Kruger-Matz

Dekoder DVB-T2 do 100 zł. TOP 5 tanich urządzeń do nowego systemu telewizji naziemnej

100 zł – to kwota, jaką rząd daje Polakom na dostosowanie gospodarstw domowych do zmiany systemu nadawania telewizji naziemnej. W ten cenie mamy kupić sobie tuner DVB-T2, który umożliwi odbiór nowego sygnału naziemnego. Czy to wystarczy?

Kwota zaproponowana przez polski rząd, choć wydaje się niewielka, powinna wystarczyć na przystosowanie starego telewizora do nowego systemu nadawania telewizji naziemnej w Polsce. Tani dekoder DVB-T2/HEVC z powodzeniem kupimy za 100 złotych albo nawet i mniej. W tym artykule pokazuję pięć przykładowych urządzeń, które możemy podłączyć do starszego telewizora.

ZOBACZ TEŻ: 250 zł na telewizor – polski rząd daje te pieniądze każdemu! Jak dostać bon na telewizor?

Do zestawienia wybrałem absolutnie podstawowe urządzenia, bez obsługi 4K (bo jeżeli mamy telewizor z funkcją 4K, to najprawdopodobniej jest on już przystosowany do DVB-T2, więc dekodera nie potrzebujemy) oraz funkcji Smart TV (tu niestety trzeba sięgnąć głębiej do kieszeni, ale to dodatek, na który zmiana systemu nadawania nie ma wpływu).

Szukając dekodera naziemnego do 100 zł można znaleźć m.in. takie urządzenia, jak:

Wiwa Tuner DVB-T2 H.265 (drugiej generacji)

Firma Wiwa jest obecna na rynku od 25 lat. Specjalizuje się w produkcji sprzętu do odbioru telewizji. Ze strony przedsiębiorstwa dowiadujemy się, że spółka stale współpracuje z Ministerstwem Cyfryzacji, Państwowym Instytutem Łączności oraz EMITEL-em (operatorem głównych multipleksów naziemnych).

W ofercie tego producenta znajdziemy kilka propozycji umożliwiających odbiór DVB-T2 na starszym telewizorze. Decydując się na podstawowy dekoder Wiwa H.265 powinniśmy zmieścić się w kwocie dofinansowania rządowego. W momencie pisania tego tekstu dekoder ten można było kupić już za 82,90 zł (sprawdź aktualne ceny tutaj).

WIWA H.265
WIWA H.265 | źródło: Ceneo.pl

Tuner ten, jak sama jego nazwa wskazuje obsługuje kodek H.265, czyli HEVC – bez problemu obsłuży więc nowy system telewizji DVB-T2. Używając tego dekodera, obejrzymy kanały nadające w rozdzielczościach 576p, 720p (HD), 1080i, 1080p (Full HD). Co ważne dekoder wyposażony jest zarówno w złącze HDMI (dla nowszych telewizorów) oraz SCART, czyli tzw. eurozłącze, w które były wyposażone starsze odbiorniki.

Dodatkowym atutem tego produktu jest pilot z funkcją Memo Control, który umożliwia obsługiwanie nie tylko dekodera, ale też i wybranych telewizorów. Po podłączeniu dekodera do internetu (kablem LAN lub przez WiFi – trzeba dokupić osobno) mamy możliwość oglądania m.in. filmów z Youtube.

Kruger-Matz Tuner DVB-T2 KM 0550

Krüger&Matz to choć obco brzmiąca marka, to należąca do polskiego przedsiębiorstwa LECHPOL ELECTRONICS z Garwolina pod Warszawą. Marka obecna jest na polskim rynku już od 2010 roku. W portfolio firmy znajdziemy m.in. telefony komórkowe, kamery sportowe, laptopy, czytniki e-booków, zegarki ale też szeroko pojęty sprzęt RTV. Marka ma w ofercie własne telewizory, głośniki, uchwyty do telewizorów, no i tunery.

Dekoder DVB-T Kruger-Matz KM 0550 nie należy do najtańszych w zestawieniu, bo jego cena oscyluje w okolicy 100 zł (aktualne oferty tutaj). W promocji można wyrwać go za nieco mniej, w regularnej sprzedaży do „stówki” trzeba dołożyć kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.

Kruger-Matz KM 0550 | źródło: Ceneo.pl

Urządzenie jest przystosowane do odbioru sygnału w systemie DVB-T2 i kodeku H.265 (czyli HEVC) co oznacza, że po jego podłączeniu nasz stary telewizor będzie mógł odbierać kanały w nowym systemie. Poza funkcją odbioru telewizji funkcje dodatkowe są dość standardowe. Najciekawsze opcje to możliwość nagrywania audycji oraz timeshift, czyli możliwość zatrzymywania aktualnie oglądanego programu i możliwość wznowienia oglądania od tego momentu (wymaga dokupienia dysku zewnętrznego). Z dysku zewnętrznego czy pendrive możemy też odtworzyć zapisane filmy lub zdjęcia.

Blow Tuner DVB-T2 4615FHD

W kwocie 100 zł powinniśmy się zmieścić również wybierają dekoder DVB-T2 Blow (oferty tutaj). Urządzenie obsługuje nowy kodek HEVC i ma funkcje dodatkowe zbliżone do poprzednio opisanych. Producent dekodera Blow chwali się na pudełku wysoką czułością głowicy.

NEW DIGITAL TUNER T2 265 HD DVB-T2

Kolejna pozycja w naszym zestawieniu to tuner New Digital. Urządzenie jest w pełni dostosowane do odbioru telewizji DVB-T2/HEVC i co ważne dostępne w popularnych elektromarketach m.in. AGD Euro RTV czy Neo24 (cenę i dostępność można sprawdzić tutaj). Ciekawostką jest tu 3-letnia gwarancja producenta (o szczegóły warto dopytać sprzedawcę).

DVB-T2/C NytroBox PLUS H.265 OPTICUM red

Zestawienie przykładowych dekoderów DVB-T2 do 100 złotych zamyka NytroBox OPTICUM red. Tu powinniśmy nastawić się na wydatek rzędu całego dofinansowania (Gdzie kupić i za ile? Sprawdź tutaj). Co ciekawe dekoder NytroBox jest dekoderem hybrydowym, który umożliwia nie tylko odbiór telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC, ale również kablowej DVB-C (o ile nasz operator kablówki obsługuje ten standard i nie wymaga posiadania własnego dekodera). Takie połączenie to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pewność, że np. w przypadku czasowej awarii jednego ze źródeł nadawania, będą miały dostęp do drugiego źródła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *