czeskie kanały telewizyjne dvb-t

Odbiór czeskich kanałów telewizyjnych w Polsce

Szczęśliwcy mieszkający w południowo-zachodniej części Polski mogą cieszyć nie tylko z odbioru polskich kanałów cyfrowej telewizji naziemnej ale także ze sporej oferty czeskiej cyfrowej telewizji naziemnej. Czesi aktualnie mają uruchomione cztery muksy (w tym jeden z kanałami HD – testowo). Odbiór czeskiej telewizji DVB-T na terenach przygranicznych jest bardzo dobry.

UWAGA: TEN ARTYKUŁ POCHODZI Z 2011 ROKU. AKTUALNE INFORMACJE O MULTIPLEKSACH TELEWIZJI CYFROWEJ W CZECHACH MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ.

Mieszkam nieco ponad 70 km w linii prostej od polsko-czeskiej granicy i bez większych problemów odbieram czeskie kanały DVB-T. Jeszcze nim nastała „era cyfryzacji” odbierałem analogowy sygnał czeskiej telewizji, jednak jej jakość pozostawiała dużo do życzenia. Z czeskim DVB-T natomiast jest bardzo dobrze. W dość dobrej jakości odbieram aż trzy multipleksy co daje w sumie 10 kanałów telewizyjnych i kilka radiowych. Sygnał wysyłany z czeskich nadajników jest bardzo dobry. Na pierwszych dwóch multipleksach jakość obrazu to najczęściej 100%, a jakość sygnału waha się pomiędzy 60-90%, trochę gorzej jest z muksem 3, gdzie obraz czasami jest „szatkowany” zielonymi pasami.

Ci, którzy mieszkają bliżej nadajnika w Ostrawie (południowo-środkowa Polska) być może złapią też mux z programami regionalnymi.

Co ciekawe DVB-T w Czechach nadawane jest w systemie mpeg2, a nie jak w Polsce mpeg 4 jednak większość telewizorów i tunerów stb przystosowana jest do dekodowania obu systemów.

Kanały bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Czechach

W czeskim pierwszym multipleksie (mux-1) znajdziemy kanały telewizji publicznej a wśród nich ogólnotematyczne ČT1 i ČT2, kanał informacyjny ČT24 oraz kanał sportowy ČT4. Ostatni jest szczególnie ciekawy ze względu na dużą ilość transmisji na żywo. Czeska „czwórka” transmituje zarówno mecze lig czeskich (piłka nożna, hokej) jak i wydarzenia międzynarodowe (imprezy mistrzowskie, Liga Mistrzów oraz Liga Europejska UEFA). Coś dla siebie znajdą też miłośnicy mniej popularnych dyscyplin sportowych np. tańca towarzyskiego, wyścigów konnych czy rugby.

czeskie kanały telewizyjne dvb-t

W drugim multipleksie czeskiej DVB-T znalazły się kanały nadawców komercyjnych, a wśród nich NOVA, PRIMA, BRANDOV TV oraz filmowe Nova Cinema i Prima COOL. Stacja PRIMA zapewne przypadnie do gustu miłośnikom telewizyjnych show, w niedzielny wieczór obejrzymy tam „Česko Slovensko má talent” (odpowiednik polskiego „Mam Talent!”), a w tygodniu domorośli kucharze mogą podpatrzeć jak gotuje się za naszą południową granicą w programie „Prostřeno” (odpowiednik „Ugotowani”). Telewizja posiada też prawa do emisji tegorocznej edycji czesko-słowackiego X-Factror.

W multipleksie trzecim znajdziemy tylko jeden kanał telewizyjny – Prima Love. Kanał ten jest skierowany głównie dla kobiet w przedziale wiekowym 15-45 lat. W okolicach Pragi trzeci multipleks jest uzupełniony o lokalny kanał Metropol TV.

Czeski MUX-4 wyjątkowo nadawany w mpeg4 aktualnie dostępny jest jedynie w okolicach Brna, Pragi i Ostravy. Znajdziemy tam monotematyczne kanały w wysokiej rozdzielczości ČT HD oraz Nova HD.

12 komentarzy do “Odbiór czeskich kanałów telewizyjnych w Polsce”

 1.  Mieszkam obok Legnicy. Odbieram 3 czeskie  mux`y bez problemów. W zasadzie to trudno coś oglądać w innym języku. Najciekawsze programy to muzyczny (alternatywa dla Eski, która wałkuje wciąż to samo), sport, i bajki dla dzieci (im to nie przeszkadza).

  1. Mieszkam a Jaworznie i telewizor Philips łapie 46 kanałów – kilka się powtarza oraz przy złej pogodzie kilka kanałów zanika – ale gdy pogoda się poprawia kanały wracają.!!!!!!

 2. Trochę to stare wiadomości z 2009r. Podobno Czesi zmniejszyli moc sygnałow – czy to prawda? Zbyszko, dlaczego nie odpowiedziałeś?

 3. Witam, mieszkam w woj. dolnośląskim (ok. Legnicy) w linii prostej 60 km od Ćernej Hory i bez problemu odbieram MUX-1 i MUX-2 z Czech. Nie odbieram MUX-3 ale to wina instalacji (mam zwykły kabel antenowy i chyba niepotrzebny wzmacniacz). Na razie ta instalacja jest tymczasowa (robiona dzień przed Wigilią). Wkrótce zrobię porządną. Zatem zachęcam osoby, którzy korzystają z satelity lub kablówki (a mieszkają na południu Polski, ale niekoniecznie bo ludzie odbierają czeskie kanały w okolicy Wrocławia, Poznania, Łodzi itd.) do rozwiązania umowy i po kupno anteny! Obecnie odbieram 29 darmowych kanałów (20 polskich, 9 czeskich). A przy porządnej instalacji i dobrej lokalizacji do 50 darmowych kanałów! Przypominam, że już w 2014 roku dochodzą 4 nowe kanały tematyczne (TV Trwam, TVP ABC, Stopklatka TV, Fokus TV) i naprawdę już będzie co oglądać! Pozdrawiam DVB-T maniaków!

 4. Zapomniałem dodać, że korzystam z anteny siatkowej ze wzmacniaczem na wys. ok. 7 metrów oraz z tunera wbudowanym telewizorze Philips 40″. Naprawdę obraz z DVB-T jest lepszy niż z satelity! Mam porównanie bo siostra odbiera kanały z jednego operatora satelitarnego, ale… i tak przychodzi do mnie oglądać kanały DVB-T bo u niej pikseloza! 😀

 5. ja odbieram w jeleniej gorze czeski mux 1 z jesteda k 43 antenke mam televes i jeszcze wzmacniacz tej samej firmy nie wiem czemu ale nie moge zlapac mux 2 kanal 53 choc ta sama moc nadawania

 6. ponieważ to są góry, to liczy się nie odległość, ale ukształtowanie terenu. Ciekawostka z tego rodzaju, to daleko odbierany jest nadajnik Solina. Góry, jak Święty Krzyż. Przyda się maszt do 3 metrów i mała antena kierunkowa z zyskiem powyżej 30 db.

 7. W Tarnowskich Górach można odebrać 15-60 programów czeskich. Te, które ja odbieram to: Nova, Nova Cinema, Prima COOL, Prima, Barrandov TV (602MHz jakość: 70-80%, 626Mhz jakość: 10-40%) zależy w jakim kierunku ustawiona antena i czy o wysokim zysku. W moim przypadku antena obrócona w kierunku Ostrawy, Ornontowic i Katowic. Gdzieś między tymi nadajnikami. Kolejne programy jakie odbieram to CT1 SM/JM, CT2, CT24, CT Sport. Radio: CRo RADIOZURNAL, CRo DVOJKA, CRo VLTAVA,
  CRo RADIO WAVE, CRo RADIO JUNIOR, CRo PLUS, CRo JAZZ (538MHz jakość: 20-40% JM, 738MHz jakość 50-80% SM). Dalej jest CT :D/CT Art, Prima ZOOM, Prima Max, Prima Live, Ocko, OCKO STAR, Barrandov Plus, Kino Barrandov (690MHz jakość 30-70%). Kolejny komplet programów, to RELAX, REBEL, Seznam.cz, JOJ Family, O2TV FREE, POLAR, Nova Action, Nova 2, Nova Gold, Prima Comedy Central (666Mhz jakość 5-20%). Te programy nadawane tak na oko są gdzieś daleko, na pewno nie przy granicy. Przedostatnia grupa to: Slusnej kanal, Mnam TV, LTV i jeszcze jeden, ale mój dekoder pokazuje unknownchl. (778MHz jakość: 5-15%). Prawdopodobnie jest to multipleks zakodowany, ale odległość miedzy odbiornikiem a nadajnikiem może uniemożliwić odbieranie tego typu informacji (na drugim dekoderze dwa programy są zakodowane). Ostatni, jaki odbieram to: Prima Love, Prima ZOOM, Prima MAX, BARRANDOV TV, Kino Barrandov, Barrandov Plus, OCKO STAR, Slagr TV, Ocko, Prima, Prima COOL, Barrandov Family, OCKO EXPRES, Noe TV (DVB-T2, 530MHz jakość: 60-90%). Ten nadajnik z programami w systemie DVB-T2 jest na oko położony przy granicy, i jest on o dużej mocy. Co dzień rano i wieczorem szukam po każdej częstotliwości nowych programów. Dajcie znać z okolic Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *