KRRiT ogłosiła konkurs na pozostałe 4 miejsca w MUX-1

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła warunki konkursu na zagospodarowanie czterech miejsc na MUX-1 czyli w skrócie mówiąc na pierwszym multipleksie, o który głośno walczy Telewizja Trwam. I to właśnie stacja ojca Rydzyka aktualnie jest największym faworytem na jedno z czterech zwalnianych przez TVP miejsc.

KRRiT tym razem przeprowadziła konsultacje społeczne i wzięła pod uwagę chęć zapewnienia różnorodności w ofercie bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Z tego powodu ustalono cztery grupy tematyczne:

  • kanał o charakterze społeczno-religijnym
  • kanał o charakterze filmowym
  • kanał o charakterze edukacyjno-poznawczym
  • kanał dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat

KRRiT

Spośród kanałów zgłoszonych do każdej z grup rada wybierze po jednym, który trafi na multipleks najpóźniej w kwietniu 2014 (data związana jest z wyłączaniem nadajników analogowych). Podmioty zainteresowane umieszczeniem swojego kanału na multipleksie mają 60 dni na przesłanie zgłoszenia.

Jakie stacje do „pierwszego multipleksu”?

Ciężko na razie powiedzieć kto wystartuje w konkursie i kto ma szansę na miejsce. Prawie pewne, że w konkursie wystartuje TV Trwam, która aktualnie (po ogłoszeniu, że Religia TV nie będzie ubiegać się o miejsce na mux-ie) jest faworytem kategorii społeczno-religijnej. Nie wykluczone, że fundacja z którą związany jest zakonnik z Torunia powalczy o miejsce dla kanału skierowanego do dzieci. Już jakiś czas temu pojawiła się zapowiedź uruchomienia kanału TVM1.

Walkę o wszystkie 4 miejsca jakiś czas temu zapowiadała Telewizja Polska, jednak podział na grupy tematycznie może pokrzyżować szyki „publicznej”. Najbliżej kanalu o charakterze edukacyjno-poznawczym może być kanał TVP Dokument lub będący w jeszcze bardziej odległych panach TVP Natura. W tych samych planach co stworzenie kanału ekologiczno-przyrodniczego pojawiał się nazwa projektu TVP Dla Dzieci, który mógłby się wpasować do ostatniej z wyżej wymienionych grup.

W znacznie gorszej sytuacji są dwaj pozostali gracze, którzy też dość głośno zaznaczali chęć uczestnictwa w konkursie. O ile jeszcze Tele5 po gruntownych zmianach w ramówce od biedy może uznać się za kanał filmowy, tak Superstacja z kanałem o charakterze religijnym ma niewiele wspólnego. Chęć uczestnictwa w konkursie zgłaszał też Next HD, lecz kanału muzycznego do tych grup to już w ogóle nijak przypasować nie idzie.

Możliwe, że pojawią się też nowi gracze, którzy zechcą zwiększyć swój zasięg poprzez umieszczenie kanału w ofercie bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Pożyjemy zobaczymy, a tymczasem zapraszam do dyskusji i wpisywania swoich typów w komentarzach pod wpisem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *