Testy DVB-T2 - częstotliwości

Polska: 100 zł na dostosowanie telewizora do DVB-T2. Jak dostać dofinansowanie na dekoder naziemny?

Każde gospodarstwo domowe, które posiada telewizor, będzie mogło liczyć na 100 zł dofinansowania na dostosowanie do odbioru naziemnej telewizji w nowym standardzie DVB-T2. Polski rząd chce, żeby sejm przyjął ustawę, w ramach której Polacy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na dekoder do telewizji naziemnej nowej generacji.

Zmiana rozdysponowania częstotliwości to duże wpływy do budżetu państwa – na poziomie 1 242 mln – 1 624 mln zł. Część z tych środków chcemy przekazać na wsparcie gospodarstw domowych. Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je – w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera.

– zapowiedział minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dofinansowanie na dekoder naziemny DVB-T2. Dla kogo?

Rządzący zdradzili już wysokość kwoty, na jaką liczyć mogą osoby, które będą starały się o dofinansowanie na dekoder naziemny. To 100 zł. Choć nie wydaje się to być wysoką kwotą, kupimy za nią podstawowe urządzenie pozwalające na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie.

Dekodery DVB-T2 do 100 zł można znaleźć choćby tutaj.

Zgodnie z zapowiedziami ministra Cieszyńskiego dofinansowanie na dekoder naziemny będzie mogła otrzymać tylko jedna osoba z gospodarstwa domowego. Jest to odpowiedź rządu na raport, z którego wynika, że ponad 2,2 mln gospodarstw domowych wciąż nie jest przygotowanych do zmian w nadawaniu bezpłatnej telewizji, które mają rozpocząć się w marcu 2022 roku.

Zmiana częstotliwości telewizji naziemnej 2022 rok - harmonogram
Plan przełączeń DVB-T na DVB-T2 / źródło: EMITEL

Już teraz można sprawdzić, czy nasz telewizor lub obecny dekoder jest gotowy do odbioru telewizji nowej generacji. Specjalnie w tym celu uruchomiony został nowy kanał Sprawdzam TV, który dostępny jest z multipleksu MUX-3 z kanałami TVP.

100 zł na telewizję naziemną. Jak dostać dofinansowanie na dekoder DVB-T2?

Przepisy mają być uchwalone przez sejm i senat w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wtedy poznamy szczegóły dotyczące wypłaty i rozliczania tego dofinansowania, a także warunków jego otrzymania (przewiduję, że może to być terminowe opłacanie abonamentu RTV – ale to tylko sugestia autora bloga). Rządzący zaznaczają jednak, że będzie musiało ono zostać przeznaczone na zakup odpowiedniego sprzętu.

Sam wniosek o uzyskanie 100 zł na dekoder naziemny ma być bardzo prosty. Jego złożenie będzie możliwe zarówno elektronicznie (przez internet), jak i w formie papierowej, a także przez pełnomocnika np. członka rodziny.

dofinansowanie na dekoder - na to urządzenie można dostać 100 zł

Zamysł autorów pomysłu jest taki, że świadczenie będzie można wykorzystać w sklepach RTV, które zgłoszą się do programu. Możliwość skorzystania z dofinansowania ma być możliwa jeszcze przed pierwszymi przełączeniami w marcu. O pieniądze będzie można ubiegać się do końca 2022 roku.

Warto zaznaczyć, że są to jedynie plany. Przyjęcie ustawy poprzedzą konsultacje i prace w parlamencie, które mogą jeszcze zmienić powyżej opisane zasady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *