Jak odbierać naziemną telewizję cyfrową na starszych telewizorach?

Termin wyłączenia telewizji analogowej zbliża się nieuchronnie. Choć jeszcze możemy liczyć go w latach, warto już teraz zainteresować się odbiorem cyfrowej telewizji naziemnej. Warto od razu zdementować często powtarzany mit: by odbierać bezpłatną naziemną telewizję cyfrową nie trzeba kupować nowego telewizora! Do odbioru bezpłatnych kanałów cyfrowych wystarczy dowolny telewizor i dekoder stb do odbioru DVB-T.

Skrót stb pochodzi od angielskiego set-top box i odnosi się do urządzeń najczęściej w postaci niewielkiego „pudełka” podłączanego do telewizora w celu zwiększenia jego funkcjonalności. Do odbioru bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest dekoder stb obsługujący standard DVB-T (naziemnej telewizji cyfrowej).

Dekoderów tego typu jest na rynku bardzo dużo. Ich koszt najczęściej nie przekracza 200 zł.Urządzenia oprócz możliwości odbioru bezpłatnej telewizji cyfrowej wyposażone są także w inne funkcje np. złącze USB umożliwiające odtwarzanie filmów z zewnętrznych dysków twardych czy nagrywanie wybranych audycji.

Dekoder stb można podłączyć do prawie każdego telewizora, nawet tych sprzed kilkunastu lat. Podłączenie dekodera nie różni się od podłaczenia magnetowidu video czy odtwarzacza dvd, najczęściej wykorzystamy te same złącza w telewizorze.

Na co zwracać uwagę przy wyborze dekodera cyfrowej telewizji naziemnej?

Po pierwsze na złącza. Kupując dekoder sprawdź czy posiada możliwość podłączenia do twojego telewizora. Starsze telewizory zazwyczaj nie posiadają złącz HDMI dlatego urządzenie zewnętrzne z takim złączem może być w twoim przypadku niefunkcjonalne. Zdecydowana większość telewizorów z ostatnich kilkunastu lat wyposażona jest w złącze SCART (potocznie zwane euro-złączem), spora część dekoderów stb posiada możliwość połączenia z telewizorem właśnie w ten sposób.

Kolejną arcyważną sprawą są wymagania techniczne. W Polsce za standard nadawania telewizji cyfrowej przyjęto systemy kodowania:

sygnału wizji obsługę formatu SDTV i HDTV kodowanych w systemie MPEG-4 część 10 (dokładniej H.264/AVC)

oraz

sygnału fonii obsługę formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku dookólnego 5.1. kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II oraz AC-3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Przed dokonaniem zakupu dekodera warto sprawdzić lub zapytać sprzedawcy czy jest on zgody z podanymi powyżej danymi technicznymi. Jedynie spełnienie wszystkich powyższych zaleceń gwarantuje, że nie będziemy mieć problemów z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej.

Gdzie kupić tuner do odbioru Naziemnej Telewizji Cyfrowej?

Urządzenia stb do odbioru bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej dostępne są w prawie każdym sklepie sprzedającym sprzęt RTV. Tunery w dobrej cenie można także zakupić w sklepach internetowych o profilu elektronicznym.

Z przejściem na odbiór cyfrowy nie ma na co czekać. Im szybciej zdecydujesz się na zakup dekodera do odbioru DVB-T tym szybciej będziesz mógł cieszyć się z „dobrodziejstw” naziemnej telewizji cyfrowej. Nie wiesz jakie korzyści niesie ze sobą naziemna telewizja cyfrowa? Sprawdź klikając tutaj!

3 komentarze do “Jak odbierać naziemną telewizję cyfrową na starszych telewizorach?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *