Co kupić do starego telewizora, żeby odbierał telewizję naziemną w nowym systemie DVB-T2?

Jaki dekoder DVB-T2? Co kupić, żeby odbierać telewizję w nowym systemie? [ZMIANA OD 2022 R.]

W 2022 roku nastąpi zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej w Polsce. Wiele osób zastanawia się, czy konieczna jest wymiana telewizora albo co kupić, żeby odbierać telewizję w nowym systemie. Rozwiązanie jest proste: Dekoder DVB-T2 to urządzenie, które umożliwi odbiór telewizji w nowym systemie na starym telewizorze.

Przypomnijmy, że zmiana systemu nadawania telewizji cyfrowej ma przynieść kolejne korzyści do telewidzów. Dzięki zmianie na jednym multipleksie będzie można znaleźć więcej stacji telewizyjnych, albo kanały w lepszej jakości np. rozdzielczości Full HD, a nawet 4K (już w tym roku ma być dostępny kanał TVP 4K).

Niestety zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej wiąże się z koniecznością przystosowania nie tylko infrastruktury nadawczej, ale też i odbiorników w naszych domach.

Zmiana systemu nadawania telewizji. Czy muszę wymienić telewizor?

Na 2022 rok w Polsce planowane jest przejście z systemu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2. To zmiana podobna do tej, którą przerabialiśmy kilka lat temu, gdy przechodziliśmy z systemu analogowego na cyfrowy.

Podobnie, jak kilka lat temu posiadacze starszych telewizorów mogą mieć problem z odbiorem bezpłatnych kanałów telewizyjnych po zmianie systemu. Podobnie, jak wtedy nie trzeba wyrzucać starych telewizorów i kupować nowych. By przystosować telewizor do nowego systemu, trzeba kupić jedynie specjalny dekoder DVB-T2, którego cena waha się od kilkudziesięciu do kilku set złotych. To wydatek jednorazowy (nie ma żadnych abonamentów itp.), który pozwoli przystosować stary telewizor do odbioru naziemnej telewizji w nowym formacie.

Co kupić do starego telewizora, żeby odbierał telewizję naziemną w nowym systemie DVB-T2?
Starego telewizora nie trzeba wyrzucać. By dostosować się do nowego systemu odbioru telewizji naziemnej wystarczy kupić odpowiedni dekoder DVB-T2/HEVC. To koszt od ok. 50-100 zł!

Jaki dekoder DVB-T2 do telewizji naziemnej?

Posiadacze starszych telewizorów (nawet płaskich sprzed kilku lat) zastanawiają się, czy muszą coś kupować, by odbierać telewizję w nowym systemie? Na wstępie zaznaczmy, że zmiana systemu dotyczy nas jedynie, gdy korzystamy z nadajników naziemnych. W przypadku, gdy mamy wykupiony pakiet telewizji kablowej (kablówki) albo oglądamy telewizję z platform satelitarnych, zmiana nas nie dotyczy.

Jeżeli korzystamy z telewizji naziemnej, przed wyruszeniem na zakupy po dekoder, sprawdźmy, czy nasz telewizor nie jest już dostosowany do odbioru telewizji naziemnej w nowym systemie DVB-T2. Choć w Polsce do tej pory standard ten nie był dostępny, producenci sprzętu RTV od dobrych kilku lat produkują już telewizory przystosowane do tego standardu.

Telewizor dostosowany do nowego standardu musi obsługiwać odbiór kanałów w systemie DVB-T2/HEVC (kodek HEVC oznaczany jest też czasami, jako H.265). Jeżeli w instrukcji lub specyfikacji naszego telewizora mamy taką informację, oznacza to że niczego nie musimy dokupować i w przypadku przejścia na nowy system nadawania, wystarczy jedynie ponownie przeszukać listę kanałów.

Jeżeli nasz telewizor obsługuje jedynie standard DVB-T (bez oznaczenia 2), konieczne będzie dokupienie dodatkowego tunera/dekodera obsługującego standard DVB-T2/HEVC.

Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń. Spora część z nich poza funkcją odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie nadawania oferuje też inne funkcje np. odbiór telewizji satelitarnej, czy Smart TV (telewizję przez internet).

Jeżeli potrzebujemy tego typu rozwiązań, warto się nad tym zastanowić, ale jeśli korzystamy tylko i wyłącznie z bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej (i nie mamy dostępu do anteny satelitarnej czy internetu) nie ma potrzeby przepłacania i kupowania dekodera z dodatkowymi funkcjami, z których i tak nie będziemy korzystać.

Ile kosztuje dekoder DVB-T2?

Ceny dekoderów, które należy kupić, by przystosować stary telewizor do nowego systemu odbioru telewizji naziemnej, są bardzo różne. Za prosty dekoder DVB-T2 bardziej znanego producenta sprzętu RTV zapłacimy ok. 100 zł, czyli w kwocie, jaką polski rząd ma rozdawać gospodarstwom domowym w ramach dofinansowania rekompensującego koszty zmiany systemu nadawania.

Tuner DVB-T2 podłączymy do starego telewizora kablem HDMI

Jeśli zależy nam na dodatkowych funkcjach np. Smart TV, musimy przygotować się na wydatek rzędu 200-300 zł.

Przykładowe oferty dekoderów DVB-T2, które można kupić by przystosować stary telewizor do nowego standardu nadawania telewizji naziemnej w Polsce, można znaleźć tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *