W przyszłym roku czeka nas w Polsce rewolucja związana z naziemną telewizją cyfrową. Chcąc nadal odbierać nasze ulubione kanały, musimy mieć sprzęt dostosowany do nowego systemu DVB-T2. W informacjach często pojawia się też skrót HEVC. Już teraz w ramach telewizji DVB-T pierwszej generacji pojawiają się kanały HEVC. Dziś trochę o tym, co to jest HEVC?
DVB-T2/HEVC to określenie towarzyszy nam od dłuższego czasu w kontekście zmiany systemu nadawania naziemnej telewizji w Polsce. O ile DVB-T2 poprawnie możemy rozszyfrować, jako następcę standardu DVB-T (naziemnej telewizji cyfrowej). Tak określenie HEVC jest nieco bardziej tajemnicze.
W Polsce mimo że DVB-T2 wciąż jest w fazie testów, na multipleksach DVB-T pierwszej generacji pojawiają się już kanały HEVC. Przykładem jest niedawno uruchomiony kanał Wydarzenia 24 HD, czy wcześniej obecny na tym samym multipleksie Polsat News HEVC.
Spis treści:
Definicja: O to jest HEVC?
Skrót HEVC pochodzi od angielskiego określenia High Efficiency Video Coding. Symobl ten jest też zamiennie używany z H.265, rzadziej MPEG-H część 2. HEVC to nic innego jak standard kompresji wideo.
W przypadku telewizji pierwszej generacji DVB-T standardem kompresji był AVC (Advanced Video Coding). HEVC cechuje się większą wydajnością, co oznacza, że dzięki zastosowaniu tej kompresji na jednym multipleksie może pomieścić się więcej treści w podobnej jakości (np. więcej kanałów na jednym multipleksie, czy kanały w jakości HD lub nawet 4K).
Dlaczego nie mogę odbierać kanału HEVC?
Pierwsze testy wykorzystania kodeka HEVC już się rozpoczęły. Dobrym testem jest odbiór kanału Wydarzenia 24 HD na mux-4, czyli multipleksie telewizyjnym Polsatu. Kanał nadaje wprawdzie w DVB-T starszej generacji, ale testowany jest tam nowy kodek.
Jeżeli masz problem z odbiorem Wydarzeń 24 HD z nadajnika naziemnego, oznacza to, że twój telewizor nie obsługuje HEVC, czego konsekwencją jest brak przystosowania do nowego standardu telewizji naziemnej, który w Polsce ma stać się jedynym obowiązującym od połowy przyszłego roku.
Brak obsługi HEVC nie sprawia jednak, że musisz koniecznie wyrzucić stary telewizor. Starsze telewizory będą mogły być nadal wykorzystywane, jednak konieczne będzie dokupienie do nich specjalnych dekoderów. Zaopatrując się w taki, koniecznie sprawdźmy, czy są przystosowane nie tylko do odbioru DVB-T2 ale też sygnału skompresowanego kodekiem HEVC (H.265).
Jak sprawdzić, czy telewizor ma HEVC?
Jeżeli nie znajdujesz się w zasięgu multipleksu na którym nadawane są kanały kodowane w HEVC, aby sprawdzić, czy twój telewizor obsługuje ten standard sięgnij do instrukcji obsługi. Tam, w specyfikacji telewizora, powinna znaleźć się taka informacja.
W ramach testów HEVC nadaje nie tylko program informacyjny Polsatu. W wybranych regionach Polski nadawane są emisje testowe kanałów pozostałych nadawców w ramach testów DVB-T2. Jeżeli bez problemu odbierasz te kanały, Twój telewizor posiada zdolność obsługi HEVC.
Dodatkowo warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami, telewizory sprzedawane w Polsce po 2019 powinny być wyposażone w system odbioru DVB-T2 oraz HEVC.
Pamiętaj też o bezpieczeństwie w sieci. A poprzez stronę bezpiecznyvpn.pl możesz zadbać o swoją anonimowość albo skorzystać z usług VOD serwisów niedostępnych w Polsce.
Czy TV starszego typu DVB T po wrowadzeniu nowego systemu DVB T2 HEVC bedzie odbierac tylko fonie bez obrazu, ja tak własnie na swoim TV odbieram kanał Wydarzenia 24 HEVC ,tylko głos bez obrazu ?