Po co zmieniają system telewizji w Polsce? Czy od maja 2022 w DVB-T2 będą nowe kanały?

W nocy z niedzieli na poniedziałek zmiana systemu nadawania telewizji w kolejnych regionach. To już trzeci z czterech zaplanowanych etapów przełączania systemu DVB-T na DVB-T2. Co właściwie daje ta zmiana? Po co zmienia się system nadawania telewizji w Polsce? Czy w związku z nowym systemem telewizji będą nowe darmowe kanały?

Zmiana systemu telewizji powoduje nieco zamieszania, bo posiadacze starszych telewizorów muszą je wymienić lub dokupić specjalne dekodery. Zmiana argumentowana jest nowocześniejszym systemem i poprawą jakości telewizji, ale co właściwie dla zwykłego widza oznacza zmiana systemu nadawania?

Dzięki wdrożeniu nowego systemu telewizji (kolejna zmiana od 23 maja 2022 r.) za darmo można oglądać telewizję w lepszej jakości. Do tej pory na komercyjnych ogólnopolskich multipleksach kanały takie, jak Polsat, TVN, TTV, Puls, Trwam, ESKA TV, TV4 itp. nadawały w słabszej jakości SD. Przełączenie na nowy system nadawania telewizji, umożliwia nadawcom emisję swoich kanałów w jakości HD, czyli takiej, jaką oferują płatni operatorzy telewizyjni. Zmianę jakości widać na pierwszy rzut oka – obraz w jakość HD jest dużo bardziej wyraźny.

Czy po zmianie systemu telewizji powinny być nowe kanały?

Przejście na system DVB-T2 w teorii oznacza też, że za darmo naziemnie będzie mogła być nadawana większa liczba kanałów. Nowy system pozwala na przesył większej ilości danych w jednym multipleksie, co oznacza że na jednej częstotliwości będzie mogło być nadawanych znacznie więcej kanałów niż dotychczas.

nowy system nadawanie telewizji - od 23 maja zmiana częstotliwości

Na razie jednak w ramach refarmingu czyli przełączania multipleksów nie zapadły decyzje o uruchomieniu nowych bezpłatnych kanałów. Zmiana ogranicza się jedynie do polepszenia jakości dotychczas nadawanych stacji telewizyjnych – ale dla widza, to już coś.

Zmiana systemu tv nie tylko w Polsce

Zmiana systemu telewizji w Polsce jest też wymuszona przez ustalenia międzynarodowe. Obecne częstotliwości, z których korzystają nadajniki telewizyjne muszą być zwolnione dla budowania sieci szybkiego Internetu 5G. Podobne przełączenia telewizji prowadzone są, był lub dopiero będą także w pozostałych krajach europejskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *