiązane do zwolnienia obecnie zajmowanych na potrzeby telewizji naziemnej w systemie DVB-T pasm na rzecz innych usług elektronicznych.

Choć nie jest w Polsce jeszcze o tym zbyt głośno Ministerstwo Cyfryzacji w dokumencie zatytułowanym „KRAJOWY PLAN DZIAŁAŃ ZMIANY PRZEZNACZENIA PASMA 700 MHz W POLSCE” wskazuje konkretną datę, do której w Polsce telewizja cyfrowa z nadajników naziemnych będzie nadawana według nowych standardów.

W dokumencie tym czytamy:

Planuje się, że zmiana standardu nadawania z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC nastąpi do 30 czerwca 2022 r., a więc do planowanej daty udostępnienia pasma 700 MHz na potrzeby naziemnych systemów zdolnych do zapewniania usług bezprzewodowej szerokopasmowej łączności elektronicznej.

DVB-T2 w Polsce

Z powyższego można wnioskować, że w Polsce telewizja naziemna według standardu DVB-T2 będzie obowiązująca najpóźniej od 30 czerwca 2022 roku. Nadawanie w tym standardzie z pewnością będzie musiało rozpocząć się dużo wcześniej. W Czechach, gdzie DVB-T2 ma być jedynym obowiązującym standardem od czerwca 2020 roku, wyłączanie nadajników DVB-T, a tym samym wymuszenie u użytkowników dostosowania swoich telewizorów do nowych standardów, zaczęło się już pod koniec 2019 roku.

Jaki telewizor kupić do odbioru telewizji naziemnej DVB-T2 w Polsce?

Przejście z systemu DVB-T na nowoczesny system nadawania telewizji cyfrowej DVB-T2 w Polsce, dla wielu będzie oznaczał konieczność dostosowania swojego sprzętu lub zakup nowego telewizora. Urządzenia kupowane w ciągu ostatnich lat najprawdopodobniej są już przystosowane do nowego standardu, jednak telewizory zakupione kilka lat temu (nawet te cienkie LCD, LED lub plazmowe) mogą nie odpowiadać standardom i trzeba będzie je wymienić lub uzupełnić o specjalny dekoder STB – tak, jak miało to miejsce przy przechodzeniu z telewizji analogowej na telewizję cyfrową pierwszej generacji DVB-T.


Urząd Komunikacji Elektronicznej w swoim komunikacie poinformował Polaków, by chcąc odbierać telewizję cyfrową DVB-T2 w standardzie, który będzie obowiązywał w Polsce, kupując telewizor lub dekoder zwracali uwagę na następujące parametry:

  • Tuner musi być oznaczony DVB-T2 (tunery nie DVB-T, DVB-S2 czy DVB-C nie będą pozwalały na odbiór kanałów naziemnych według nowych standardów)
  • Sprzęt do odbioru telewizji cyfrowej według nowych polskich standardów musi obsługiwać kodek HEVC, który może być też oznaczony, jako H.265 lub MPEG-H część 2.
  • Telewizor powinien też przetwarzać dźwięk zgodnie ze standardem E-AC-3.

2 komentarze do “DVB-T2 w Polsce. Do kiedy trzeba wymienić telewizor?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *