Testy DVB-T2 w Polsce. Częstotliwości multipleksów DVB-T2

Zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2. Czy w 2021 roku trzeba wymienić telewizor?

O zmianie systemu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2 w Polsce mówi się od dawna. Czekają nas więc zmiany, które dla wielu gospodarstw domowych będą oznaczały koszty związane z przystosowaniem odbiornika do nowego standardu. Czy już w 2021 roku trzeba wymienić telewizor, żeby móc za darmo oglądać kanały naziemne?

Zmiana systemu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej jest nieunikniona. Wprowadzana jest ona nie tylko w Polsce, ale praktycznie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W różnych regionach Europy zmiany zachodzą w różnym tempie. Przykładowo, w Czechach standard DVB-T2 jest już tym dominującym, podczas gdy w Polsce telewizja naziemna DVB-T2 jest dopiero testowana i dostępna w niewielu miejscach.

Dla osób oglądających naziemną telewizję cyfrową obawiających się o to, czy już w 2021 roku trzeba będzie zmienić telewizor lub przystosować obecnie używany odbiornik do nowych standardów odbioru telewizji, mamy dobrą wiadomość. W 2021 roku nie będzie jeszcze masowego wygaszania sygnału DVB-T, co oznacza że nie ma na razie potrzeby wymieniana telewizora czy kupowania dodatkowego dekodera.

Decydując się jednak na zakup nowego telewizora w 2021 roku koniecznie zwróćmy uwagę, by obsługiwał on standard DVB-T2/HEVC, który w Polsce wyprze obecny standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej lada moment.

Czy w 2021 roku trzeba wymienić telewizor do telewizji naziemnej w Polsce?

Plan przejścia telewizji naziemnej w Polsce na nowy standard będzie realizowany w kolejnym, 2022 roku. To właśnie na pierwszą połowę tego roku zaplanowane jest przejście na system nadawania DVB-T2. Umożliwi on powiększenie liczby kanałów (w tym kanałów HD, a w przyszłości może i 4K), a także zwolni pasmo 700 MHz na potrzeby szybkiego internetu LTE.

Całkowite zwolnienie pasma i wygaszenie dotychczasowego standardu telewizji naziemnej w Polsce planowane jest na czerwiec 2022 roku. Lokalnie poszczególne nadajniki nadające w starym systemie mogą być już jednak wygaszane od marca 2022 roku.

Kupując nowy telewizor zawsze warto patrzeć w przyszłość. Kupując telewizor w 2021 roku należy koniecznie wybrać model obsługujący DVB-T2, a także warto wybrać telewizor obsługujący funkcje internetowe Smart TV. Już teraz warto też zastanowić się nad kupnem telewizora 8K – to format przyszłości, jednak być może zacznie być wprowadzany już niebawem.

Oznacza to, że jeżeli nie mamy telewizora przygotowanego do odbioru nowego typu sygnału, dopiero w 2022 roku będziemy musieli zastanowić się nad kupnem nowego telewizora lub modyfikacją posiadanego przez nas sprzętu. W 2021 roku takiej konieczności w Polsce nie będzie, co oznacza, że na razie nie musimy się przygotowywać na wydatki związane z przystosowaniem telewizji naziemnej do nowego sygnału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *