250 zł na telewizor – polski rząd daje te pieniądze każdemu! Jak dostać bon na telewizor?

Od tego tygodnia można się starać o nowe dofinansowanie uchwalone przez polski sejm. Na wniosek rządu Polacy mogą dostać 250 zł na telewizor. To świadczenie związane ze zmianą systemu nadawania telewizji w Polsce. Sprawdź, jak dostać 250 zł na telewizor.

Dofinansowanie w wysokości 250 zł to rozwinięcie poprzedniego rozwiązana, które umożliwiało Polakom otrzymanie bonu w wysokości 100 zł na dekoder DVB-T2. Producenci sprzętu RTV od początku lobbowali, by rządowa dotacja dotyczyła nie tylko dekoderów, ale też i telewizorów. Jednym z kluczowych argumentów był ten, że zdecydowana większość dekoderów nie obsługuje protokołu HbbTV czyli hybrydowej telewizji.

Pod koniec marca zakończył się proces legislacyjny, który przychylił się do tych postulatów. Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że od ubiegłej środy, 30 marca Polacy mogą już ubiegać się nie tylko o dofinansowanie w wysokości 100 zł do zakupu dekodera, ale też o 250-złotową dotację na kupno nowego telewizora.

Bon na telewizor i dekoder. Dlaczego rząd daje dofinansowanie?

Przekazywanie obywatelom pieniędzy na zakup sprzętu RTV to pomysł polskiego rządu, który ma złagodzić skutki konieczności zmiany systemu nadawania telewizji naziemnej w Polsce. W związku z koniecznością przekazania części pasma telewizyjnego na rzecz rozwoju sieci 5G, podobna transformacja przeprowadzana jest w całej Europie.

W Polsce zmiana systemu nadawania została zaplanowana na pierwszą połowę 2022 roku. Pierwsze wyłączenia starego systemu zostały już dokonane na Dolnym Śląsku i w województwie lubuskim. Tam mieszkańcy już od 28 kwietnia większość kanałów mogą odbierać już tylko na nowym sprzęcie. Pozostałe części Polski mają być przełączane stopniowo od kwietnia do czerwca.

Zmiana częstotliwości telewizji naziemnej 2022 rok - harmonogram

Przełączenie standardu z DVB-T na DVB-T2 to nie tylko konieczność, ale i szansa dla nadawców i samych telewidzów. Nowocześniejszy standard nadawania telewizji umożliwia emitowanie większej liczby darmowych kanałów i znaczna poprawę jakości np. kanały takie, jak Polsat, TVN, Puls, TV Trwam czy ESKA TV, które do tej pory nadawały w jakości SD, po przełączeniu systemu mogą już nadawać w jakości HD (takiej samej, jak w płatnych platformach telewizyjnych czy kablówkach).

Co ważne zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej dotyczy jedynie osób, które odbierają sygnał z nadajników naziemnych. Jeżeli ktoś korzysta z usług telewizji kablowej, satelitarnej lub internetowej, nadal będzie mógł to robić, bez wymiany sprzętu. Więcej informacji o samym nowym systemie DVB-T2 można znaleźć TUTAJ.

250 zł na telewizor i 100 zł na dekoder. Jak dostać?

Rządowe dofinansowanie na telewizor lub dekoder przyznawane jest w formie bonu, który można zrealizować w wybranych sklepach (na liście są m.in. popularne sieci elektromarketów).

Bon na telewizor lub dekoder przyznawany jest na jedno gospodarstwo domowe. Oznacza to, że nawet jeżeli w naszym domu mieszka więcej osób, czy posiadamy kilka telewizorów, mamy prawo ubiegać się tylko o jeden bon.

250 zł na telewizor - jak otrzymać bon na telewizor

Aby otrzymać dofinansowanie trzeba wypełnić specjalny formularz na stronie gov.pl (trzeba posiadać konto w Profilu Zaufanym) lub w placówkach Poczty Polskiej. Po podaniu swoich danych zostanie wygenerowany unikalny kod, z którym należy udać się do wybranego sklepu i dokonać zakupu.

Bony przyznawane są bez względu na status majątkowy czy zarobki. Nikt też nie będzie sprawdzał, czy faktycznie nasz sprzęt wymaga dostosowania do nowych standardów.

Jak rozlicza się bon na telewizor i dekoder DVB-T2?

W ramach rządowej dotacji można otrzymać 250 zł na telewizor lub 100 zł na dekoder do naziemnej telewizji cyfrowej. Nie dostajemy jednak od rządu gotówki, a specjalny wirtualny bon.

Jeżeli cena wybranego przez nas dekodera nie przekracza 100 zł, to otrzymamy go za darmo. Jeżeli wybierzemy droższe urządzenie i skorzystamy z rządowego dofinansowania, jego cena zostanie obniżona (np. kupując dekoder, który kosztuje 149 zł – w kasie sklepu zapłacimy tylko 49 zł).

Podobnie sprawa wygląda w przypadku zakupu telewizora. Bon 250 zł na telewizor obniży jego cenę o tę kwotę. Przykładowo kupując telewizor za 1 500 zł, realizując bon, jego cena spadnie do 1 250 zł.

250 zł na telewizor, a abonament RTV

W sieci nie brakuje też krytyki związanej z przyznawanym przez rząd dofinansowaniem. Część osób twierdzi, że rząd przyznając bony na telewizory i dekodery, przy okazji może sobie przygotować listę osób posiadających odbiorniki RTV i sprawdzić, czy osoby te opłacają abonament RTV.

Mimo, że opłata ta jest obowiązkowa dla każdego, kto posiada radio lub telewizor, jej ściągalność w Polsce wciąż jest bardzo niska, bo wielu użytkowników telewizorów i radioodbiorników nie decyduje się na rejestrację odbiornika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *