Zmiana częstotliwości tv naziemna od 25 kwietnia

Dlaczego nie ma telewizji naziemnej? Zniknęły kanały tv w Warszawie, Białymstoku, Olsztynie, Lublinie i innych miastach [27.06.2022]

W poniedziałek, 27 czerwca spora część Polski zmaga się z problemem z telewizją. Zniknęły kanały tv, które do tej pory odbierali mieszkańcy kilku województw północno-wschodniej Polski. Dlaczego nie ma telewizji naziemnej?

Widzowie z Warszawy, Olsztyna, Białegostoku, Lublina i kilku innych miejscowości mają problem z odbiorem darmowych kanałów telewizyjnych takich, jak Polsat, TVN, TVN7, TTV, Eska TV, Polo TV, Trwam i kilku innych.

To nie jest żadna usterka, a zaplanowany efekt. Polska jest obecnie w trakcie przełączania systemu nadawania telewizji naziemnej. Zgodnie z międzynarodowymi ustaleniami musimy zwolnić obecne częstotliwości, na których nadawana jest telewizja na rzecz budowy sieci komórkowej 5G.

Zmiana częstotliwości telewizji wiąże się też ze zmianą standardu nadawania bezpłatnej telewizji naziemnej. Od marca dwa ogólnokrajowe multipleksy przechodzą na system DVB-T2. Zmiana przeprowadzana była stopniowo i w czerwcu nowy system telewizji został wprowadzony w ostatnim z regionów.

Zmiana częstotliwości telewizji naziemnej 2022 rok - harmonogram

Aby nadal móc odbierać telewizję naziemną za darmo trzeba posiadać odpowiedni telewizor lub dekoder. Urządzenie dostosowane do nowego systemu musi obsługiwać system DVB-T2 oraz kodek HEVC. W przeciwnym wypadku nie będzie można odbierać multipleksów MUX-1 i MUX-2 czyli paczek zawierających bezpłatne kanały komercyjne, a w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy także MUX-3 czyli programów TVP.

Osoby, które nie posiadają telewizora przystosowanego do odbioru nowego systemu telewizji będą musiały dokupić specjalny dekoder DVB-T2. Jego koszt to ok. 100 zł.

Jeżeli posiadamy telewizor spełniający wymogi nowego standardu, po zmianie systemu (jeżeli 27 czerwca nie ma telewizji naziemnej w naszym telewizorze) trzeba przeprogramować częstotliwości np. uruchamiając strojenie automatyczne w ustawieniach telewizora.

Po zaprogramowaniu kanałów na nowo, w naszym telewizorze powinny już pojawić się kanały komercyjne i to w lepszej niż dotychczas jakości HD.

Jeden komentarz do “Dlaczego nie ma telewizji naziemnej? Zniknęły kanały tv w Warszawie, Białymstoku, Olsztynie, Lublinie i innych miastach [27.06.2022]”

  1. 27.06.22 brak większości kanałów z TV naziemnej, w tym TVP-1,2,3 TV Trwam, TVP Info i wszystkich TVN i Polsat. Telewizor najnowszej generacji Mini Led Samsung i drugi z dekoderem Ariva T75. Są takie kanały jak TVP Kobieta, Historia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *