76% gospodarstw domowych i 68% powierzchni Polski zostało już objętą zaplanowaną na ten rok zmianą systemu nadawania telewizji naziemnej. Firma EMITEL, która obsługuje multipleksy naziemne podsumowała właśnie trzeci z czterech etapów zmian w telewizji naziemnej.
Spółka w poniedziałek rano poinformowała, że przełączenie systemów w południowej Polsce przebiegła zgodnie z planem. W nocy z 22 na 23 maja 2022 r. wyłączono emisję multipleksów MUX-1, MUX-2 i MUX-4 w starym systemie DVB-T i uruchomiono te same multipleksy w nowym standardzie DVB-T2 na terenie południowej Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej, Kielecczyzny, Podkarpacia, Małopolski, Górnego Śląska i Opolszczyzny.
To już trzeci etap przełączeń dokonywanych w tym roku. Obecnie już cała południowa i zachodnia Polska odbierają telewizję w nowym systemie DVB-T2/HEVC. To w sumie już ponad ¾ domostw całego kraju. Na przełączenie systemu do czerwca poczekają jeszcze mieszkańcy północno-wschodniej części kraju.
Od 27 czerwca już cała Polska będzie odbierać większość komercyjnych kanałów naziemnych w nowym systemie. Oznacza to poprawę jakości obrazu, a w przyszłości także możliwość uruchomienie dodatkowych darmowych kanałów.
Zmiana systemu nadawania telewizji w Polsce ma związek z koniecznością zwolnienia pasma telewizyjnego na potrzeby rozwoju sieci mobilnej 5G.
W ramach czterech przeprowadzanych w pierwszej połowie tego roku etapów zmiany systemu, przełączane na razie są jedynie multipleksy z kanałami naziemnymi i wybranymi kanałami nadawcy publicznego. Główny multipleks MUX-3 z kanałami Telewizji Polskiej wciąż nadaje w starym standardzie – TVP uzyskała na to specjalną zgodę w związku z wojną na Ukrainie. Nadawca publiczny jednak też w niedalekiej przyszłości będzie musiał dokonać przełączenia na nowy system. Na razie jednak nie podano konkretnej daty, wiadomo że będzie musiało to nastąpić najpóźniej do końca przyszłego roku.
Radomsko, mimo posiadanego dekodera z systemem DVB-T2 nie odbieram kanałów TVN i Polsat. Antena zbiorcza na dachu bloku. Jaka przyczyna?