TVP Kobieta. TVP uruchamia kanał dla kobiet

TVP Kobieta. Telewizja Polska uruchomi kanał dla kobiet dostępny w telewizji naziemnej

TVP Kobieta – to pomysł na nowy kanał Telewizji Polskiej zgłoszony przez Jacka Kurskiego do KRRiT. Kanał TVP Kobieta miałby być konkurencją dla innych lifestylowych programów skierowanych do żeńskiej publiczności. Co ważne kobiecy kanał TVP miałby być dostępny za darmo w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Kanał TVP Kobieta byłby z pewnością konkurencją dla takich kanałów jak TVN Style czy Polsat Cafe. Jego powstanie w aktualizacji tzw. karty powinności, czyli dokumentu określającego plany nadawy publicznego, który składa się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zgłosił prezes TVP Jacek Kurski. Dokument uwzględniający powstanie nowego kanału dla kobiet został złożony do Rady 12 stycznia 2021 r.

Co ważne kanał Telewizji Polskiej dla kobiet ma być dostępny za darmo i nadawany w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Oznacza to, że do jego odbioru potrzebny będzie jedynie telewizor umożliwiający odbiór kanałów naziemnych i antena – nie trzeba będzie wykupywać dodatkowych pakietów u operatorów telewizji.

Gdzie oglądać TVP Kobieta?

Kanał Telewizji Polskiej dla kobiet jest w trakcie przygotowywania. Nieoficjalnie wiadomo, że początek emisji kanału TVP Kobieta jest planowany na 8 marca 2021 r.

Władze Telewizji Polskiej tłumaczą, że priorytetem będzie umieszczenie kanału TVP Kobieta w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej, dzięki czemu kanał będzie można oglądać całkowicie za darmo przy użyciu telewizora podłączonego do anteny dachowej. Później kanał ma być dostępny także na platformach satelitarnych oraz w sieciach kablowych.

TVP Kobieta. TVP uruchamia kanał dla kobiet
grafika ilustracyjna – nie ma jeszcze oficjalnego logo stacji TVP Kobieta

Kanał TVP Kobieta w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T najprawdopodobniej zastąpi kanał TVP Rozrywka, który obecnie dostępny jest w ramach multipleksu 8 bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. TVP Rozrywka ma zniknąć z telewizji naziemnej i być dostępny jedynie z satelity oraz na płatnych platformach telewizyjnych.

TVP Kobieta z pewnością znajdzie też miejsce na multipleksie publicznego nadawcy w systemie DVB-T2, który w Polsce ma być obowiązującym standardem naziemnej telewizji od 2022 roku.

TVP Kobieta. Co to za kanał?

TVP Kobieta miałby być kanałem o charakterze lifestylowo-poradnikowo-edukacyjnym. Oferta programowa miałaby być dopasowana do potrzeb i zainteresowań kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem odbiorczyń z mniejszych miejscowości i wsi oraz mniej zamożnych Polek. Prezes Kurski deklaruje jednak, że na antenie nowego kanału TVP nie zabrakłoby też audycji skierowanych do szerokiego grona, niezależnie od wieku czy poziomu wykształcenia, a także audycji familijnych, które zainteresowałby także pozostałych członków rodziny.

Stacja miałaby też służyć umacnianiu rodziny, promować działania prozdrowotne oraz przeciwdziałać wykluczeniom społecznym. Obok audycji kulinarnych, związanych ze sztuką oraz wyposażaniem wnętrz, na antenie TVP Kobieta miałby pojawiać się również audycje promujące aktywność zawodową kobiet. Autorzy tłumaczą, że kanał ma dostarczać nie tylko szeroko rozumianą rozrywkę, ale też być inspiracją dla kobiet.

TVP Kobieta. Program dla kobiet w telewizji naziemnej DVB-T

Oferta programowa kanału TVP Kobieta ma bazować zarówno na materiałach własnej produkcji i dotychczasowych produkcjach TVP, jak i formatach i audycjach zakupionych ze źródeł zewnętrznych.

Za tworzenie programu ma być odpowiedzialna Iwona Bocian-Zaciewska, wieloletnia pracownica Telewizji Polskiej, która zatrudniona jest w TVP nieprzerwanie od 1995 roku.

TVP Kobieta. Co w ramówce stacji dla kobiet?

Zgodnie z pomysłem zgłoszonym do KRRiT, nowy kanał TVP Kobieta miałby nadawać w godzinach 6:00 – 23:00. Na antenie mielibyśmy zobaczyć:

  • audycje rozrywkowe (m.in. magazyny śniadaniowe, reality shows, filmy i seriale – które miaby stanowić 47% ramówki,
  • audycje edukacyjne (poradniki, filmy dokumentalne) – 18% ramówki,
  • audycje kulturalne (koncerty, reportaże, biografie znanych kobiet świata kultury i sztuki – 5% ramówki.

Koszt uruchomienia kanału TVP Kobieta

Szacunkowy koszt uruchomienia i utrzymania kanału TVP Kobieta w 2021 roku to ponad 14,7 tys. złotych. W kolejnych latach koszt utrzymywania kanału miałby oscylować w okolicach 17,8 tys. złotych.

Kanał miałby być finansowany z reklam, obrotu prawami do audycji i innych źródeł. Nie zaplanowano, by na stworzenie i utrzymywanie kanału dla kobiet miałyby być przekazywane pieniądze z abonamentu RTV.

TVP Kobieta to tylko jeden z planowanych kanałów TVP. Telewizja Polska w najbliższym czasie ma uruchomić kanały TVP Dokument oraz TVP 4K. Prowadzone są też prace nad kanałami tematycznymi TVP Muzyka oraz TVP Nauka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *