Nowy system telewizji DVB-T2. Czy da się podłączyć dwa telewizory do jednego dekodera?

Nowy system telewizji naziemnej DVB-T2 staje się faktem. Pierwsze regiony odbierają już większość kanałów telewizyjnych tylko w nowym systemie. By nadal móc odbierać bezpłatną telewizję na starym telewizorze, konieczne jest dokupienie specjalnego dekodera. A co, w przypadku gdy mamy kilka telewizorów? Czy można podłączyć dwa telewizory do jednego dekodera DVB-T2?

Od połowy 2022 roku system DVB-T2/HEVC będzie głównym systemem odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Jest on obsługiwany przez nowe telewizory. W przypadku starszego sprzętu konieczne jest dokupienie specjalnego dekodera, który będzie przystosowany do odbioru kanałów telewizyjnych w nowym systemie.

Zmiana systemu nadawania telewizji z DVB-T na DVB-T2 umożliwia zmieszczenie w jednym paśmie większej liczby kanałów lub umieszczenie kanałów w lepszej jakości. Przekonali się o tym już m.in. mieszkańcy Dolnego Śląska, którzy odbierają kanały takie jak Polsat, TVN, Puls czy TV4 w jakości HD.

DVB-T2. Dwa telewizory – jeden dekoder

W wielu domach popularne jest posiadanie więcej niż jednego telewizora. Czy jeżeli mam dwa telewizory starego typu, wystarczy że dokupię jeden dekoder? To popularne pytanie zadawane monterom telewizji.

Niestety tutaj nie ma dobrych wieści. Teoretycznie da się podłączyć dwa telewizory do jednego dekodera, jednak taka instalacja może działać nieco inaczej niż nam się wydaje.

Dekoder DVB-T2, który podłączamy do naszego telewizora odbiera i przetwarza sygnał telewizyjny, który następnie kablem HDMI lub SCART przekazuje do telewizora. W tym przypadku telewizor działa wyłącznie jako monitor do wyświetlania obrazu wygenerowanego przez dekoder.

Sygnał z dekodera możemy dzięki specjalnemu rozgałęźnikowi (spitterowi) przekazać do dwóch lub więcej telewizorów, jednak na obu odbiornikach jednocześnie będziemy mogli oglądać tylko jeden i ten sam kanał. W takim przypadku obraz na obu monitorach będzie po prostu sklonowany – będziemy np. widzieli jednocześnie włączane pilotem na dekoderze informacje o kanałach, teletext czy inne opcje.

Jak podłączyć dwa telewizory do DVB-T2?

Niestety dla posiadaczy starszych telewizorów nie ma innej rady. Jeżeli chcemy korzystać z pełnej oferty naziemnej telewizji cyfrowej na dwóch telewizorach, musimy zakupić do każdego z nich osobny dekoder DVB-T2.

Dobra informacja jest taka, że większą liczbę dekoderów można podłączyć do jednej instalacji antenowej wyposażonej w specjalny rozgałęźnik do DVB-T. Zazwyczaj antena odbierająca sygnał naziemnej telewizji cyfrowej starszej generacji, będzie nadawała się do odbioru sygnału DVB-T2, więc nie ma konieczności wymiany anteny.

Jeden komentarz do “Nowy system telewizji DVB-T2. Czy da się podłączyć dwa telewizory do jednego dekodera?”

  1. Tym sposobem że do kazdego telewizora trzeba kupic dekoder Kaczystowska mafia zyska miliony polaków do oglądania swojej PiS-uarowej propagandowej telewizji.Bo wyłączono wszystkie programy oprócz TVPiS-1,2,3,INFO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *