Skrót DVB-T z angielskiego Digital Video Broadcasting – Terrestrial to standard cyfrowego nadawania telewizji naziemnej. Telewizja cyfrowa dzięki znacznie lepszym parametrom wypiera przekaz analogowy. W Polsce NTC działa w oparciu o standard video MPEG-4 (H.264/AVC) oraz audio Dolby Digital Plus. Do odbioru telewizji naziemnej niezbędny jest telewizor obsługujący wspomniane standardy lub specjalny dekoder.
Naziemna telewizja cyfrowa jest systemem znacznie bardziej wydajnym niż telewizja analogowa. Dzięki temu, że na jednej częstotliwości można nadawać kilka programów oferta darmowych kanałów telewizyjnych zostanie zwiększona.
Kanały systemie cyfrowym są nadawane w paczkach (multipleksach, skrót MUX). Jeden multipleks może pomieścić nawet 8 kanałów telewizyjnych. Programy nadawane w systemie cyfrowym cechują się także znacznie lepszą jakością obrazu i dźwięku. Jakość ta jest porównywalna do jakości oferowanej na platformach cyfrowych telewizji kablowych i satelitarnych. Protokół DVB-T oferuje także możliwość nadawania programów w wysokiej jakości HD.
Ponadto użytkownicy cyfrowej telewizji naziemnej mają dostęp do tzw. EPG czyli menu zawierającego informacje o emitowanym programie oraz program telewizyjny na kolejne dni.
Ile kosztuje naziemna telewizja cyfrowa?
Użytkowanie cyfrowej telewizji naziemnej jest bezpłatne (nie licząc abonamentu radiowo-telewizyjnego). Do odbioru DVB-T potrzebny jest sprzęt spełniający wyżej opisane standardy. Większość „płaskich” telewizorów LCD, LED i plazmowych jest już przystosowana do odbioru sygnału cyfrowego. Posiadacze telewizorów starszego typu by odbierać sygnał cyfrowy muszą zapatrzeć się w dekoder STB. Koszt takiego urządzenia waha się w granicach 100-200 zł.
Inwestycję w dekoder lub nowy telewizor warto poczynić gdyż od lipca 2013 roku nadawanie sygnału analogowego w Polsce ma zostać całkowicie wstrzymane. Dostęp do naziemnej telewizji będzie wyłącznie przez dekodery cyfrowe.