Tylko TVP w telewizorze

Telewizor odbiera tylko TVP. O co chodzi? [ROZWIĄZANIE PROBLEMU]

Twój telewizor od kilku dni odbiera tylko kanały TVP? Wiemy, o co chodzi! Od 28 marca wielu telewidzów ma problem z odbiorem kanałów komercyjnych. Bez problemu odbierają jednak kanały Telewizji Polskiej, takie jak „jedynka”, „dwójka”, TVP Info czy nawet TVP Sport w HD.

Problem z odbiorem kanałów telewizyjnych innych niż TVP występuje w zachodniej Polsce, czyli m.in. w rejonie Gdańska, Szczecina, Poznania, Bydgoszczy, a już dłużej też Wrocławia i Zielonej Góry. To tam w ostatnich dniach doszło do zmiany systemu nadawania telewizji naziemnej.

W wyniku zmian wyłączone zostały stare częstotliwości nadawania większości kanałów dostępnych w ramach bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. W poniedziałek z wielu telewizorów zniknęły Polsat, TVN, a nawet TV Trwam. Jednak nie wszystkie kanały nadawane drogą naziemną zniknęły – wiele telewizorów zaczęło odbierać tylko TVP. Wiemy, dlaczego tak jest.

tylko tvp w telewizorze

Zniknięcie kanałów ma związek ze zmianą systemu nadawania telewizji w Polsce. Kanały w nowym systemie DVB-T2 są nadawane na nowych częstotliwościach. Jeżeli nie masz dostępu do swoich ulubionych kanałów, musisz przestroić telewizor. Jeżeli Twój sprzęt jest gotowy do odbioru nowego systemu, automatycznie znajdzie kanały komercyjne, jeżeli nie konieczne będzie dokupienie dekodera.

Na razie nie ma potrzeby przestrajania telewizorów, by móc oglądać kanały TVP. Stacje publicznego nadawcy po zmianie pasma są często jedynymi kanałami, jakie można odbierać na nieprzestrojonych, bądź przestarzałych telewizorach.

Dlaczego TVP nie musiała przejść na nowy standard telewizji?

TVP uzyskała przywilej nieprzechodzenia na nowy standard w wyznaczonych terminach tuż przed datą ich wdrożenia. Oznacza to, że na starszych telewizorach dostępne są kanały TVP oraz komercyjne z MUX-8 (który nie jest objęty koniecznością zmiany standardu).

TVP uzyskała jedynie pozwolenie na dłuższe nadawanie swoich kanałów na starych częstotliwościach. Może robić to aż do końca 2022 roku.

Powodem takiej decyzji ma być wojna na Ukrainie. Telewizja Polska wraz z UKE postanowiło o wydłużeniu terminu przechodzenia na nowy system kanałów TVP, by nie pozbawiać znacznej części Polaków do informacji na temat zagrożeń ze wschodu.

Inwazja Rosji na Ukrainę zbiegła się z migracją naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce do nowego standardu nadawania – DVB-T2/HEVC. Mamy do czynienia z sytuacją wyjątkową, w której musimy nadzwyczajnie reagować. Decyzja o czasowym utrzymaniu standardu nadawania DVB-T dla programów informacyjnych TVP ma na celu zapewnienie nieprzerwanego dostępu widzów do wiarygodnej i rzetelnej informacji

– tłumaczy Jacek Kurski, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej.

Decyzja ta została przyjęta z niepokojem przez właścicieli kanałów komercyjnych, którzy uważają, że przywilej dla TVP to zaburzenie konkurencyjności na polskim rynku medialnym.

To, że telewizor odbiera tylko kanały TVP, nawet po zaktualizowaniu listy kanałów oznacza, że nasz sprzęt nie jest przystosowany do odbioru telewizji naziemnej w nowym systemie. Możemy spodziewać się też, że jeżeli nie dostosujemy odbiornika do nowych wymagań, z naszego telewizora znikną i też kanały TVP.

5 komentarzy do “Telewizor odbiera tylko TVP. O co chodzi? [ROZWIĄZANIE PROBLEMU]”

  1. Panie Kurski! Jeżeli telewidz chce mieć dostęp „do wiarygodnej i rzetelnej informacji” to nie powinien oglądać prorządowych i niekompetentnych wiadomości z TVP Info, TVP 1 i TVP 2. Tymczasem pozostałe, wiarygodne stacje zostały wykasowane lub przeniesione na odległe kanały o gorszej jakości.

    1. TVP -itp- są Polską telewizją. Czy są wiarygodni ? Na dwoje babcia wróżyła. Ale, tvn -itp- na pewno nie jest. Cały czas negują polski rząd, ale Tuska złodz,eja chwalą pod niebiosa. Dopóki telewizja nazywa się Polska i rządzi KTO RZĄDZI, tak ma być. Dziwne żeby żydzi z helmutami mieli większe prawa, lub stał na równi z TVP.

  2. Ja mam dwa dekodery pracujące w ty nowym standardzie i na żadnym nie da się odebrać niczego poza TVP. Przypadek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *