Nowy system telewizji w Polsce

Brak sygnału w telewizorze. Co robić gdy nie ma telewizji? [PRZYCZYNY, ROZWIĄZANIA]

Brak sygnału” to jeden z najpopularniejszych komunikatów, wyświetlanych przez telewizory LG, Samsung, Sony, Philips czy wielu innych marek. Brak sygnału w telewizorze może być zależny od wielu czynników. Jego przyczyny mogą być inne, gdy korzystamy z telewizji naziemnej DVB-T, inne, gdy mamy kablówkę czy tzw. satelitę.

Brak sygnału w telewizorze to irytujący komunikat, który pojawia się najczęściej w najmniej oczekiwanym momencie. W przypadku jego wystąpienia nie powinniśmy panikować, tylko po kolei zacząć szukać przyczyn takiego stanu. W wielu przypadkach rozwiązanie jest proste i naprawę możemy dokonać w kilka minut samodzielnie lub oczekiwać samodzielnego powrotu sytuacji do normy w ciągu kilku godzin.

Brak sygnału w telewizorze z tunerem/dekoderem

Bardzo popularną przyczyną wyświetlenia się komunikatu „brak sygnału” w telewizorze do którego podłączony jest dekoder telewizji płatnej, czy tuner STB zapewniający dostęp do bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej, jest zmiana źródła sygnału w telewizorze. To nie awaria, a najprawdopodobniej przypadkowe przestawienie jednego z ustawień telewizora. Da się to naprawić w ciągu kilku sekund.

Brak sygnału dla wybranego wejścia…

Korzystając (nawet z anteny naziemnej) poprzez tuner STB (wykorzystywany przy starszych telewizorach), telewizor musi być ustawiony na odbiór nie ze źródła oznaczonego, jako „antena”, a urządzenia podłączonego do telewizora – najczęściej jest to oznaczone w telewizorze, jako źródło HDMI (jeżeli mamy kilka tego typu wejść, z numerem). W takim przypadku należy sprawdzić, do którego złącza został podłączony tuner/dekoder (numer jest podany przy wejściu na wtyk z tyłu telewizora). Możemy też przejrzeć wszystkie źródła opisane jako HDMI.

Zmiany źródła sygnału dokonamy z pilota telewizora przyciskiem ze standaryzowanym symbolem strzałki wchodzącej w kwadrat. Przycisk do zmiany źródła sygnału często jest też opisywany angielskim słowem input lub source (przykłady na poniższym zdjęciu, oznaczone czerwonymi strzałkami).

Brak sygnału w telewizorze - Co robić?

Brak sygnału telewizji naziemnej (DVB-T)

Jeżeli problemem nie jest przełączenie źródła sygnału lub korzystamy z naziemnej telewizji cyfrowej i do tej pory mieliśmy bez problemu dostęp do telewizji DVB-T, a tu nagle pojawił się w naszym telewizorze komunikat o braku sygnału, to problemów powinniśmy poszukiwać gdzieś indziej.

Zanim zaczniemy rozmontowywać instalację antenową, powinniśmy sprawdzić, czy problemem nie jest przerwa konserwacyjna nadajników telewizji cyfrowej lub zmiana częstotliwości. Ważne jest sprawdzenie, czy „brak sygnału” dotyczy wielu kanałów, czy tylko kilku. Jeżeli nasz telewizor odbiera część kanałów, a obraz „śnieży” lub jest czarny tylko na jednej grupie – oznacza to, że mamy problem z dostępem do jednego multipleksu. Najczęściej nie jest to związane z naszym telewizorem, a przerwą w nadawaniu lub zmianą parametrów. W takim przypadku warto wejść na stronę operatora multipleksów telewizyjnych (dla ogólnopolskich jest to firma Emitel) i sprawdzić, czy w naszym regionie nie jest przeprowadzana konserwacja lub naprawa nadajników. Tam też sprawdzimy ewentualne zmiany częstotliwości i kanałów (jest to związane m.in. z wprowadzaniem standardu DVB-T2 i zwalnianiem częstotliwości telewizyjnych dla sieci komórkowych 5G).

nie ma telewizji dvb-t

Jeśli jednak powodem wyświetlania się komunikatu brak sygnału w telewizorze nie jest przerwa techniczna u operatora, to warto sprawdzić naszą instalację antenową. Z jej rozmontowywaniem znów wstrzymajmy się kilka godzin, bo może zdarzyć się tak, że brak sygnału związany jest z warunkami atmosferycznymi lub innymi zakłóceniami.

Powodów braku sygnału w telewizorze ze względu na uszkodzenie instalacji antenowej, warto szukać w antenie. Po pierwsze sprawdźmy, czy znajduje się ona na swoim miejscu np. czy nie została odwrócona lub połamana przez wiatr. Sprawdźmy też, czy przewody antenowe, które prowadzą od anteny do naszego telewizora, nie zostały uszkodzone, w którymś miejscu np. czy nie zostały przytrzaśnięte i złamane przez drzwi, albo czy nie zostały zniszczone przez wandali lub po prostu z powodów atmosferycznych idąc po zewnętrznej stronie budynku.

Brak sygnału z kablówki. Co zrobić?

Jeżeli korzystamy z płatnej telewizji kablowej i mamy problem z brakiem sygnału w telewizorze, pierwszym i oczywistym krokiem jest sprawdzenie, czy operator naszej kablówki nie ma jakiejś przerwy w dostawie sygnału. Można to sprawdzić na stronach internetowych operatora lub pod numerami telefonów dostępnymi w umowie czy na rachunku za kablówkę.

Nim to zrobimy warto sprawdzić połączenie dekodera (jeżeli taki dostaliśmy od operatora kablówki), wyłączenie i włączenie go, a także wyciągnięcie i ponowne włączenie karty dostępu (jeżeli taką dostaliśmy od operatora i mamy włożoną do dekodera).

Jeżeli to nie pomoże, powinniśmy monitować operatora płatnej telewizji. Operatorzy kablówek pobierają od nas pieniądze za dostęp do telewizji. Jeżeli takiego dostępu jesteśmy pozbawieni nie z naszej winy, mamy pełne prawo domagać się natychmiastowych działań.

Jeden komentarz do “Brak sygnału w telewizorze. Co robić gdy nie ma telewizji? [PRZYCZYNY, ROZWIĄZANIA]”

  1. Telewizja naziemna jest bardzo wrażliwa . Wystarczy ze kabel nie jest odpowiednio ułożony i sygnału nie ma a tak nie powinno być bo jest kabel koncentryczny a więc ekranowany . Takiego problemu nie było przy ATV .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *