Nowe kanały od TVP: TVP Rozrywka i TVP Dokument wkrótce, później TVP Natura i TVP Dla Dzieci

Telewizja Polska zdradza swoje plany związane z uruchomieniem nowych kanałów. Jak dowiadujemy się z komunikatów polskiego nadawcy publicznego TVP planuje uruchomienie czterech nowych kanałów tematycznych. Zarząd telewizji przyjął już uchwałę o złożeniu wniosków o koncesję dla dwóch nowych kanałów telewizyjnych.

W najbliższym czasie do KRRiT mogą wpłynąć wnioski o utworzenie kanałów TVP Rozrywka i TVP Dokument. Oba kanały mają być dostępne bezpłatnie w ramach trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (mux-3). A co zaoferują nowe „twory” TVP?

TVP Rozrywka zaproponuje przede wszystkim atrakcyjną polską rozrywkę na dobrym poziomie, pozbawioną przemocy i sensacji, za to z poczuciem humoru, inteligentną i wrażliwą na wszelkie przejawy artystycznego działania. Zaoferuje różnorodne gatunkowo i tematycznie treści o charakterze rozrywkowym. Zaprezentuje najwybitniejsze i najciekawsze pozycje w dorobku polskiego repertuaru rozrywkowego, a także współczesną scenę rozrywki oraz jej twórców.

W sumie ciężko wyczuć co dla panów i pań z Woronicza jest „polską rozrywką na dobrym poziomie”. Możemy więc spodziewać się kanału niezłego, albo „gniota”. Niestety nie spodziewam się, że kanał będzie obfitował w programy „na żywo” i transmisje niekonieczne wielkich ale ciekawych koncertów i festiwali (np. rockowych).  Spodziewam się raczej pasma muzycznego i powtórek „produkcji rozrywkowych” z anten TVP1 i TVP2 tj. kabarety, powtórki festiwali i teleturniejów. Oby moje przypuszczenia się nie sprawdziły…

TVP Dokument będzie odpowiedzią na potrzebę poszerzania wiedzy o otaczającym świecie, innych ludziach i zjawiskach społecznych. Zaprezentuje wszystko to, co najlepsze i najbardziej wartościowe w rodzimej i światowej produkcji dokumentalnej. Będzie pokazywał prawdziwy świat, ludzi, wydarzenia i zjawiska takimi, jakie są naprawdę. Chce mówić o rzeczywistych ludzkich doświadczeniach i przeżyciach oraz wydobywać prawdziwe emocje. Odkryje odmienne kultury, tradycje i obyczaje oraz ich wpływ na życie człowieka, pokoleń i narodów. Stanie się inspiracją do głębszego poznania siebie, innych ludzi i otaczającej rzeczywistości.

Tutaj może być ciekawiej o ile TVP wysili się i pokusi się o produkowanie nowych filmów dokumentalnych. Wiem, że archiwa TVP są pełne ciekawych programów i filmów dokumentalnych, ale chętniej obejrzałbym coś „bardziej na czasie”. Skoro Kanadyjczycy zrobili fajny program Jak to jest zrobione? (How It’s Made) to Polakom też to się może udać. Myślę, że jest sporo polskich fabryk, które chętnie zaprosiłby ekipę telewizyjną i pochwaliły się tym co robią najlepiej.

Na tym jednak niespodzianek od TVP nie koniec. Wraz z informacją o utworzeniu Internetowego Portalu Edukacyjnego TVP pan prezes Juliusz Braun poinformował, że instytucja którą zarządza ma zamiar uruchomić kolejne kanały: TVP Natura i TVP Dla Dzieci.

Pierwsza ma skupiać się na agro-ekologii i ekonomii. Czyżby kolejny po TVR kanał skierowany dla rolników i mieszkańców wsi? TVP Dla Dzieci ma być kanałem dla najmłodszym, jednak oprócz kreskówek i bajek (albo nawet zamiast) stacja ma być elementem portalu edukacyjnego więc możemy spodziewać się treści, które wyedukują naszych najmłodszych obywateli. Niestety nie wiadomo czy te dwa kanały dołączą do oferty bezpłatnych kanałów nadawanych drogą naziemną czy TVP pójdzie podobną drogą jak w przypadku TVP Sport i TVP Seriale umieszczają wspomniane kanały na platformach satelitarnych i w sieciach kablowych domagając się za ich odbiór dodatkowych opłat.

Przypomnę tylko, że w portfolio Telewizji Polskie aktualnie znajduje się 11 kanałów telewizyjnych. Dostępne z nadajników naziemnych: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia oraz TVP Polonia. Nadająca na Białorusi stacja Белсат, płatne kanały „komercyjne”: TVP HD, TVP Sport i TVP Seriale oraz dostępny przez internet TVP Parlament. W tym roku mają ruszyć także TVP1 i TVP2 w jakości HD.

2 komentarze do “Nowe kanały od TVP: TVP Rozrywka i TVP Dokument wkrótce, później TVP Natura i TVP Dla Dzieci”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *