Kupując telewizor, coraz częściej spotykamy się z funkcją Smart TV. Ma ją coraz więcej odbiorników, choć na rynku można też spotkać telewizory bez tej funkcji. Dziś wyjaśnię, po co jest Smart TV w telewizorze i czy warto dopłacić do telewizora ze Smart TV.
Jeżeli dziś kupujemy telewizor, na którym zamierzamy odbierać naziemną telewizję cyfrową, koniecznie sprawdźmy, czy jest on przystosowany do odbioru sygnału DVB-T2/HEVC – to system, który zacznie obowiązywać w Polsce od 2022 roku i bez tej funkcji możemy stracić dostęp do obioru kanałów z telewizji naziemnej.
Funkcja Smart TV nie jest bezpośrednio związana z odbiorem telewizji czy to z nadajników naziemnych, czy satelitarnych, czy wreszcie z kablówki. Opcja ta staje się jednak coraz bardziej popularna i poszukiwania przez klientów zainteresowanych kupnem telewizora.
Spis treści:
Po co jest Smart TV w telewizorze?
Smart TV z angielskiego można przetłumaczyć, jako „mądry telewizor”. Funkcja ta pozwala użytkownikowi korzystać z dodatkowych opcji po podłączeniu telewizora do Internetu. W ten sposób nasz odbiornik może łączyć się z siecią i wyświetlać treści, które nie są nadawane z anten czy kablówki.
Posiadając funkcję Smart TV w telewizorze w zależności od systemu, możemy mieć dostęp do różnych treści. Większość producentów oferuje systemy Smart TV wyposażone w aplikacje największych dostawców treści Internetowych, jak na przykład serwisów Youtube, Netflix, HBO GO, Ipla czy Player, a także wielu innych.
Co daje Smart TV w telewizorze?
Korzystając z telewizora z funkcją Smart TV, możemy połączyć się z powyższymi serwisami i skorzystać z ich oferty. Są to gównie filmy na żądanie (VOD), ale też kanały telewizyjne, których nie znajdziemy na multipleksach naziemnych, czy w ofertach niektórych sieci kablowych.
Przykładowo posiadacze telewizorów Smart TV z dostępem do aplikacji TVP VOD mogą oglądać dodatkowo kanał TVP Kultura 2, Poland In, a także całodobową transmisję z Jasnej Góry – tych kanałów nie znajdziemy w standardowej ofercie telewizji naziemnej.
Funkcja Smart TV daje nam też dostęp do dodatkowo płatnych treści np. bogatych bibliotek filmowych i serialowych tj. Netflix czy HBO GO, do uruchomienia których nie będziemy potrzebowali już dodatkowych urządzeń np. komputera czy telefonu komórkowego. Dzięki funkcji Smart TV dostęp do tych treści będziemy mieli bezpośrednio z pilota telewizora, a włączenie Netflixa bez konieczności używania telewizora, jest zazwyczaj szybsze i prostsze, co czyni ten serwis dostępny także seniorom i osobom, które nie obsługują komputera.
Funkcja Smart TV w telewizorze jest przydatna także tym, którzy oglądają głównie kanały dostępne w telewizji. W przypadku, gdy zapomnimy obejrzeć swój ulubiony serial lub program w jednej z dużych stacji, możemy w każdej chwili obejrzeć jego powtórkę. Przykładowo:
- Seriale i programy z anten TVP dostępne są w aplikacji TVP VOD, a część z seriali (m.in. „Ranczo”, „Dziewczyny ze Lwowa” czy „O mnie się nie martw” dostępne są też na Netflixie).
- Seriale Polsatu można oglądać w aplikacji IPLA
- Audycje z TVN i TTV na żądanie odtworzymy w aplikacji Player.pl
Czy Android TV to to samo, co Smart TV?
W specyfikacjach technicznych możemy spotkać się z funkcją Android TV. Czy jest to równoznaczne ze Smart TV? Tak! Można tak powiedzieć. Android TV to nazwa konkretnego systemu operacyjnego telewizora z funkcją Smart TV.
Warto wiedzieć, że telewizory z funkcją Smart TV mogą różnić się systemami. Duzi producenci często oferują własne systemy Smart TV. Coraz więcej telewizorów korzysta jednak ze wspólnego systemu Android TV. To uniwersalna platforma przygotowana przez firmę Google. Plusem takiego rozwiązania jest to, że producenci aplikacji (dostawcy treści) nie muszą dostosowywać ich do każdego systemu osobno, a jedynie przygotowują aplikację na Andorida.
Android TV to jednak nie to samo, co system Android w telefonach. W ramach Android TV dostępne są wyłącznie aplikacje przygotowane pod kątem używania na telewizorach, co sprawia, że możemy obsługiwać je wygodnie przy pomocy pilota i nie musimy posiadać myszki czy klawiatury.
Czy warto dopłacić do telewizora ze Smart TV?
Moim zdaniem, dziś rozważając kupno telewizora powinniśmy skłaniać się ku zakupowi urządzenia ze Smart TV, nawet jeśli mielibyśmy zapłacić nieco więcej. Oferta serwisów internetowych na telewizory jest coraz większa i staje się coraz bardziej atrakcyjna.
Z funkcji Smart TV w telewizorze możemy zrezygnować jeśli nie mamy dostępu do Internetu i nie planujemy go zakładać. Telewizor bez tej funkcji mogą kupić też osoby, które potrzebują odbiornika głównie do tzw. informacji, czyli obejrzenia kanału informacyjnego, Teleexpressu czy prognozy pogody. Jeśli jesteście fanami filmów i seriali, lepiej dołożyć i wybrać telewizor ze Smart TV.