Telewizor do małego salonu. Jaki TV i akcesoria do wąskiego salonu?

Rosnące ceny nieruchomości sprawiają, że mieszkania w Polsce kurczą się. Przy średniej pensji, w dużym mieście, mało kogo stać na mieszkanie z dużym salonem. Coraz częściej zastępują je niewielkie salony z aneksem kuchennym, których szerokość nie przekracza nawet 3 metrów. W takim pokoju też można urządzić sobie prawdziwe kino domowe. Dziś podpowiemy, jak dobrać telewizor i akcesoria do małego, wąskiego salonu w bloku.

Niewielkie rozmiary mieszkania nie sprawiają, że musimy rezygnować z większości marzeń. Jeśli chcemy urządzić sobie małą salę kinową w małym salonie o nietypowym kształcie nie ma problemu.

W nowym budownictwie królują dwupokojowe mieszkania w tzw. kwadrat z sąsiadującymi ze sobą sypialnią oraz wąskim i długim salonem z aneksem kuchennym. Taki salon w przypadku mniejszych mieszkań nie są szersze niż 3 metry, co utrudnia ich urządzenia, ale nie uniemożliwia.

Mały salon – jakiej wielkości telewizor?

Przyjęty przez nas przypadek małego, wąskiego salonu, wbrew pozorom nie jest zadaniem trudnym do aranżacji dla miłośnika kina domowego. Współczesne telewizory LED i 4K są przygotowane do tego, by móc je oglądać nawet z bliskiej odległości. Ba! Wszelkie dobrodziejstwa rozdzielczości 4K czy nawet powoli pojawiającej się w niektórych odbiornikach 8K, zobaczymy tylko jeżeli widz będzie umieszczony blisko telewizora. Wąski długi salon jest więc idealnym miejsce, do cieszenia się doskonałą jakością materiałów wyświetlanych na naszym telewizorze.

Zasada mały pokój = mały telewizor, już dawno odeszła do lamusa. Jeżeli więc zakładasz, że telewizor od sofy, na której będziesz siedzieć dzieli zaledwie 2-3 metry, możesz zapomnieć o odbiornikach 32 lub 40-calowych. Telewizor 55 cali to minimum, jakie pozwoli ci cieszyć się z zalet wysokiej rozdzielczości materiałów z serwisów streamingowych typu Netflix, Amazon Prime czy Apple TV+.

Rozwiązaniem, dzięki któremu zyskasz trochę miejsca w swoim salonie, będzie zawieszenie telewizora na ścianie i rezygnacja lub zastosowanie wąskiej szafki RTV. Dzięki temu, że telewizor będzie wisieć na ścianie zyskasz kilka centymetrów, dzięki czemu komunikacja w mieszkaniu będzie łatwiejsza.

Akcesoria do telewizora, które przydadzą się w mieszkaniu

Sam telewizor to serce i najważniejszy element zestawu telewizyjnego. Dawno jednak minęły już czasy, w których liczył się tylko ekran. Dziś poza tym co widzimy, liczy się to co słyszymy. Dlatego pierwszym akcesorium do telewizora, jakim powinniśmy się zainteresować jest soundbar. To specjalna belka z głośnikami, która znacznie poprawia jakość dźwięku.

Nie od dziś wiadomo, że głośniki w telewizorach nie są najwyższej jakości. Droższe modele w prawdzie wspierają technologie dźwięku przestrzennego takie jak na przykład Dolby Atmos, jednak zastosowanie zewnętrznych głośników daje wrażenie prawdziwej głębi dźwięku. Technologia ta pozwala siedząc na kanapie w mieszkaniu poczuć się jak w kinie. Zapewne kojarzycie ten kinowy efekt, jak oglądany na ekranie samolot zbliża się do nas, a gdy nas minie dźwięk jego silnika słyszymy jakby za sobą. Takie rozwiązanie w dzisiejszych czasach możliwe jest nie tylko w kinie. By to osiągnąć w zaciszu naszego niewielkiego mieszkania warto postawić na soundbar z dodatkowymi głośnikami – satelitami, które umieszcza się za osobą oglądającą. Co ważne, w dzisiejszych czasach na rynku dostępne są zestawy, które umożliwiają nie tylko rozstawienie głośników, ale i odpowiednią ich konfigurację uwzględniającą położenie ścian, od których odbijać się będzie dźwięk.

Oczywiście jeszcze lepszą alternatywą dla soundbarów jest pełny zestaw nagłośnieniowy z amplitunerem i dużymi kolumnami. Takie rozwiązanie, jednak dziś odradzam z powodu takiego, że poszukujemy zestawu do małego mieszkania, a pełna „kino domowe” wymaga znacznie większej ilości wolnego miejsca.

Alternatywą dla powyższych rozwiązań są słuchawki nauszne bezprzewodowe. Taki element wydaje się obowiązkowy, gdy nie mieszkamy sami i lubmy oglądać telewizję do późnej nocy. Małe mieszkanie sprawia, że wszyscy domownicy znajdują się w niewielkim zasięgu. Nawet jeżeli dysponujemy osobną sypialnią, to zazwyczaj jest ona oddzielona od salonu jedynie wąską ścianką działową, przez którą mogą dobiegać dźwięki z sąsiedniej izby.

Jeżeli więc lubisz oglądać telewizję nocą i nie chcesz przeszkadzać domownikom w śnie, wybierz bezprzewodowe słuchawki z bluetooth – ten system transmisji danych jest wspierany przez praktycznie wszystkie wiodące marki produkujące telewizory. Wybór bezprzewodowych słuchawek daje ci sporą swobodę ruchu, dzięki czemu możesz zarówno siedzieć wygodnie w fotelu, leżeć na sofie, a nawet przejść się do kuchni nie tracąc wątku oglądanego materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *