Ręczne ustawianie telewizora to podstawowa czynność, którą wiele osób wykonuje po kupieniu nowego odbiornika. Są osoby, które do pierwszego ustawienia telewizora wynajmują specjalistę. Wyszukiwanie kanałów telewizji naziemnej w nowym telewizorze nie jest jednak trudne. W tym wpisie opiszę krok po kroku, jak wygląda ręczne ustawianie telewizora, na przykładzie popularnego odbiornika LG.
To, że jako przykład posłużył mi telewizor firmy LG nie oznacza, że osoba szukająca informacji na temat ustawienia telewizora innej firmy nie znajdzie tu rozwiązania swojego problemu.
Ręczne ustawianie kanałów telewizji naziemnej w praktycznie wszystkich odbiornikach telewizyjnych jest podobne i sprawdza się do wejścia w menu, wybrania odpowiedniej opcji i wpisania numeru kanału na którym odbierany jest multipleks DVB-T. Wszystko jest niezwykle proste i z pewnością sobie z tym poradzisz.
Spis treści:
Dlaczego lepiej ręcznie szukać kanałów tv?
Szukając kanałów w telewizorze mamy możliwość wyborów trybu automatycznego lub ręcznego wyszukiwania kanałów. Obie metody mają swoich zwolenników.
Automatyczne wyszukiwanie kanałów jest prostsze, bo sprowadza się do wybrania jednej opcji, dzięki której telewizor przeszuka całe pasmo i zaprogramuje dostępne kanały.
Ręczne ustawianie telewizora daje nam jednak kontrolę nad tym, co znajdzie się w naszym telewizorze. W ten sposób programujemy multipleksy, które chcemy odbierać i co ważne układamy je w wybranej kolejności. Później w prawdzie można swobodnie zmieniać kolejność kanałów w telewizorze, ale już na etapie strojenia możemy zrobić sobie wstępną selekcje.
Ręczne strojenie telewizora jest też przydatne w przypadku, gdy w naszym regionie pojawia się nowy multipleks. Dodając go ręcznie nie robimy bałaganu w już istniejących kanałach, gdyż przeszukiwanie automatyczne nie doda nam ponownie kanałów, które już odbieramy.
Ręczne szukanie kanałów w telewizorze LG
Ręczne ustawienie telewizora LG jest proste i zbliżone do podobnych procedur w telewizorach innych marek. Aby wyszukać kanałów telewizji naziemnej w telewizorze LG po jego włączeniu, na pilocie musimy wybrać przycisk „menu”.
Na ekranie telewizora pojawi nam się menu, w większości telewizorów LG jest ono podobne i ma charakterystyczne ikonki. Aby przejść do ręcznego wyboru kanałów musimy wybrać „ustaw.” (skrót od ustawienia) z ikoną anteny (ta może przypominać antenę satelitarną, jednak dotyczy wszelkich ustawień, w tym telewizji naziemnej).
Następnie jeżeli nie chcemy, żeby telewizor automatycznie wyszukiwał kanałów, musimy zjechać jedną pozycję niżej i wybrać „strojenie ręczne”.
Wyszukując kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w górnym oknie powinien być ustawiony parametr „DTV” (digital television). Jeżeli mamy zaznaczoną tę opcję, możemy przy pomocy strzałek nawigacyjnych na pilocie zjechać niżej do pola „UHF CH” – to tutaj możemy wybrać kanał multipleksu, który chcemy odbierać.
Kanał telewizyjny możemy zarówno wpisać przy pomocy cyferek na pilocie, jak i przy pomocy strzałek przechodzić w bok to kolejnych.
Na ekranie wyszukiwania ręcznego mamy też miernik sygnału. Jeżeli jesteśmy w zasięgu multipleksu na danym kanale, wskaźnik zacznie pokazywać jakość sygnału. Im sygnał jest lepszy, tym stabilniejszy będzie nasz odbiór telewizji. Wskaźnik w dolnych polach oznacza, że możemy mieć problemy z odbiorem kanałów naziemnych na danej częstotliwości (np. może być to spowodowane daleką odległością od przekaźnika), jednak jeżeli zależy nam na odbiorze danego multipleksu można sprawdzić, czy odbiór faktycznie jest zły, bo czasami okazuje się, że nawet mimo nie najlepszej jakości sygnału, odbiór telewizji jest możliwy.
Nowe kanały na multipleksie. Jak wyszukać?
Ręczne strojenie kanałów w telewizorze jest też przydatne przy aktualizowaniu kanałów z danego multipleksu. Jeżeli wiemy, że na danym multipleksie doszło do zmiany kanałów (np. na regionalnym multipleksie pojawiły się nowe stacje telewizyjne), a nasz telewizor nie wyszukał ich automatycznie, możemy wykonać ręczne ustawianie telewizora, opisane w poprzednim akapicie i wpisując numer kanału odbioru multipleksu telewizji naziemnej, wymusić aktualizację listy kanałów.
Jak więc widzicie ręczne ustawianie telewizora to czynność łatwa i pozwalająca kontrolować ustawienia swojego telewizora oraz wyszukiwanie nowych kanałów dvb-t na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej.