Mieszkańcy polskich miast leżących niedaleko granicy z Czechami do tej pory mieli możliwość odbierania na swoich telewizorach czeskich kanałów telewizji naziemnej. Na początku 2020 roku pojawiły się jednak problemy i wiele osób, zauważyło, że nie ma w swoim telewizorze czeskich kanałów telewizji naziemnej, które go tej pory można było oglądać w Polsce. Dlaczego czeskie kanały zniknęły z telewizji naziemnej?
Mieszkańcy Śląska, Opolszczyzny czy Dolnego Śląska od bardzo długiego czasu łapali w swoich telewizorach czeskie kanały telewizyjne. Do odbioru czeskiej telewizji wystarczyła zwykła antena naziemna, bo nadajniki naszych południowych sąsiadów często były ustawione blisko granicy.
Czeskie kanały telewizyjne z powodzeniem można było odbierać nawet kilkadziesiąt kilometrów od granicy. Przykładowo we Wrocławiu można było obierać kilka czeskich multipleksów m.in. Czeskiej Telewizji zawierającej zarówno podstawowe kanały CT, jak i informacyjny kanał CT24, sportowy CT SPORT czy dziecięco/kulturalny kanał CT :D/CT ART (w zależności od pory dnia).
W Polsce z czeskich nadajników było też możliwe odbieranie wielu stacji komercyjnych m.in. popularnych w całych Czechach kanałów: NOVA, Prima albo Barandov TV.
Od pewnego czasu Polscy, którzy do tej pory mieli w telewizorach czeskie kanały, skarżą się, że odbiór wielu czeskich kanałów z telewizji naziemnej jest niemożliwy. Kanały, na których do tej pory były dostępne czeskie telewizji na początku 2020 roku pokazują „brak sygnału”.
Spis treści:
Nie mam czeskich kanałów w telewizorze. Dlaczego?
Powodem „braku sygnału” na pozycjach, które do tej pory w telewizorze zajmowały czeskie kanały telewizyjne jest spowodowany zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w tym kraju.
Czesi finalizują proces przechodzenia telewizji naziemnej ze standardu DVB-T na DVB-T2. Początek przechodzenia na nowy standard miał miejsce już w listopadzie ubiegłego roku.
Przechodzenie na nowy standard telewizji cyfrowej w Czechach intensywnie trwa od początku 2020 roku i ma zakończyć się w czerwcu 2020. Wtedy to już wszystkie główne multipleksy z czeskimi kanałami telewizyjnymi mają nadawać w nowym standardzie DVB-T2, który na razie nie jest obowiązkowy w Polsce.
DVB-T2 to ulepszony standard nadawania telewizji cyfrowej. Pozwala on na umieszczenie na jednym multipleksie większej liczby kanałów, w tym kanałów o lepszej jakości np. HD.
Czeska telewizja naziemna, jak teraz ją odbierać?
Według nowych wytycznych do odbioru czeskiej telewizji naziemnej teraz potrzebne jest urządzenie w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC. Może to być telewizor (większość nowych telewizorów jest już wyposażonych w odpowiedni tuner) lub urządzenie STB spełniające takie standardy.
Podobne zakupy konieczne były, gdy przechodziliśmy w Polsce z nadawania naziemnego analogowego na nadawanie cyfrowe w standardzie DVB-T.
Warto mieć na uwadze to, że nie tylko w Czechach zmiana standardu z DVB-T na DVB-T2 jest obowiązkowa. Wkrótce podobne transformacje będą musiały nastąpić w innych krajach europejskich. Polaków też czeka konieczność dostosowania telewizorów do nowych standardów telewizji naziemnej.
Na razie w Polsce prowadzone są dopiero testy DVB-T2 i nie ma jeszcze póki co stabilnego multipleksu dostępnego na terenie całego kraju, ale to tylko kwestia czasu.
Jakie czeskie kanały są na multipleksach DVB-T2?
Listę czeskich kanałów dostępnych na multipleksach w standardzie DVB-T2 można znaleźć tutaj.
W Czechach zawsze technologia była nowsza niż u nas. Szkoada, że nie bierzemy przykładu
Acha, bo wszyscy srają kasą. Dopiero co wymienialiśmy telewizory.
u nas za to jest kk , ktory mami ludziom glowy zbawieniem , i za miast isc z duchem czasu i nawoczesnoscia , kladziemy kase na darmozjadow i jeszcze przed nimi klekamy [prezydent] , co za wstyd , pod tym wzgledem czesi maja duzo wiecej rozumu
Nie bredź jak bardzo,bardzo mała Kaziunia po bardzo,bardzo dużym piwie w tym swoim irracjonalnym wręcz idiotycznym amoku.
Jolu, tak poza tobą to wszyscy w rodzince zdrowi?