Wyszukiwanie kanałów naziemnej telewizji cyfrowej praktycznie nie różni się od wyszukiwania sygnału analogowego. W większości telewizorów z tunerem DVB-T i tunerów do odbioru NTC mamy do wyboru dwa rodzaje strojenia: automatyczne i ręczne.
Nim rozpoczniesz wyszukiwanie kanałów naziemnej telewizji cyfrowej upewnij się, że do twojego telewizora jest podłączona antena do odbioru telewizji naziemnej. NTC nie będzie odbierała na antenie satelitarnej ani z sygnału kablówki!
Zaleca się, by używać anten zewnętrznych, takie zdecydowanie lepiej łapią sygnał, nawet z odległych nadajników. W przypadku dobrego zasięgu, sygnał telewizji naziemnej powinniśmy złapać też na przystosowanej do odbioru dvb-t anteny pokojowej.
Spis treści:
Automatyczne wyszukiwanie kanałów telewizji naziemnej
Najprostszym rodzajem wyszukiwania kanałów naziemnej telewizji cyfrowej jest strojenie automatyczne. Zazwyczaj możemy je znaleźć w menu urządzenia w zakładce „ustawienia”, „antena”, „zasięg” lub podobnej. Po uruchomieniu procesu automatycznego strojenia telewizor (lub dekoder) automatycznie wyszuka nam wszystkie dostępne kanały.
Telewizor sam przeszuka całe pasmo i ustawi kolejność kanałów telewizyjnych w z góry określonej kolejności.
Ręczne wyszukiwanie kanałów DVB-T
Drugą opcją jest tzw. wyszukiwanie ręczne. Tutaj to czy i ile kanałów znajdzie twój telewizor jest uzależnione wyłącznie od Ciebie. Wybierając ten rodzaj strojenia samodzielnie najczęściej przy pomocy pilota ustalasz częstotliwość z której będą pobierane kanały telewizyjne. Jeżeli wybierzesz strojenie ręczne warto przedtem sprawdzić częstotliwości multipleksów w których zasięgu się znajdujesz – dzięki temu zaoszczędzisz gdyż nie będziesz musiał zatrzymywać się przy każdym kanale.
Gdy na danej częstotliwości urządzenie wykryje sygnał telewizyjne poinformuje Cię o jego mocy. W zależności od urządzenia może to być opis lub wartość procentowa. Proces strojenia ręcznego zawsze potwierdzasz przyciskiem „zatwierdź”, „aktualizacja”, „zapisz” lub podobnym (w zależności od marki i modelu odbiornika). W odróżnieniu od telewizji analogowej w „cyfrze” na jednej częstotliwości może być nadawane nawet kilka kanałów. Zatwierdzając (pojedynczą) częstotliwość mux-2 twój telewizor wzbogaci się aż o 8 kanałów telewizyjnych!
Po wyszukaniu i zapisaniu kanałów możesz już cieszyć się z dobrodziejstwa darmowej naziemnej telewizji cyfrowej. Chyba wszystkie odbiorniku do DVB-T pozwalają na sortowanie programów, korzystając z tej opcji możesz ułożyć własną listę kanałów (tzn. np. TVP 1 na pozycji 1 nawet gdy automatycznie nastroi się gdzieś dalej).
AKTUALIZACJA 02.06.2020:
Częstotliwości telewizji naziemnej w Polsce
Obecnie w Polsce działają cztery bezpłatne ogólnopolskie multipleksy (pakiety kanałów telewizyjnych), których zasięg pokrywa ponad 90% kraju. Ich częstotliwości są różne w zależności od części kraju. Chcąc ręcznie wyszukać kanałów, sprawdź koniecznie częstotliwości tabelach na naszej stronie: MUX-1 ; MUX-2 ; MUX-3 ; MUX-8.
Do tego w większych miasta (ok. 33% pokrycia) mamy do dyspozycji jeden płatny multipleks tzw. TV Mobilna (za darmo dostępny jest Polsat News).
Dodatkowo w wielu regionach działają też multipleksy lokalne oferujące zarówno programy regionalne, jak i dodatkowe stacje ogólnopolskich stacji telewizyjnych. Multipleksy lokalne działają m.in. na ternie Dolnego Śląska, Śląska, a także okolic Radomska.
mam telewizor samsung który kupiłem 3 lata temu i nie mogę go ustawić na polskę przez co telewizor wyszukał mi tylko kanały analogowe a cyfrowe są kodowane np. polsat sport nickelodeon etc. ogólnie mam 7 kanałów analogowych i dziesięć zakodowanych cyfrowych. jak mam znaleść kanały cyfrowej telewizji niekodowane???
skieruj w inna strone antene na nadajnik w swojej okolicy
W jaki sposób dostroić optymalny sygnał dla wszystkich multiplexów w dekoderze DVB-T w systemie dostrajania ręcznego przy zastosowania jednej anteny? Jaki parametr powinien być brany pod uwagę, czy częstotliwość czy odpowiedni kanał?