Czeska telewizja publiczna bez reklam i z dwoma kanałami HD

Česká televize czyli czeska telewizja publiczna od kilku dni nie nadaje reklam na swoich dwóch kanałach, a od wiosny przyszłego roku rozpocznie nadawanie drugiego kanału w wysokiej rozdzielczości HD.

W ostatnim czasie sporo miejsca na moim blogu poświęcam czeskiej telewizji. Mam niekłamaną przyjemność śledzenia tegoż rynku telewizyjnego i muszę przyznać, że jest on bardzo dobrze rozwinięty. Czesi z nadawaniem cyfrowej telewizji wystartowali w 2005 roku, dziś zasięgiem bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej pokryty jest już prawie cały kraj, a sygnał analogowy odchodzi już do lamusa. Czeskie nadajniki mają tak mocny sygnał, że kanały czeskiej telewizji z powodzeniem można odbierać w południowo-zachodniej części Polski.

No ale do rzeczy. W lipcu tego roku czeski parlament ustalił, że podstawowy kanał Czeskiej Telewizji – ČT1 oraz kanał informacyjny ČT24 zaprzestaną emisji reklam. Zarządzenie to w życie weszło 21 października 2011 i od tego czasu na wspomnianych kanałach nie uświadczymy komercyjnych reklam, ani ofert telesprzedaży. Co ciekawe do tej pory Česká televize jeżeli nawet osiągała zyski z reklam to musiała je przeznaczać na wdrażanie.

Ale to nie koniec pozytywnych zmian dla czeskich telewidzów. Najprawdopodobniej jeszcze w marcu czeska publiczna telewizja będzie nadawała aż dwa kanały w jakości High Definition. Czesi będą mogli oglądać kanały ČT1 HD będący „jedynką” w wysokiej rozdzielczości oraz kanał ČT HD, który będzie nadawał w wysokiej rozdzielczości wybrane audycje ČT2 oraz transmisje sportowe ČT4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *