DVB-T2 w Polsce. Naziemna telewizja zmienia standard

DVB-T dla początkujących

Naziemna Telewizja Cyfrowa to sposób na bezpłatny odbiór kilkunastu Polskich kanałów telewizyjnych w znacznie lepszej jakości niż dotychczas. O tym jakie korzyści niesie ze sobą cyfryzacja polskiej telewizji możesz poczytać w artykule:

Aby odbierać naziemną telewizję cyfrową potrzebujesz odpowiedniego sprzętu:

Listę kanałów telewizyjnych dostępnych oraz planowanych w ramach bezpłatnej telewizji cyfrowej znajdziesz tu:

Jeżeli chcesz wyszukać kanałów telewizji naziemnej ręcznie, możesz skorzystać z tabel częstotliwości DVB-T dla poszczególnych multipleksów w różnych regionach Polski:

Multipleksy ogólnopolskie:

Multipleksy regionalne:

Do odbioru bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej potrzebujesz odpowiedniego urządzenia telewizora wbudowanym tunerem DVB-T (z kodowaniem mpeg4) lub specjalnego dekodera. Większość płaskich telewizorów (Plazmowe, LCD) produkowanych w ostatnich latach fabrycznie jest wyposażona w tuner DVB-T. W tym przypadku wystarczy jedynie podłączyć antenę dachową do telewizora i przejść do strojenia kanałów.

Jeżeli jednak posiadasz telewizor starszego typu to nic straconego. Aby odbierać bezpłatne kanały cyfrowe powinieneś zakupić specjalny dekoder STB. Koszt zakupu takiego urządzenia jest jednorazowy i nie powinien przekroczyć 150 zł. Jeżeli zakupisz dekoder wymiana telewizora na nowy nie będzie konieczna!

W większości przypadków nie powinno być konieczności wymiany anteny dachowej. Jeżeli masz na dachu zamontowaną antenę ze wzmacniaczem, która pozwalała na w miarę dobry odbiór sygnału analogowego, nie powinieneś mieć większych problemów z odbiorem kanałów cyfrowych.

Strojenie kanałów cyfrowych wygląda podobnie jak w przypadku telewizji analogowej. Szczegółowo ten proces opisałem w artykule:

Życzę miłego odbioru!

14 komentarzy do “DVB-T dla początkujących”

  1. Mam dwuletnią toshibę super brzytwa ale MUX1 we Wrocławiu na 64 kanale to porażka…..standard DVBT to jest  max60 kanał. U mnie obraz staje, czarne pola, kwadraciki!!! Kiedy zmienią kanał nadawania. Nowy telewizor i mam kupić jeszcze dekoder??????????? Może mi ktoś znający zagadnienie odpowie, z góry dziękuje.

  2. mam  już telewizor z budowanym dekoderem ale po włączeni dzisiaj kanałów po wołowa nie działa i się pokazuje brak sygnału .proszę o pomoc. 

  3. Ta telewizja cyfrowa to badziewie nie gwarantuje absolutnie jakości i stabilnosci odbioru programów. Fachowcy radzą abym kupił druga antenę na polaryzację pionowa a co bedzie gdy wydam kolejne pieniadze i nic sie nie zmieni bo na to wygląda. Każde załamanie pogody powoduje brak sygnału z anteny ialbo szachownicę na ekranie. Dziękuję za taką jakość. Być może ci co odbierają w promieniu do 15 km od nadajnika ta jakośc mają a co z resztą.

    1. tak popieram badziewie absolutne,niemieckie programy mogę odbierać na samym przewodzie antenowym a polskie to nawet super antena nic nie pomoże tak nasz trzymają poto aby wszystkim producentom kasa się zwróciła,którzy z ramienia naszych urzędników wstrzymóją dalsze zwiększanie mocy nadajników.

  4. u mnie też nie działa CVB-t, wcześniej miałam zwykłą antenę stojącą na telewizorze i działało 6 programów bez zakłóceń w Gdańsku, teraz przeprowadziłąm się ulicę dalej i ta cyfrowa nie działa na tej antenie już, pokazuje brak sygnału. Szkoda gadać, nawet nie rejestruje tej cyfrowej, bo za nic nie będę płącić.

  5. Dodam, że na blokach na osiedlu nie można montować anten za oknem ani też talerzy i nie ma też zbiorczych na dachu i co tu począć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *