Bezpłatna Telewizja Naziemna w Polsce - lista kanałów 2022 rok

Nie ma Polsatu i TVN – to nie awaria. Dlaczego zniknęły kanały z naziemnej TV? Co się stało? [27.06.2022]

Wielu mieszkańców zachodniej Polski nie ma Polsatu i TVN oraz innych kanałów telewizyjnych. To, że kanały tv zniknęły to nie wina awarii, ale zmian, które od dawna były zapowiadane. Zmiany były przeprowadzane 28 marca, 25 kwietnia, 23 maja, a teraz 27 czerwca 2022 r. Co zrobić, by znów oglądać darmowe kanały Polsat i TVN naziemne?

Jeżeli w twoim telewizorze zniknął Polsat, TVN, TVN7, TTV, TV Trwam i inne darmowe kanały odbierane drogą naziemną i mieszkasz w w rejonie Warszawy, Białegostoku, Olsztyna, Lublina, Zamościa i innych miast północno-wschodniej Polski, to oznacza że w twoim regionie właśnie została przeprowadzona zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej.

Choć telewizor wyświetla komunikat brak sygnału na kanałach, to sygnał ten jest, tyle że na innych częstotliwościach i w innym standardzie nadawania. Zmiany te na razie dotyczą tylko fragmentu Polski, ale za jakiś czas nowym systemem ma być objęty cały kraj.

Zmiana częstotliwości telewizji naziemnej 2022 rok - harmonogram

Zachodni rejon Polski został objęty pierwszym i drugim etapem zmiany systemu nadawania telewizji naziemnej. W jego ramach od 28 marca 2022 r. na terenie województwa dolnośląskiego i lubuskiego oraz od 25 kwietnia 2022 r. na terenie województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i części mazowieckiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego znaczna część kanałów tv zaczęła nadawać w nowym systemie DVB-T2.

Kanały, które zniknęły w nocy z 26 na 27 czerwca 2022 r. to:

 • Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TVN 7, Puls 2, TV6, Super Polsat, Eska TV, TTV, Polo TV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka TV, Fokus TV, TVP ABC, Wydarzenia 24 HD.

Stacje te nadają w ramach cyfrowej telewizji naziemnej w ramach multipleksów MUX-1, MUX-2 i MUX-4. Zgodnie z zapowiadaną od dawna zmianą systemu, odbierający te kanał na swoich telewizorach muszą przestroić odbiorniki na nowe częstotliwości (tu znajdziesz dokładne namiary dla 1. etapu, dla 2. etapu, dla 3. etapu oraz ostatniego 4. etapu).

Nie ma Polsatu i TVNu, jest TVP

Zmiana częstotliwości miała dotyczyć też Telewizji Polskiej, jednak TVP otrzymała zgodę na wydłużenie czasu przełączenia multipleksu MUX-3. W związku z tym kanały takie, jak TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport oraz TVP Info mimo zmiany systemu innych kanałów, nadal nadają na starych częstotliwościach.

Jak tłumaczy TVP niezmienienie częstotliwości kanałów publicznego nadawcy jest podyktowane wojną na Ukrainie. Operator nie chciał, by znaczna część osób, które nie mają jeszcze przystosowanych instalacji do odbioru cyfrowej tv w nowym systemie DVB-T2, w trakcie działań wojennych tuż za polską granicą straciła dostęp do informacji.

Zniknął Polsat i TVN – brak sygnału. Co się stało?

Na pewno nie czekać. To, że od 28 marca/25 kwietnia/23 maja/27 czerwca 2022 r. w Twoim telewizorze nie ma Polsatu i TVNu, nie jest winą chwilowej awarii. By ponownie odbierać bezpłatne kanały telewizyjne, trzeba przestroić telewizor. Można to zrobić włączając w ustawieniach odbiornika strojenie automatyczne lub ręczne (wtedy należy podać numery kanałów z tej listy).

Niestety zmiana systemu nadawania telewizji wymaga posiadania odbiornika, który umożliwia odbiór sygnału DVB-T2 i kodeka HEVC znany też jako H.265. W takim przypadku konieczne może okazać się dokupienie dekodera do odbioru telewizji w nowym systemie.

Zmiana systemu telewizji naziemnej w Polsce poza koniecznością wymiany sprzętu, niesie za sobą wiele korzyści dla użytkowników. Przede wszystkim dzięki systemowi DVB-T2 otrzymamy dotychczasowe kanały telewizyjne w nowej, wyższej jakości. To, że na starych częstotliwościach nie ma Polsatu i TVN, sprawiło że na nowych kanały te mogą nadawać w jakości HD. Nowy system może wkrótce zaowocować też uruchomieniem całkiem nowych kanałów, które będzie można oglądać bezpłatnie w ramach cyfrowej tv naziemnej.

47 komentarzy do “Nie ma Polsatu i TVN – to nie awaria. Dlaczego zniknęły kanały z naziemnej TV? Co się stało? [27.06.2022]”

 1. Nowe kanały TV Kobieta chyba łącznie z4 dopiskiem Hevc, TTV wskoczył na HD. Brak Polsatu i Tvnu…nadal 29.03.2022 skanowanie kanałów nic nie daje … A TTV jest w paczce z TVN .. Gdzie TVN i Polsat ..

  1. Nie działają TVN i Polsat? Jak dalej odbierać te i inne stacje?
   Na to wygląda, że odpowiedzialni za wprowadzenie zmian przełączenia sygnału telewizji naziemnej z DVB-T na DVB-T2 po 25 kwietnia 2022 roku zakpili z odbiorców faworyzując kanały telewizji publicznej…wiadomo dlaczego 😉

   Jeżeli masz tylko kilka kanałów, ale odbierasz Wydarzenia24, to znajdziesz wszystkie!
   Jest bardzo prost sposób, aby przywrócić wszystkie kanały przed zmianą:
   1. Wejdź w MENU telewizora
   2. Wybierz w ustawieniach KANAŁ
   3. Wybierz Automatyczne strojenie
   4. Typ strojenia DTV
   5. NAJWAŻNIEJSZE! Wybierz Czech, a nie Poland!!
   Gotowe! Będą wszystkie kanały po zakończeniu wyszukiwania :)) Bez obaw wszystkie inne ustawienia telewizora będą po polsku!
   Powodzenia i pozdrowienia! 😀

   1. Działa, nie wiem dlaczego, wybrałem „Czechy” przy wyszukiwaniu automatycznym, opcji – typ strojenia DTV nie miałem. Jest 1,2,3, historia, TVP info itp…
    Dziękuję za informację.

   2. Coś ciulosz bo nie ma tych kanałów co były, kombinowałem z różnymi językami łącznie z naszym i ciągle to samo.

   3. Niestety ale tak też nie działa, miałem opcję Republika Czeska, drugą opcję Słowacja też sprawdzałem. Telewizor mam nowy który odbiera nowy standard, plansza „SprawdzamTV” wyświetla się prawidłowo

   4. Bzdura, żadne czechy nie działają, a na pewno nie u wszystkich, u mnie nie. Ale wczoraj znalazłem przyczynę, w moim województwie łódzkim, w łodzi został wyłączony nadajnik na EC-4 tylko zapomnieli ludzi poinformować, trzeba teraz ustawić sobie antenę na nowy, podobno Kamieńsk (dla mnie był za słaby) ustawiłem na Zygry i wszystko śmiga. Rozmieszczenie i moc nadajników sprawdzamy na mapie, klikając w nadajnik podświetli się obszar pokrycia, jak pasuje to ustawiamy się na niego, mapa —> emimaps.emitel.pl

   5. Przebywam w Czechach od pon-czwartku i tam też nie działają tylko TVP,a w domu jak włączam TVN czy Polsat jest fonia nie ma wizji i pisze ;:ten kanał audio nie posiada wizji

 2. Okolice Jeleniej Góry – Sprawdzam TV oraz serwis potwierdzają gotowość mojego odbiornika na nowy standard tv naziemnej, mimo to telewizor odbiera tylko kanały z TVP. Strojenie oczywiście nic nie daje. Ktoś wie o co tu chodzi? Czy Polsaty I TVNy teraz w ogóle już nie nadają w żadnym standardzie?

  1. byłem dzis z podobnym problemem w punkcie gdzie kupiłm dekoder.. powiedzieli że to kwestia ustawień anteny zbiorczej i ze tam trzeba jakiś przetwornik. U mnie brak ww programów , u nich wszystko śmiga

 3. Płacę abonament, telewizor dostosowany a programy wsiąkły. Brat ma tak samo. To się nazywa ekologia – mnożenie elektrośmieci.

 4. Oprócz dekodera, musisz coś dokupić do anteny, żeby mieć wiadomości z wolnej TV. A kto nie zapłaci, ten ma jedyną słuszną

 5. Faktycznie zniknęły te programy i dziwię się, że do tego doszło. Wszystko co związane z TVP zostało – mamy drugą Rosję. jedyna właściwa telewizja będzie nadawała właściwe programy.Brawo dla Polsatu i TVN że się dały tak wymanewrować.

 6. Po zamontowaniu dekodera DVB-T2 (tydzień temu) miałam wszystkie stacje TV tak jak w starym systemie i dodatkowo Wydarzenia 24.
  Dzisiaj tj. 25 kwietnia 2022 po zmianie systemu nadawania nie pojawiły się stacje z MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV6, TV Puls).
  MUX-4 Wydarzenia24 – jest.
  Identyczna sytuacja jest również u innych odbiorców TV naziemnej, z którymi się kontaktowałam. Tak samo w przypadku anteny zbiorczej jak i w przypadku anteny indywidualnej.
  Co powinnam zrobić?

 7. jaja sobie robią mam w jednym pokoju nowy dekoder ten co ma być , natomiast w drugim nowy telewizor na którym jest kanał testowy 28 a polsatu i tvn nadal nie ma ponowne skanowanie mogą sobie w tyłek wsadzić

 8. czy już wyjaśniono problem braku MUX-2 w nowym systemie nadawania tj DVBT-2?
  Rozmawiałam ze znajomymi i oto co ustaliłam:
  1.Nowe telewizory 2-3 letnie bez problemu odbierają także
  MUX-2 tj TVN, Polsat i pozostałe kanały.
  2. Telewizory troszkę starsze, które wymagają przeprogramowania – nie wiem, nie natknęłam się na taki przypadek.
  3. Telewizory, do których wymaga się zainstalowania tunera odbierają tylko TV państwową czyli bez TVN i Polsatu i paru innych kanałów, które są prywatne.
  Tuner kupiłam za własne pieniądze i teraz mogę go wyrzucić. Pozostaje mi tylko zacząć oszczędzać na nowy telewizor ewentualnie kupić go na raty.
  A może jest jakieś wyjaśnienie i ratunek dla takich przypadków jak pkt3 ?

  1. Mam nowy telewizor który odbiera nowy standard i potwierdza to nawet prawidłowe wyświetlanie się planszy „Sprawdzam TV” o też Polsatu TVNu i paru innych nie ma

  2. Musisz ustawić antenę na nowy nadajnik, w łodzi np wyłączono nadajnik na EC-4, ja osobiście ustawiłem na Zygry i wszystko śmiga, a wczoraj też miałem problem z kanałami Polsat , TVN i jeszcze kilkoma. Tu masz mapę nadajników, klikasz w nadajnik i patrzysz który najlepiej pokrywa Twój obszar i na niego ustawiasz antenę –> emimaps.emitel.pl

  3. Przestawienie anteny na inne nadajniki,ewentualnie ręczne wyszukanie po nowej częstotliwości.Znajdż w internecie,jaką twój nadajnik ma częstotliwość,kanał dla mux 2 i w ustawieniach jako kraj ustaw Czechy.DVBT2 wchodzi,więc na niektórych nadajnikach mogą być konserwacje.

 9. Dzisiaj jest 27.4 2022 mam zamontowany dekoder ,który podobno trzeba było kupic i programów Polsatu, TVN, i dalszych nie mam, stoją w miejscu. Na poprzednim dekoderze miałam wszystkie dostępne, to po co mi ten nowy. Znowu nas oszukali, na siłe nas uszczęśliwiają. Gdzie teraz się czegoś dowiedzieć.

 10. czy Wy nie widzicie ze nas wszystkich w Hu.. robią ̣̣̣…. ̣̣̣
  mieli dwa lata aby sie do tego przygotować , my potrafiliśmy , kupilśmy nowe TV , dekodery .. a programów i tak nie oglądamy . no oprócz tej szczujni TVP

 11. w pomorskim działa tylko reżimowa, nie pomaga zamiana kraju na Czechy czy Szwecję. Jakieś pomysły?

 12. To, że nie ma TVN i Polsat to wina nadawcy i emitel. Zmieniają częstotliwości i rodzaj sygnału. Zobaczcie sobie w parametrach. Sygnał się sypie, jakość miedzy 0 a 50%, kiepskie tunery tego nie znoszą. MUX z TVP pozostaje na starym standardzie więc go widać. HEVC też potrafi falować. Przełączanie na tablicę częstotliwości Czech też nie daje rezultatów. Ja miałem taką funkcję „WYSZUKAJ w IN” bez opisu w instrukcji i dostrojenie było prawie idealne, pojawiły sie belki na zielono. Tuner EM190L zapisał. Ale w dalszym ciągu było jak było, kanały po niżej 200MHZ nie odbierało zero. POLSAT i TVN nie widać. Mam dwa takie tunery 20km od Raszyna i 10km od PKiN. Ten bliższy wyłapuje lepiej, więc chyba kombinują coś z antenami, może przełączają na nowe, zmieniają kierunki. Bo pogoda i propagacja jest bardzo dobra. Wcześniej chyba wszyscy mieli odbiór bez kłopotów. A teraz każdy majstruje przy tunerze, wzmacniaczach /nawet nowy kupiłem/ i antenach. To wina EMITEL / właściciel nie Polski/ zauważcie jakie nagłe zmiany sygnału są w ciągu dnia, wieczorem nagłe zaniki, zaraz znów jest, a pogoda piękna jak drut. Będę obserwować pod kontem siły sygnału i dostrojenia tunera.

  1. Dzięki za info. Daj znac proszę jak cos sie zmieni. U moich rodziców to samo (mimo zgodnego tunera) nie ma Polsatu i TVN i TV4 itd. Tylko grupa TVP wierci w oczy… Pozdro

 13. Jelenia Góra – nadal problem z Polsatem / TVN (starszy TV + nowy dekoder) – zmiana na Czechy nie pomogła.

 14. od godziny 00:01 23.05.2022 brak jakiegokolwiek sygnału naziemnego. pozdrowienia z łodzi dla wszystkich geniuszy

 15. Prosze o pomoc. Po zmianie nadawania , mimo że kanał „Sprawdzam TV” działa (jest obraz animacji i dźwięk i lektor mówi że dekoder jest gotowy do odbioru T2) niestety nie ma Polsat, TVN, TV4 i inne. Jest tylko grupa TVP. Województwo świętokrzyskie. O co chodzi?

 16. telewizor nówka 3 dni temu smigały wszystkie kanały od wczoraj „zero” odbioru . wcisnąłem powtorne wyszukiwanie kanałow to znalazł kika ale podstawowych i tak nie ma…kanały zaczynają sie od kanału30(TVP kultura) …. o co w tym wszystkim chodzi mam kupic nastepny telewizor???? przeciez ten jeszcze nie ma tygodnia
  pomóżcie please

 17. co jest telewizor nówka a programów tylko kilka po powtórnym zainstalowaniu żadnych podstawowych nawet TVP1 TVP2… ktos pomoże?

 18. Jak dla mnie to jest jakies przegiecie. Sprawdzalem zgodnosc TV i standardy z nowym nadawaniem. Bylo OK. Nadszedl dzien 23.05.2022 i Polsat nie ma, TVN nie ma, ale mam tyle TVP ze pojecia nie mialem ze to sie tak panoszy. Niech sie wreszcie w ten glupi czerep puknie nasz wladza. Przyklady z Rosji to przeklenstwo. Myslcie tam w parti PIS. Propaganda to nie dla Polakow. My myslimy a nie tak jak ruskie debile niemyslacy sa. I ta skladnia slowna tez specjalna jest.

 19. Niestety po przejściu na dekoder zniknęły programy TVN TVN7. Dlaczego ich nie ma na MUXach w nowym standardzie?

 20. Bzdura z tym strojeniem, mam nowy telewizor który odbiera nowy standard, potwierdza to prawidłowe wyświetlenie planszy kontrolnej „Sprawdzam TV” i TVNu, Polsatu i jeszcze paru innych kanałów brak, czasami wyświetla Eskę i TTV, gdzie w TTV sygnał cały czas skacze min, max, min, max i tak w kółka. Na drugim telewizorze gdzie jest zakupiony dekoder to samo. Taki cyrk w województwie łódzkim

 21. Dobra znalazłem przyczynę, jest w sieci artykuł pt „Masz kłopoty? Przestaw antenę na Kamieńsk lub zadzwoń na infolinię” Okazuje się że w Łodzi przestawili nadajniki z EC4 na Zygry tylko zapomnieli poinformować ludzi. Sprawdziłem na szybko anteną przenośną kierując ją na Zygry, czyli jakieś 180 stopni w drugą stronę i pojawił się Polsat i TVN.
  Pytanie czy to na stałe czy chwilowe, bo mam stromy dach i nie wiem czy już przestawiać. Natomiast jaka jest przyczyna w innych miastach tego nie wiem, czy ten nadajnik jest aż tak silny, czy chodzi o jakieś powiązania?

 22. Sląskie tv mam zgodny wg kanału testowego wcześniej było 49 kanałów teraz 30 nagle brak TVN, Trwam… Skandal!

 23. Siemanko,
  Kupiłem dekoder WIWA MAXX DVB-T T2 i na starej antenie miałem 29 kanałów.
  Przed tą zmianą miałem 29 kanałów.
  Obecnie od około tygodnia mam tylko jeden kanał Wydarzenia 24 HEVC. Nie ma nawet nic z TVP.
  Co radzicie?
  Czy zastosować jakiś wzmacniacz antenowy, czy nową antenę nabyć?

 24. Mux-2, a w tym między innymi TVN, otrzymał najwyższą z przyznawanych częstotliwości a taka jest bardzo wrażliwa na ukształtowanie terenu i inne przeszkody. W przypadku braku sygnału, jedynym wyjściem jest skierowanie anteny na innego nadawcę. Oczywiście jeżeli pozwoli to ominąć przeszkody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *