Cyfrowa TV w 2022 roku

Sprawdzam TV. Nowy kanał TVP w telewizji naziemnej pomoże sprawdzić Twój telewizor

TVP uruchomiła właśnie w telewizji naziemnej nowy kanał Sprawdzam TV. To specjalna emisja pozwalająca sprawdzić, czy nasz telewizor przygotowany jest do odbioru telewizji naziemnej w nowym systemie DVB-T2/HEVC, który w 2022 roku zastąpi obecny standard.

Kanał Sprawdzam TV pojawił się w ostatnich dniach grudnia na MUX-3 czyli multipleksie w całości przeznaczonym dla kanałów Telewizji Polskiej. Nowy kanał standardowo zgłasza się na pozycji 28.

Sprawdzam TV to w rzeczywistości nie pełnoprawny kanał, a jedynie jedna plansza z komunikatem:

Brawo! Twój telewizor jest gotowy na nowy standard telewizji naziemnej.

Komunikat taki pojawi się jednak wyłącznie na urządzeniach obsługujących kodek HEVC, czyli takich, które będą odbierać kanały DVB-T2 w nowym systemie, który ma być wprowadzony we wszystkich rejonach Polski według harmonogramu od marca do czerwca 2022 roku.

Telewizja Polska wypełniając misję nadawcy publicznego, podejmuje działania mające na celu informowanie obywateli oraz budowanie ich świadomości w zakresie nadchodzących zmian w naziemnej telewizji cyfrowej. Kanał Sprawdzam TV przygotowaliśmy z myślą o najstarszych widzach, gdyż to seniorzy są grupą najbardziej narażoną na utratę dostępu do bezpłatnych treści. Dzięki umieszczeniu Sprawdzam TV na multipleksie trzecim, który ma największy zasięg – jest dostępny dla ok. 98% populacji Polski – każdy z Polaków korzystających z sygnału naziemnej telewizji cyfrowej będzie mógł łatwo przekonać się, czy zbliżające się w 2022 roku zmiany wymagają od niego dodatkowych działań związanych z wymianą telewizora lub tunera telewizyjnego

– powiedział Marcin Klepacki, Dyrektor Biura Dystrybucji Telewizji Polskiej.

Jeżeli plansza na naszym telewizorze wygląda tak:

Sprawdzam TV. Nowy kanał TVP w telewizji naziemnej
źródło: Telewizja Polska

… to oznacza, że nasz sprzęt: telewizor lub dekoder są przystosowane do nowego systemu odbioru telewizji naziemnej i w momencie przejścia na DVB-T2 jedyną rzeczą, którą prawdopodobnie będziemy musieli zrobić jest przestrojenie obecnego sprzętu na nowe częstotliwości.

Sprawdzam TV – tylko dźwięk. Kanał nie odbiera/czarny ekran na Sprawdzam TV

Nowy kanał testowy Sprawdzam TV nadawany jest w systemie DVB-T, dzięki czemu dotrze też na starsze telewizory. Ważne jest jednak to, że Sprawdzam TV nadaje przy pomocy kodeka HEVC, dedykowanego systemowi DVB-T2.

Powyższe oznacza, że testowy kanał zgłosi się także na starszych telewizorach, jednak jeżeli sprzęt nie jest przystosowany do nowych wytycznych na kanale Sprawdzam TV zobaczymy jedynie czarną planszę lub komunikat „brak sygnału”. W takim przypadku musimy mieć na uwadze, że w momencie przełączania systemu DVB-T na DVB-T2 stracimy dostęp do większości polskich kanałów telewizyjnych nadawanych drogą naziemną.

Jeżeli nasz telewizor nie obsługuje systemu HEVC (kanał Sprawdzam TV nie pojawia się – jest na liście, może być słychać dźwięk, ale nie ma obrazu) oznacza to, że powinniśmy wymienić telewizor lub zakupić specjalny dekoder do odbioru DVB-T2.

Sprawdzam TV. Tylko dźwięk, nie ma obrazu

Co ciekawe polski rząd zapowiedział, że w związku ze zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej, rozważane jest przyjęcie ustawy, która umożliwi gospodarstwom domowym uzyskanie dofinansowania na zakup dekodera przystosowującego instalację telewizyjną do odbioru telewizji naziemnej w nowym systemie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *