TVN brak sygnału - awaria 25 kwietnia 2022

Brak sygnału na TVN, TTV, TVN7. Dlaczego kanały grupy TVN zniknęły z telewizji naziemnej? [27.06.2022]

W nocy z 26 na 27 czerwca 2022 r. z telewizora zniknęły twoje ulubione kanały TVN, TTV i TVN7? To nie przypadek, ani chwilowa usterka. Niektóre kanały telewizji naziemnej zniknęły z telewizorów znacznej części mieszkańców zachodniej Polski. Co się stało z kanałami TVN w telewizji naziemnej?

Kanały TVN i TVN7 w telewizji naziemnej wchodzą w skład multipleksu MUX-2, zaś kanał TTV jest nadawany na multipleksie MUX-1. Można je odbierać za darmo z nadajników naziemnych praktycznie w całej Polsce.

Od 27 czerwca jednak część widzów zgłasza, że na wybranych kanałach telewizyjnych, w tym TVN, TTV i TVN7 pojawia się komunikat „brak sygnału”. Problem z dostępem dotyczy też innych popularnych polskich kanałów telewizyjnych m.in. Polsat, TV Puls i Polo TV.

Dlaczego na kanałach TVN jest „brak sygnału”

Zniknięcie kanałów z grupy TVN to nie jest awaria ani chwilowa usterka. Nie jest to też celowe wyłączenie, czy wieszczone przez opozycję „uciszanie wolnych mediów”. 23 maja w kolejnych kilku polskich województwach nastąpiła zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej. Proces ten w całej Polsce jest rozłożony na cztery etapy.

TVN24 w telewizji naziemnej

Pierwszy miał miejsce pod koniec marca i dotyczył okolic Wrocławia i Zielonej Góry. Później zmiana systemu przeprowadzana została m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy i kilku mniejszych miastach. W maju zmiana systemu wprowadzana byław południowo-wschodniej części Polski i obejmowała m.in. Rzeszów, Kraków, Kielce, Łodź, Opole, Częstochowę, Tarnów i Zakopane. Od 27 czerwca nowy system nadawania telewizji obowiązuje już w całej Polsce.

Przełączenie systemu na DVB-T2 zaplanowane było już od dłuższego czasu i konieczność zmiany wymuszają m.in. unijne regulacje nakazujące zwolnienie dotychczasowych częstotliwości telewizyjnych na rzecz rozbudowy sieci 5G.

O tym dlaczego zniknęły kanały TVN, a ciągle jest TVP można przeczytać tutaj.

To, że kanały telewizyjne z grupy TVN przestały odbierać na telewizorze, nie oznacza że nadawca ten przestał nadawać naziemnie. Kanały takie jak TTV, TVN7 czy główny TVN są nadal dostępne w ramach bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej i to od teraz można je oglądać już nie w jakości SD, ale dużo bardziej atrakcyjnej HD.

Aby nadal odbierać te kanały, trzeba przestroić telewizor na nowe częstotliwości. Instrukcja, jak to zrobić dla regionu, w którym zmiany zostały wprowadzone w kwietniu, znajduje się tutaj. Co ważne, by nadal móc za darmo odbierać naziemną telewizję cyfrową w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC konieczne jest posiadanie odpowiedniego telewizora. Jeżeli nasz odbiornik jest zbyt stary, będziemy musieli dokupić do niego specjalny dekoder.

2 komentarze do “Brak sygnału na TVN, TTV, TVN7. Dlaczego kanały grupy TVN zniknęły z telewizji naziemnej? [27.06.2022]”

  1. Mam dwa telewizory i w obydwu telewizorach był obrazek kontrolny jednak dzisiaj okazało się że jeden z nich nie odbiera większości programów. Jaki z tego wniosek że psiaki znów zrobiły nas w konia .Już na te ka**** e nigdy nie zagłosuje.

  2. Okolice Łodzi i nie mam ani TVP ani tivienu a odbiornik TV nowy działał na kanałach testowych HEVC i takie teżma wsparcie w specyfikacji. Do tego mam nowy dekoder C+4k i też nic nie łapie. Jeśli nie namieszali z jakimiś dziwnymi częstotliwościami, których już stare anteny nie łapią to grubsza AWARIA a nie, że to tylko od zmiany na T2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *