Kto chce do mux-1? TVN dziękuje, TVP chce 4 kanały, Trwam, Tele5 i Superstacje też powalczą!

SATKurier podał informację, że TVN nie zamierza ubiegać się o żadne z czterech zwalnianych przez TVP miejsc w „pierwszym multipleksie”. Chęć „wstawienia” swoich kanałów na mux-1 zgłosiły za to: Telewizja Polska, Cyfrowy Polsat, Lux Veritatis, Turner Broadcasting System Europe Ltd. Najprawdopodobniej nie zabraknie też podmiotów zawiedzionych wynikiem pierwszego konkursu.

Telewizja Polska, która już wkrótce będzie musiała usunąć swoje dotychczasowe kanały z mux-1 (kanały TVP w „pierwszym multipleksie” zgodnie z umową mają zostać wyłączone po rozszerzeniu zasięgu mux-3) do konkursu o kolejne cztery miejsca wystawi kanał informacyjny TVP Info, rozrywkowy TVP Seriale oraz stacje, które mają zostać uruchomione wkrótce czyli TVP Dokument i TVP Rozrywka.

Na razie nie wiadomo jakie kanały do konkursu wystawi Cyfrowy Polsat. Pozostaje mieć nadzieję, że spółka związana z Zygmuntem Solożem-Żakiem nie zaproponuje nam kolejnego kanału z powtórkami (patrz ATM Rozrywka, TV6). Myślę, że niezłym posunięciem byłoby umieszczenie w multipleksie kanału Polsat News – konkurencji dla publicznego TVP Info. Taki ruch dla kanału byłby ruchem w stronę pokonania konkurencji w kategorii najchętniej oglądany kanały informacyjny. Nie wiadomo jednak czy umieszczenie kanału newsowego Cyfrowemu Polsatowi opłaciłoby się z ekonomicznego punktu widzenia.

Startem w konkursie zainteresowany jest również Turner Broadcasting System Europe Ltd., właściciel kanałów Cartoon Network i Boomerang. Możliwe, że spółka stworzyłaby całkiem nowy na polskim rynku kanał z audycjami dla dzieci.

O dwa miejsca na multipleksie oczywiście ma zamiar ubiegać się fundacja Lux Veritatis. Spekuluje się, że losy umieszczenia TV Trwam w cyfrowym multipleksie (po wycofaniu się TVN – nadawcy Religia TV)  są już przesądzone. Fundacja związana z o. Tadeuszem Rydzykiem w konkursie chce także wystawić swój nowy projekt TVM1 – stację skierowana do młodzieży.

Wysoce prawdopodobne jest także, że w konkursie udział wezmą pozostałe podmioty niezadowolone z wyników poprzedniego konkursu, które protestowały trochę „ciszej” niż Trwam. Chodzi tu oczywiście o nadawców Superstacji, Tele5 oraz Next HD.

Wyraźnie widać, że chętnych na miejsce w cyfrowym multipleksie jest więcej niż przewidzianych miejsc i bardzo dobrze – im więcej kanałów tym więcej możliwości. Nie ma rady trzeba jak najszybciej uruchamiać kolejne multipleksy!

Przy konkursie na cztery miejsca w mux-1, pozostaje liczyć na to, że KRRiT przyzna je „z głową” i przeglądając listę kanałów naziemnej telewizji cyfrowej nie będziemy mięli problemu ze znalezieniem czegoś co nie jest powtórką, „odgrzewanym kotletem” ani innymi „telezakupami”.

Miejmy też nadzieję, że po ogłoszeniu wyników konkursu naszych telewizorów nie zaleje fala ekranów kontrolnych i kanałów o przesuwającym się w nieskończoność terminie startu (skądś już to znamy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *