TV MOBILNA czyli Cyfrowy Polsat dla komórek, tabletów i laptopów

Jakiś czas temu obiegła nas informacja, że Cyfrowy Polsat uruchomi własny multipleks dvb-t. Dziś poznaliśmy trochę szczegółów. Wiadomo już, że nowy projekt mimo, że będzie wykorzystywał system dvb-t, a nie dvb-h będzie telewizją dla urządzeń mobilnych czyli telefonów komórkowych, tabletów oraz laptopów.

Nowa usługa Cyfrowego Polsatu ma nosić nazwę „TV MOBILNA” i będzie skierowana do użytkowników urządzeń przenośnych. Aby odbierać telewizję na smatrfonie lub laptopie konieczne będzie zaopatrzenie się w jeden z dedykowanych odbiorników. Pierwszy oznaczony symbolem M-T 5000 ma współpracować z urządzeniami pracującymi pod kontrolą systemów Android oraz iOS. Dzięki temu abonent w zamian za opłatę (nieoficjalnie mówi się o kwocie 20 zł/mies.) będzie miał dostęp do 8 „płatnych” kanałów telewizyjnych oraz 12 radiowych. Ponadto dzięki wykorzystaniu technologii dvb-t na odbiornikach TV Mobilnej możliwy będzie odbiór darmowych kanałów cyfrowej telewizji naziemnej (m.in. TVP1, TVP2, Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, ATM Rozrykwa i innych).

Drugim urządzeniem TV Mobilnej ma być dekoder oznaczony symbolem M-T 1000. Urządzenie pozwoli na odbiór tych samych kanałów co wyżej opisany dekoder tyle, że w jakości HD (1080i oraz 720p). Ponadto po podłączeniu do internetu użytkownik będzie miał możliwość korzystania z zasobów platformy IPLA. Urządzenie ma spełniać rolę mobilnego z tego powodu zostanie wyposażone w 12 voltowe gniazdo zasilania umożliwiające np. podłączenie do samochodowej zapalniczki.

Na temat rodzącej się telewizji mobilnej wiemy już nieco więcej, niestety wciąż bardzo mało. Wobec podania jedynie liczby (a nie nazw) kanałów, które mają znaleźć się w ofercie ciężko powiedzieć czy nieoficjalnie wymieniana kwota abonamentu do dużo czy mało? Zapewne w ofercie „płatnych kanałów” znajdą się stacje związane z Polsatem. Typuję, że może znaleźć się tam miejsce dla Polsatu News i Polsatu Sport – dla mnie byłaby to jakaś motywacja do zakupu pakietu (informacji i wyników sportowych w „trasie” nigdy za wiele). Miejmy nadzieję, że Polsat nie zdominuje naszych komórek i znajdzie się też miejsce dla „polsatowej” konkurencji. Może jakieś Discovery albo może też kanał filmowy?

Planowany start nowej usługi Cyfrowego Polsatu planowany jest na drugi kwartał 2012. Nadajniki TV Mobilnej mają znaleźć się w 31 największych polskich miastach. Docelowo zasięg usługi ma trafić do ok. 15 mln. obywateli. Za nadawanie mobilnego multipleksu odpowiadać będzie związana z Zygmuntem Solorzem-Żakiem spółka Info-TV FM, dekodery zaś wyprodukuje Cyfrowy Polsat Technology.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *