Testy DVB-T2 w Polsce. Częstotliwości multipleksów DVB-T2

Dofinansowanie 100 zł na dekoder DVB-T2 jednak nie dla każdego! Trzeba oddać pieniądze albo będzie kara

Polacy, którzy wzięli 100 zł na zakup dekodera DVB-T2 lub 250 zł rządowej dotacji na nowy telewizor przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w nowym systemie, mogą mieć problemy. Okazuje się, że promowane przez rząd dofinansowanie na dekoder nie należało się każdemu. Teraz ministerstwo zapowiada kontrole i sprawy karne. Wszystko przez „kruczek” w regulaminie dofinansowania, pod którym bez wahania podpisywali się pobierający pieniądze na telewizję naziemną.

Wnioski o rządowe dofinansowanie można pobierać od 21 marca. Obok 100 zł na dekoder DVB-T2, ustawodawca przewidział dofinansowanie na zakup telewizora. Osoby, które chcą kupić nowy odbiornik dostosowany do nowego systemu odbioru telewizji mogą odebrać nawet 250 zł. Specjalny bon, który można zrealizować w ok. 3,3 tys. sklepów RTV, w tym sklepach internetowych w telewizorami, można było pobrać w placówkach Poczty Polskie lub w rządowym portalu.

Do tej pory z dofinansowania na dekoder lub telewizor przystosowany do nowego systemu DVB-T2 skorzystało już grubo ponad 100 tys. osób. Część z nich może teraz mieć problem.

100 zł na dekoder DVB-T2 i 250 zł na telewizor, jednak nie należało się każdemu

Wypełniając wniosek o przyznanie dofinansowania 100 zł na dekoder lub 250 zł na telewizor, podczas wypełniania wniosku trzeba było zgodzić się na warunki postawione przez rząd. Jednym z nich było złożenie oświadczenia, że gospodarstwo domowe beneficjenta nie może pozwolić sobie na kupno nowego urządzenia pozwalającego na odbiór telewizji w nowym standardzie z powodu trudnej sytuacji materialnej.

To właśnie oświadczenie o trudnej sytuacji materialnej może być przyczyną poważnych kłopotów. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że zacznie sprawdzać, czy osoby ubiegające się o dofinansowanie na zakup dekodera lub telewizora DVB-T2 faktycznie znajdowały się w trudnej sytuacji finansowej.

Będą kary za bezprawne pobieranie dofinansowania do dekodera DVB-T2

Ministerstwo Cyfryzacji przyznało, że zidentyfikowano już pierwsze nadużycia związane z pobieraniem dofinansowania na dekoder. Rząd zapowiada, że osoby, które wzięły pieniądze, mimo tego że ich gospodarstwo domowe było w dobrej kondycji finansowej, mogą liczyć się z problemami.

Uruchomione zostały procedury zabezpieczające, a także wszczęcia postępowań karnych, które zostały skierowane do organów ścigania

– czytamy w komunikacie na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Ministerstwo podało też przykład, którego dotyczy to ostrzeżenie:

Nadużyciem w świetle przepisów prawa są m.in. zakupy drogich odbiorników cyfrowych, do których osoba zakupująca realizuje niniejsze świadczenie. Przykładowo zakup telewizora za ponad 13 000 zł i zrealizowanie świadczenia za 250 zł dla gospodarstwa domowego, które ma trudną sytuację materialną. W tym przypadku, biorąc pod uwagę składane oświadczenie we wniosku i poświadczenie nieprawdy, będą również składane wyjaśniania w toku przeprowadzanych postępowań administracyjnych, a w sytuacji stwierdzonych nieprawidłowości żądany będzie zwrot nienależnie pobranych świadczeń

– napisano na stronach rządowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *