W Polsce trwa zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej. Przestrajanie cyfrowej tv rozpoczęło się w kwietniu i jest na półmetku. 23 maja przełączone na nowy system zostaną kolejne regiony. Wiele osób zastanawia się, czy to prawda że po przełączeniu w telewizorze będzie tylko TVP? Czy zmiana systemu oznacza utratę dostępu do kanałów takich jak TVN czy Polsat?
W sieci nie brakuje teorii, że zmiana systemu nadawania to celowe działanie, by Polacy stracili dostęp do komercyjnych stacji takich jak TVN czy Polsat, zostając za darmo jedynie z kontrolowanymi przez polityków kanałami TVP.
Nie do końca jest to prawdą, choć można odnieść wrażenie, że TVP jest faworyzowana w trakcie zmiany systemu nadawania telewizji. Przełączenie starego systemu DVB-T na nowy DVB-T2 to nie jest wymysł polskiego rządu, a działanie wymuszone przez Unię Europejską. System nadawania telewizji naziemnej zmienia się w całej Europie, co istotne Polska jest jednym z ostatnich krajów naszego regionu, który taką transformację przeprowadza (Czesi czy Niemcy już dawno nadają telewizję w systemie DVB-T2).
Skąd więc biorą się opinie, że zmiana systemu ma być sposobem rządzących na to, by pozbawić Polaków bezpłatnego dostępu do TVN, Polsatu czy innych stacji komercyjnych. Chodzi tu o dość kontrowersyjną decyzję Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który na wniosek TVP opóźnił harmonogram przełączania systemu dla kanałów nadawcy publicznego. W praktyce oznacza to, że multipleks z kanałami TVP nadal może nadawać na starych częstotliwościach i w starym systemie, który odbierany jest na większości telewizorów bez dodatkowych dekoderów.
Decyzja o tym, że TVP może nadawać w starym systemie jest jednak tylko czasowa i za jakiś czas publiczny nadawca, podobnie jak obecnie komercyjni, będzie musiał wyłączyć sygnał w starym systemie i zacząć nadawać swoje kanały w nowym standardzie DVB-T2. UKE tłumaczy, że decyzja o opóźnieniu przełączenia publicznego nadawcy na nowy system podyktowana jest niepewną sytuacją w regionie i ma na celu zapewnienie dostępu do podstawowych informacji także osobom, które mają starsze telewizory lub z jakiegoś powodu nie kupiły jeszcze dekodera.
Pytanie, czy to prawda, że po zmianie systemu nadawania telewizji naziemnej w telewizorze zostaną tylko kanały TVP, może budzić kontrowersje choć odpowiedź na nie to raczej nie. W pewnej konfiguracji może się tak stać, jednak muszą zbiec się poniższe dwa punkty:
- nie posiadamy telewizora będącego w stanie odbierać sygnał w nowym systemie i nie dokupimy dekodera,
- nie jesteśmy w zasięgu MUX-8 ani multipleksu lokalnego, który będzie nadawał w starym systemie.
Jeżeli te dwa warunki zostaną spełnione, to w takim przypadku w naszym telewizorze faktycznie po zmianie systemu nadawania w regionie pozostaną tylko kanały TVP. Jednak nie na długo, bo i Telewizja Polska w niedalekiej przyszłości będzie musiała zmienić system nadawania na nowy DVB-T2.
Spis treści:
Nowy system telewizji DVB-T2. Co zrobić, żeby telewizor dalej działał?
Zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej w Polsce nie wiąże się z koniecznością wymiany telewizora. Co ważne, zmiana ta nie dotyczy w ogóle abonentów telewizji kablowych czy platform satelitarnych. Chodzi tylko i wyłącznie o osoby odbierające sygnał telewizyjny z nadajników naziemnych – bezpłatna telewizja naziemna.
Wiele telewizorów, które były dostępne na polskim rynku już od kilku lat, było przystosowanych do odbioru telewizji w systemie DVB-T2 z kodekiem HEVC oznaczanym też symbolem H.265. Jeżeli posiadamy taki telewizor nie musimy się martwić zmianą systemu nadawania. Jeżeli po dacie przełączenia w naszym telewizorze zniknęłaby część kanałów, trzeba jedynie włączyć ponowne wyszukiwanie (bo dotychczasowe kanały mogą zmienić częstotliwości).
Jeżeli jednak mamy starszy telewizor, to też nie czeka nas wymiana sprzętu. Wystarczy dokupić dekoder, który kosztuje kilkadziesiąt złotych. Co ważne wymianę dekodera możemy sfinansować z rządowego dofinansowania, które pokrywa nawet 100% kosztu zakupu dekodera.
Zmiana systemu nadawania telewizji w Polsce. Kiedy?
Za nami już dwa etapy zmiany systemu nadawania telewizji na DVB-T2. Praktycznie już cała zachodnia Polska odbiera najważniejsze kanały komercyjne w nowym systemie. W tych regionach pozostało jeszcze w planie przełączenie kanałów TVP. Pozostałe kanały działające w ramach MUX-8 i multipleksów lokalnych na razie mogą działać w starym systemie i nie ma jeszcze ogłoszonych planów ich przełączenia.
Oto pełny harmonogram przełączeń telewizji naziemnej w 2022 roku w Polsce:
- 28 marca 2022 roku – województwa: dolnośląskie i lubuskie
- 25 kwietnia 2022 roku – województwa: pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie,
- 23 maja 2022 roku – województwa: małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, łódzkie, śląskie, opolskie,
- 27 czerwca 2022 roku – województwa: mazowieckie, podlaskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie.