Startuje TVP Historia 2! Jak odbierać nowy kanał TVP w telewizji naziemnej? [CZĘSTOTLIWOŚCI, RAMÓWKA, OFERTA]

Od 1 marca 2021 r. Telewizja Polska uruchomi nowy kanał TVP Historia 2. To kolejny po TVP Kultura 2, drugi kanał poświęcony tematyce, której już dedykowany jest inny kanał od publicznego nadawcy w Polsce. Gdzie oglądać TVP Historia 2?

Telewizja Polska S.A. chwali się, że dotychczasowy kanał TVP Historia to obecnie najpopularniejszy kanał tematyczny w Polsce. Na fali tego zainteresowania nadawca zdecydował się uruchomić kanał TVP Historia 2, który ma być uzupełnieniem oferty.

W TVP Historia 2 znajdziemy produkcje zarówno publicystyczne, jak i rozrywkowe. W ramówce nowej stacji TVP znajdzie się miejsce dla lubianych przez widzów TVP Historia filmów i seriali dokumentalnych. Stacja wyemituje tez kultowe produkcje dotyczące historii Polski i świata, a także ma emitować powtórki najważniejszych programów emitowanych na antenie TVP Historia oraz seriale historyczne z głównych anten TVP.

TVP Historia 2 – telewizyjne korepetycje z historii

Telewizja Polska zapowiada, że ramówka TVP Historia 2 ma być bardziej dopasowana do gustów młodszych odbiorców. Sztandarowym elementem nowego kanału ma być pasmo „Powtórka z historii” skierowane do maturzystów przygotowujących się do egzaminu z historii.

Z ogromną radością przygotowaliśmy nową ofertę dla TVP Historia 2, bo historia jest nie tylko nauczycielką życia, ale przede wszystkim ważnym punktem odniesienia dla nowego pokolenia, które dzisiaj w naturalny sposób funkcjonuje w Internecie, poszukując ciekawych treści. TVP Historia 2 nie tylko będzie emitowała najlepsze programy z zasobów TVP, ale będzie też szukała nowych interaktywnych sposobów komunikacji z widzem, tak, by wspólnie tworzyć społeczność wielkich miłośników i pasjonatów historii

– mówi Piotr Legutko, redaktor naczelny TVP Historia.

Na antenie nowego kanału TVP Historia 2 mają być emitowane też ekranizacje lektur szkolnych.

TVP Historia 2 – ramówka. Jakie programy zobaczmy?

W ramówce stacji znajdziemy jednak nie tylko produkcje dla młodzieży. Codziennie po godzinie 22:00 stacja będzie emitować specjalne pasmo tematyczne:

  • Poniedziałek – filmy biograficzne
  • Wtorek i środa – filmy festiwalowe i reportaże z oddziałów terenowych TVP
  • Czwartek – seriale historyczne
  • Piątek – programy o historii muzyki
  • Sobota – kultowe polskie produkcje filmowe

W TVP Historia 2 zobaczymy też powtórki seriali: „Ludzie i bogowie”, „Stulecie Winnych”, „Wojenne dziewczyny”, „Czas honoru”, „Quo Vadis”, a także kultowej już „Korony królów”.

Korona Królów w TVP Historia 2 w telewizji naziemnej - ramówka nowego kanału TVP
„Korona Królów” będzie dostępna na TVP Historia 2 / fot. mat. pras. TVP

Jak obierać TVP Historia 2?

Kanał TVP Historia 2 na razie będzie kanałem internetowym. Od 1 marca ma zacząć działać portal historia2.tvp.pl, gdzie znajdziemy link do transmisji kanału. Będzie można oglądać go przy pomocy zwykłego komputera oraz smartfona z dostępem do Internetu.

Wiemy, jak wielu jest w Polsce miłośników historii, dlatego zwiększamy zasięg kanału i uruchamiamy specjalną streamingową platformę, w której dostępna będzie od 1 marca TVP Historia 2. Internet jest dzisiaj przestrzenią, w której wielu młodych ludzi czeka na ciekawą ofertę. To właśnie z myślą o nich zwiększamy zasięg TVP Historia. Kilka miesięcy temu zwiększyliśmy już zasięg TVP Kultura, tworząc kanał pod nazwą TVP Kultura 2

mówi Mateusz Matyszkowicz, Członek Zarządu TVP S.A.

TVP Historia 2 w telewizji naziemnej. Dlaczego nie ma kanału?

Kanał TVP Historia 2 na razie nie będzie dostępny w ramach klasycznej naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Możliwe, że pojawi się on po przejściu na nowy system nadawania DVB-T2/HEVC, który w Polsce ma stać się standardem w połowie przyszłego roku. Zmiana częstotliwości umożliwi nadawcom nadawanie większej liczby kanałów w ramach jednego multipleksu, więc pojawia się szansa na nowe darmowe kanały z telewizji naziemnej.

TVP Historia 2. Jak odbierać TVP Historia 2?

Obecnie TVP Historia 2 w telewizji naziemnej będzie można odbierać w ramach HbbTV, czyli platformy hybrydowej. Kanał pojawi się w telewizji naziemnej na pozycjach 92 i 94, jednak do jego odbioru nie wystarczy zwykła antena. Konieczne jest też posiadanie telewizora obsługującego standard HbbTV, którzy będzie podłączony do Internetu, bo mimo iż kanał znajduje się na liście kanałów naziemnych, faktycznie źródłem sygnału jest streaming internetowy.

TVP Historia 2 to niejedyny nowy kanał TVP, jaki ma wystartować w marcu. Na 8 marca planowany jest start kanału TVP Kobieta, który najprawdopodobniej pojawi się na multipleksie telewizji naziemnej i będzie dostępny bez konieczności podłączania telewizora do internetu.

Jeden komentarz do “Startuje TVP Historia 2! Jak odbierać nowy kanał TVP w telewizji naziemnej? [CZĘSTOTLIWOŚCI, RAMÓWKA, OFERTA]”

  1. O to super, ja lubię akurat oglądać programy historyczne, i nie tylko. Ale kanał TVP Kobieta brzmi ciekawie 🙂 mam nadzieje że będa fajne programy, i ciekawe dziennikarki, bo ostatnio czytałam że odchodzi moja ulubiona dziennikarka Marzena Rogalska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *