Od 27 czerwca telewizja już tylko w nowym systemie! W których województwach teraz zmiana systemu TV na DVB-T2?

W nocy z niedzieli na poniedziałek nastąpi ostatni z czterech zaplanowanych na 2022 rok etapów zmiany systemu nadawania telewizji naziemnej w Polsce. Od 27 czerwca telewizja w kolejnych województwach zostanie przełączona na nowy system DVB-T2. Jakie województwa zmieniają system telewizji w tym miesiącu?

Co się zmienia w telewizji od 27 czerwca 2022 r.?

Zmiana, która nastąpi 27 czerwca na dużym obszarze Polski to ostatnia zmiana w ramach zaplanowanych na okres marzec-czerwiec 2022 transformacji systemu nadawania bezpłatnej telewizji naziemnej. Pozostałe części kraju zostały już przełączone w poprzednich miesiącach.

Zmiana systemu nadawania telewizji dotyczy tylko osób odbierających sygnał z nadajników naziemnych. Nie dotyczy odbiorników podłączonych do sieci kablowych lub platform satelitarnych.

Zmiana polega na przełączeniu starego systemu telewizji DVB-T na nowy DVB-T2/HEVC który jest rozwiązaniem nowocześniejszym – umożliwia odbiór telewizji w lepszej jakości, a także pozwala nadawcom na nadawanie większej ilości kanałów w ramach jednej częstotliwości.

Zmiana systemu nadawana telewizji wiąże się z tym, że musimy posiadać odpowiedni odbiornik, który jest przystosowany do obsługi DVB-T2 i kodeka HEVC. Sprzęt tego typu sprzedawany w europejskich sklepach jest już od lat.

Zmiana systemu nadawania telewizji z DVB-T na DVB-T2 to nie tylko polski wymysł. Przełączenie systemów wymuszają ustalenia Unii Europejskiej. Podobna wymiana została przeprowadzona w większości krajów UE już w poprzednich latach.

Jak przygotować się na zmianę systemu tv? 27 czerwca telewizja po nowemu

Jeżeli posiadamy odpowiedni odbiornik telewizyjny (musi obsługiwać DVB-T2/HEVC) to po 27 czerwca możemy zaobserwować brak niektórych kanałów. Wtedy trzeba włączyć w telewizorze ponowne wyszukiwanie kanałów. Jeżeli posiadamy telewizor umożliwiający odbiór sygnału w nowym systemie, kanały nadawane w DVB-T2 bez problemu powinny zostać odnalezione.

27 czerwca telewizja w nowym systemie - zmiana na DVB-T2 w województwach

Na razie zmiana dotyczy tylko multipleksów MUX-1 i MUX-2 czyli z kanałami komercyjnymi (m.in. Polsat, TVN, TV4, Puls, Eska, Trwam, Polo TV). Multipleksy MUX-3 z kanałami TVP oraz MUX-8 z kanałami komercyjnymi oraz multipleksy lokalne, będą nadawać bez zmian. Oznacza to, że 27 czerwca telewizja w części pozostanie bez zmian, a tylko część kanałów podlega przeprogramowaniu.

Jakie województwa zmieniają system tv w czerwcu 2022?

Zmiana systemu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej, która zaplanowana jest na 27 czerwca obejmie północno-zachodnią Polskę. Zmiana dotyczy następujących województw:

  • podlaskie
  • warmińsko-mazurskie
  • mazowieckie (wschodnia część, wraz z Warszawą)
  • lubelskie

Zmiana dotyczy też Skierniewic w województwie łódzkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *