W grudniu 2023 kolejny etap zmiany systemu nadawania telewizji naziemnej. Kanały TVP przechodzą na DVB-T2

TVP ujawniła szczegóły związane ze zmianą systemu nadawania kanałów drogą naziemną. Zmiana systemu nadawania kanałów TVP w całej Polsce nastąpi w grudniu. Wyznaczono jednak dwa różne terminy przełączenia kanałów w poszczególnych regionach.

Zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej ma związek z rewolucją cyfrową, która dokonuje się w całej Europie. Wszystkie kraje UE musiały lub muszą zwolnić częstotliwości telewizyjne w celu zapewnienia pasma dla szybkiego internetu 5G.

Telewizja naziemna nadal może nadawać jednak w innym paśmie i innym systemie tzw. DVB-T2/HEVC. Wszystkie nowe telewizory (obecnie będące w sprzedaży) muszą obsługiwać ten protokół. W przypadku starszych telewizorów konieczne może być dokupienie dekodera.

Zmiana systemu nadawania telewizji w Polsce

W Polsce zmiana systemu nadawania z DVB-T na DVB-T2/HEVC planowo miała nastąpić w 2022 roku. Wówczas udało się jednak przełączyć tylko trzy z czterech ogólnokrajowych multipleksów. W nowym systemie od ponad roku nadają więc komercyjne kanały jak Polsat, TVN, Trwam, Eska itp.

Przełączenie multipleksu MUX-3 na nowy system nadawania zostało jednak zawieszone. Chodzi o „paczkę” kanałów Telewizji Polskiej. Ówczesne władze TVP uzgodniły z regulatorem, że z uwagi na wybuch wojny na Ukrainie i możliwe konsekwencje tego konfliktu, zmiana systemu dla kanałów nadawcy publicznego zostanie wstrzymana, by zapewnić Polakom ciągły dostęp do kanałów nadawcy publicznego, które mają mieć charakter misyjny.

UKE wydał wówczas zgodę, by TVP nadawało w starym systemie do końca 2023 roku

Kanały TVP – zmiana systemu telewizji naziemnej

W związku z dobiegającym końca terminem multipleks MUX-3 zawierający kanały TVP 1, TVP 2, TVP3, TVP Info oraz TVP Sport zostaną przełączone na nowy system w grudniu 2023 roku.

Telewizja Polska ogłosiła już harmonogram przełączeń:

  • W nocy z 14 na 15 grudnia: zachodnia część Polski, tj.: województwo zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie,
  • W nocy z 18 na 19 grudnia: wschodnia części Polski, tj. w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.

Zmiana częstotliwości TVP – co trzeba zrobić?

Podobnie, jak w przypadku sytuacji z kanałami komercyjnymi w ubiegłym roku, by nadal móc za darmo odbierać kanały TVP z nadajnika naziemnego należy posiadać sprzęt, który umożliwia odbiór telewizji w nowym systemie.

Jeżeli obecnie bez problemu obieramy pełną ofertę kanałów komercyjnych z nadajnika naziemnego (w tym programy takie jak TVN7, TTV, Polsat Super, Trwam) – to oznacza, że nasz sprzęt spełnia normy i po wyznaczonych grudniowych terminach, bez dodatkowych zakupów będziemy mogli nadal oglądać też kanały TVP. W takim przypadku telewizor sam może przeprogramować częstotliwości, a jeżeli to nie nastąpi, będziemy musieli zrobić to ręcznie w menu odbiornika.

Jeśli jednak posiadamy starszy model telewizora i nie dokupiliśmy jeszcze do niego dekodera, od grudnia możemy stracić dostęp do kolejnych kanałów. W takim przypadku konieczne jest dokupienie dekodera. Co istotne: dekoder jest niedrogim urządzeniem (koszt ok. 100 zł) i kupujemy go raz, od telewizji naziemnej nie jest pobierany abonament, ani inne opłaty (poza abonamentem RTV – który musimy płacić za posiadanie odbiornika).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *