Antena do odbioru bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej

Bezpłatna naziemna telewizja cyfrowa dostępna już jest na dość ładnym obszarze Polski. Warto więc sprawdzić czy nasz telewizor będzie odbierał kanały telewizyjne w dobrej jakości. Tu pojawia się pytanie  jaka antena będzie dobra do odbioru DVB-T? Jeżeli na swojej antenie dachowej nie masz problemu z odbiorem kanałów analogowych istnieje duże prawdopodobieństwo, że poradzi ona sobie z sygnałem cyfrowym.

Ostatnio pisałem o naciągaczach, którzy za „kilka groszy” chcą zaoferować nam m.in. „specjalistyczną” antenę, która umożliwi odbiór darmowej telewizji cyfrowej. Jednak do odbioru sygnału DVB-T (naziemnej telewizji cyfrowej) w większości przypadków wystarczy zwyczajna antena telewizyjna – taka jakich wiele na polskich budynkach mieszkalnych.

Powiem więcej w niektórych przypadkach do odbioru cyfrowej telewizji może wystarczyć nawet antena pokojowa. Niestety to rozwiązanie sprawdzi się jedynie u osób mieszkających w pobliżu nadajnika telewizyjnego (w odległości do kilkunastu kilometrów od nadajnika o sensownej mocy). Oczywiści im mniej przeszkód (ścian, lasów, gór) tym jest większa szansa, że antena pokojowa odbierze dobry sygnał.

Jeśli jednak zależy nam na dobrym odbiorze powinniśmy wybrać jednak antenę zewnętrzną. Taką, którą można zamontować np. na dachu budynku lub balkonie. Wiele z nich wyposażonych jest dodatkowo we wzmacniacz, który pozwala odbierać sygnał z jeszcze większą mocą.

Wśród anten zewnętrznych również możemy wyróżnić dwa najpopularniejsze typy:

  • Antena szerokopasmowa, potocznie od kształtu konstrukcji zwana anteną siatkową z powodzeniem może być stosowana tam, gdzie nie ma większych problemów z odbiorem sygnału. Choć ten typ anteny w oficjalnych materiałach nie jest polecany do odbioru DVB-T ja z powodzeniem odbieram na niej sygnał z „muksów” polskich i czeskich. Jeżeli uda się wam złapać sygnał dobrej jakości na antenie siatkowej to nie widzę potrzeby jej wymiany.
  • Drugim typem anteny zewnętrznej jest antena kierunkowa. Jak sama nazwa wskazuje ów antena nakierowana jest w stronę danego nadajnika i skupia się przede wszystkim na odbiorze sygnału jedynie z niego.

Ogromne znaczenie przy „łapaniu” sygnału telewizyjnego mają także czynniki naturalne tj. m.in. ukształtowanie terenu. Np. w górach dużo trudniej złapać sygnał telewizyjny niż na terenie płaskim. Montując antenę telewizyjną warto też sprawdzić czy nic jej nie zasłania, chodzi tu przede wszystkim o budynki z sąsiedztwa czy inne wysokie „przeszkody”, które mogą tłumić fale.

Na koniec jeszcze tylko przypomnę, że do odbioru bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej oprócz anteny potrzebujemy telewizora z tunerem mpeg-4 lub dekodera STB.

Jeden komentarz do “Antena do odbioru bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej”

  1. Hej – świetny artykuł. Mam pytanie – do tej pory korzystałem ze zwykłej, starej anteny dedykowanej do odbierania analogowej telewizji, jakoś to działa, ale szału nie robi – np. na niektórych programach jest obraz, ale nie ma głosu (uzależnione jest to od pogody). Ustawianie anteny nie pomaga – czy kupno zwykłej prostej anteny za 100 pln sporo zmieni – w opisach znalazłem info, że są to anteny analogowo-cyfrowe? Czy to znaczy, że nie są to anteny dedykowane stricte do odbioru telewizji cyfrowej, np.:

    http://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc/osprzet-rtv-telefoniczny-i-komputerowy/anteny-tv-zewnetrzne/antena-zewnetrzna-szerokopasmowa-gt961-dpm-solid,p150534,l1077.html

    Z góry dzięki za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *