Twój telewizor się nie włącza? Może to oznaczać zarówno poważną awarię, jak i zupełnie niegroźne przeoczenie. W przypadku, gdy nie możesz włączyć telewizora, w pierwszej kolejności sprawdź, czy wszystko jest odpowiednio podłączone.
Czarny ekran telewizora po włączeniu nie musi oznaczać tragedii! Problem z włączeniem telewizora to nie zawsze awaria urządzenia za kilka tysięcy złotych. Czasami wystarczy po prostu sprawdzić, czy nasz telewizor jest odpowiednio podłączony. Czasami problem z włączeniem telewizora wiąże się z awarią pilota do telewizora, a nie samego telewizora.
Spis treści:
Co robić, gdy telewizor się nie włącza?
Jeżeli masz problem z włączeniem telewizora, nie panikuj. Nie oznacza to, że twój telewizor się zepsuł i czekają cię wydatki, czy to na naprawę, czy na kupno nowego odbiornika. Powody mogą być błahe, a ich naprawa nie będzie nic kosztować.
W pierwszej kolejności sprawdź tzw. listę kontrolną, czyli przypadki w związku z którymi mogła nastąpić awaria telewizora. Listę z poradami, co robić, gdy telewizor nie chce się włączyć, znajdziemy w praktycznie każdej instrukcji dodawanej do telewizora. Zazwyczaj w dołączanej do telewizora książeczce, znajdziemy rozdział poświęcony rozwiązywaniu problemów.
Niezależnie, czy posiadamy telewizor Sony, Samsung, Philips, LG czy Xiaomi, w przypadku gdy telewizor się nie włącza, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić następujące rzeczy:
- Jeżeli włączasz telewizor pilotem, w pierwszej kolejności sprawdź, czy to aby nie pilot jest problemem. Spróbuj włączyć odbiornik przy pomocy przycisków umieszczonych bezpośrednio na obudowie telewizora. W przypadku niektórych telewizorów, pilot może się rozłączyć z telewizorem – w takim przypadku należy go ponownie sparować przy użyciu specjalnego przycisku na obudowie telewizora (szczegółów szukaj w instrukcji swojego modelu telewizora).
- Czy przewód zasilający telewizor jest podłączony do gniazdka? Jeżeli tak, to czy kabel nie został w którymś miejscu uszkodzony. Jeżeli zauważymy, że kabel jest złamany lub przerwany, nie dotykajmy go, bo to może grozić porażeniem. Delikatnie odłącz telewizor z gniazda i oddaj urządzenie do serwisu. Naprawa uszkodzonego kabla nie powinna być droga.
- Jeżeli z kablem wszystko jest w porządku to: sprawdź, czy w gniazdku do którego podłączony jest telewizor, jest prąd. Przyczyną awarii może być nie usterka telewizora, a zepsute gniazdo elektryczne. Najprościej sprawdzić można to przy pomocy innego urządzenie elektrycznego np. lampki biurowej – jeżeli podłączona do gniazda nie będzie działać, wezwij elektryka.
Telewizor się włącza, ale nie działa
Jeżeli twój telewizor włącza się, ale nie działa poprawnie: np. po włączeniu telewizora pojawia się czarny ekran i nic się nie wyświetla, może to oznaczać, że odbiornik doznał awarii albo po prostu się rozstroił.
W tym drugim przypadków znów, zanim zwrócimy się do serwisu i zapłacimy za usługę, warto na własną rękę spróbować dokonać prostej naprawy. Jeżeli telewizor uległ rozstrojeniu, powinny pokazywać się na nim okna i sygnały techniczne np. po wciśnięciu przycisku „menu” na pilocie, na telewizorze powinny powinny pokazać się ustawienia telewizora. Jeżeli tak się dzieje, to możliwe, że problemem nie jest awaria telewizora, tylko kabla lub urządzenia dostarczającego sygnał.
Jeżeli mamy problem z sygnałem, może pomóc np. zmiana źródła sygnału lub ponowne strojenie kanałów. Jeżeli korzystasz z tunera satelitarnego, dekodera telewizji kablowej albo odbiornika STB (telewizja naziemna w starszych telewizorach), sprawdź, czy któreś z tych urządzeń nie uległo awarii – sprawdź, czy jest ono podłączone do gniazda itd.
Awaria telewizora. Kiedy zwrócić się do serwisu?
Jeżeli sposoby z powyższej listy nie zadziałały, to może oznaczać, że mamy poważniejszy problem. W pierwszej kolejności sprawdźmy, czy na nasz telewizor obowiązuje jeszcze gwarancja lub rękojmia. W przypadku nowych telewizorów kupowanych w polskich sklepach, przez osoby prywatne, możemy skorzystać z naprawy gwarancyjnej w ciągu 2 lat.
Część sprzedawców i producentów oferuje czasami dłuższe okresy gwarancji – są one jednak najczęściej dodatkowo płatne lub dostępne w pakietach ubezpieczeniowych lub promocjach.
Jeżeli na nasz telewizor nie mamy już gwarancji, warto poszukać serwisu, który zajmie się naprawą. Najbardziej profesjonalnie zajmie się tym autoryzowany serwis danej marki – powinniśmy się jednak liczyć z tym, że serwis taki użyje oryginalnych części, przez co naprawa może być nieco droższa niż w mniejszych serwisach, które mogą obniżyć ceny naprawy np. używając tańszych zamienników.