Przegląd kanałów: ČT4 Sport

Dziś w przeglądzie kanałów telewizyjnych „gość zza granicy”. ČT4 to kanał o profilu sportowym należący do Czeskiej Telewizji publicznej. Kibice mający możliwość odbioru czeskich multipleksów telewizji cyfrowej mogą cieszyć się z ciekawych transmisji spotkań Ligi Mistrzów czy najwyższych lig czeskich (m.in. w hokeja).

Nadajniki czeskiej telewizji mają takie moce, że nadawany z nich sygnał bez trudu można odbierać nawet ponad 100 kilometrów od granicy polsko-czeskiej. O tym jak odbierać czeską telewizję w Polsce pisałem już jakiś czas temu i żeby nie dublować treści zainteresowanych tym tematem odsyłam do wspomnianego artykułu.

Kanał ČT4 można by określić odpowiednikiem naszego TVP Sport. Niestety łączy je jedynie fakt, że należą do nadawców publicznych. Różnic jest sporo, niestety na korzyść kanału czeskiego.

Pierwsza i zasadnicza różnica to zasięg. Kanał ČT4 dostępny jest w Czechach za pośrednictwem bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Kanał nadawany jest w pierwszym multipleksie, dzięki czemu dostęp do niego mają prawie wszyscy mieszkańcy Czech. Dla porównania kanał sportowy polskiego nadawcy publicznego dostępny jest jedynie na płatnych platformach cyfrowych oraz w sieciach kablowych.

No ale wracając do tematu dzisiejszej notki. Z jakim sportem kojarzą się Wam Czechy? No jasne, że hokej. Oczywiście ČT4 transmituje „na żywo” wybrane mecze Tipsport Extraligi (najwyższej czeskiej ligi hokejowej). Na kanale czasami można też zobaczyć floorball czyli odmianę hokeja w której łyżwy zamienione zostały na buty.

Z kanałem ČT4 nudzić nie będą się też fani piłki nożnej. Zacząć wypada od tego, że transmisje z Gambginus Ligi (odpowiednik polskiej T-Mobile Ekstraklasy). Na „czwórce” zobaczymy też mecze Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej UEFA. Jakby tego było mało w magazynie „Goalissimo” obejrzeć można gole z boisk całej europy.

Choć hokej i piłka nożna są na ČT4 dyscyplinami najpopularniejszymi nie zajmują one pełnej ramówki. Inne dyscypliny, które udało mi się obejrzeć na „czeskiej czwórce” to koszykówka, siatkówka, tenis, sporty motorowe, kolarstwo a nawet poker.

Zdaje się, że naturalnym jest fakt, że mecze narodowej reprezentacji Czech nadaje się w kanale sportowym telewizji publicznej. I nie chodzi tu tylko o piłkę nożną. Kiedyś oglądałem „u południowych sąsiadów” siatkarskie mecz Polska – Czechy, który nad Wisłą transmitował kodowany Polsat Sport.

Część transmisji sportowych czeskiej telewizji emitowana jest w jakości HD. Niestety „czwórka” nie dorobiła się jeszcze osobnego kanału i kanał CT HD musi dzielić z „jedynką” i „dwójką”. Jest jednak szansa, że od przyszłego roku Czesi będą pokazywać więcej sportu w wysokiej rozdzielczości gdyż o marca ma wystartować CT1 HD.

Jak odbierać ČT4?

Dla tych, którym się nie chciało czytać całego artykułu powtórzę, że ČT4 można odbierać z czeskiego mux-1 (veřejnoprávní multiplex), który pokrywa swoim zasięgiem prawie całą Czeską Republikę. Kanał ten „łapią” także mieszkańcy południowo-zachodniej i centralnej Polski. Kanał można także odbierać z satelity Astra po wykupieniu karty dostępu u jednego z czeskich operatorów telewizji satelitarnej.

2 komentarze do “Przegląd kanałów: ČT4 Sport”

  1. Do Autora! Gdzie, u kogo i za ile (+wysokość opłat) mogę nabyć sprzęt do odbioru czeskiej tv przez satelitę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *