TVP Info vs ČT24 – kanał informacyjne telewizji publicznych w Internecie

Muszę się przyznać, że jestem pod wrażeniem czeskiej telewizji publicznej, która sprawia wrażenie „poukładanej”. Dziś chciałbym napisać kilka słów o kanałach informacyjnych telewizji publicznych w Polsce i Czechach, ze szczególnym uwzględnieniem transmisji przez internet.

W tym wpisie nie chciałbym się wypowiadać na temat obiektywizmu czy strony merytorycznej jednej i drugiej stacji, ale skupić bardziej na sprawach technicznych i odbiorze obu kanałów za pośrednictwem sieci Internet.

Oczywiście dziś mowa będzie o polskim kanale TVP Info oraz czeskim ČT24. Obie stacje powołane zostały do prezentowania informacji i należą do nadawców publicznych. Kanał informacyjny naszych południowych sąsiadów powstał w maju 2005, zaś stacja TVP przekształciła się z „regionalnej trójki” (TVP3) w październiku 2007. Obie telewizje poruszają tematy ważne dla swoich krajowych odbiorców, w obu telewizjach spory czas antenowy poświęcony jest na programy polityczne.

Różnicą, która prawie natychmiast rzuca się w oczy przy „spokojnym dniu” (tj. bez żadnych relacji specjalnych i informacji typu „breaking news”) jest ilość reklam. Czesi w swoim publicznym kanale od października ub. roku wcale nie nadają spotów komercyjnych. W kanale Telewizji Polskiej reklamy są nadawane dość często, prawie zawsze pomiędzy kolejnymi pozycjami w programie telewizyjnym.

Oprawa graficzna i wystrój studia w obu kanałach stoi na wysokim poziomie. W przypadku polskiego kanału jest nieco bardziej dynamicznie, czeska telewizja postawiła na prostotę i przejrzystość, co wygląda całkiem nowocześnie. U nadawcy czeskiego ciekawie jest też rozwiązany sposób prezentacji informacji „na pasku”, treści zamiast się „przewijać” cały czas prezentowane są w całości i zmieniają się co jak slajdy (nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem, ale mam nadzieję, że mnie zrozumieliście).

TVP Info vs ČT24 w Internecie

Przejdźmy tera do sedna sprawy czyli odbioru obu kanałów przez internet. Od kiedy pamiętam transmisja internetowa TVP Info jest oznaczona jako „sygnał testowy”, w przypadku czeskiego nadawcy streaming online jest podawany jako jedno z podstawowych źródeł odbioru.

Na stronach internetowych obu telewizji znalezienie linka do transmisji na żywo jest stosunkowo proste. Na tvp.info jest to graficzny baner w menu z prawej strony, na stronie ct24.cz zakładka „Živé vysílání” oznaczona jest w menu kolorem czerwony.

Przy pierwszym uruchomieniu TVP Info jesteśmy zmuszeni do zainstalowania aplikacji Microsoft Silverlight, czeską telewizję możemy oglądać gdy posiadamy przeglądarkę internetową obsługującą technologię flash. Transmisja polskiego kanału poprzedzona jest obowiązkową 30 sekundową projekcją reklamy (czasami jest to spot kampanii płace abonament, a czasami zwykłą reklama komercyjna). CT24 ładuje się bez reklam i dodatkowo w przeciwieństwie do kanału TVP mamy możliwość wyboru jakości odbieranego sygnału (288p, 404p oraz 576p).

Jakość streamingu obu kanałów możecie porównać na poniższych screenach. W przypadku rozszerzenia obrazu na cały ekran w TVP Info przez cały czas oglądania widoczny jest pasek na dole. Jakość obiektywnie mówiąc jest „taka sobie”.

W przypadku kanału Czeskiej Telewizji pasek postępu czasu z przyciskami „play” i zmiany głośności po kilku sekundach się ukrywa i całą powierzchnię ekranu pokrywa transmisja w dobrej jakości.

Myślę, że po moim dzisiejszym artykule część z Was podzieli mój zachwyt nad organizacją i jakością czeskiej telewizji. W mojej opinii kanał informacyjny czeskiej telewizji publicznej pod względem transmisji internetowej znacznie przewyższa analogiczną stację TVP. No i ten brak reklam, u nas chyba tylko można pomarzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *