TVN HD z nadajnika naziemnego

TVN i TTV HD zniknęły z telewizji naziemnej. Dlaczego nie ma TVN i TTV, TVN 7 i METRO HD w telewizorze?

Kanały TVN HD, TVN7 HD, TTV HD oraz Metro HD zniknęły z telewizji naziemnej w kilku polskich miastach. Kanałów grupy TVN w jakości HD nie odbierają mieszkańcy Bydgoszczy, Katowic, Łodzi i Warszawy. Dlaczego nie ma TVN i TTV HD w telewizji naziemnej?

To nie „Lex TVN”, swoją droga zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę jest przyczyną tego, że w grudniu 2021 r. z naziemnej telewizji cyfrowej zniknęły kanały TVN w jakości HD.

Do tej pory z testowego multipleksu TVN, którego operatorem był Emitel można było oglądać cztery popularne kanały grupy TVN w jakości HD. Ich emisja była związana z testami systemu DVB-T2/HEVC prowadzonymi przez tego nadawcę.

TVN HD. Jak odbierać?

Powodem wyłączenia kanałów TVN w jakości HD jest koniec pozwolenia na testowanie systemu DVB-T2 przez TVN. Emisje testowe, jak sama nazwa wskazuje, służyły wyłącznie do przetestowania przez nadawców możliwości emisji w nowym systemie i odbioru przez telewidzów. Pozwolenie na emisję czterech kanałów TVN w ramach testowego MUX-TVN od początku było ograniczone czasowo i czas ten właśnie się skończył. Serwis Wirtualne Media ustalił, że władze TVN-u nawet nie starały się o przedłużenie pozwolenia na emisję kanałów.

Kanały TVN w telewizji naziemnej jak oglądać?

Wszystkie kanały, które w ramach testów były dostępne na multipleksie TVN w jakości HD, obecnie można oglądać na pozostałych multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej, tyle że w jakości SD. Znajdziemy je na ogólnopolskich multipleksach:

Dodatkowo w wybranych częściach Polski kanały TVN nadal dostępne są w ramach lokalnych multipleksów.

  • Emisja testowa MUX-TVN wciąż dostępna jest w Trójmieście (dostępne wszystkie 4 kanały)
  • TVN HD można oglądać nadal z multipleksów: MUX-L2 (Rybnik) i MUX-L4 (Wrocław/Świdnica)
  • TVN 7 HD dostępny jest z MUX-L2 w Rybniku

TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD. Kiedy wrócą do telewizji naziemnej?

Przywrócenie do naziemnej telewizji cyfrowej kanałów TVN w jakości HD możemy spodziewać się już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Początkowo jednak będą mogli cieszyć się z nich posiadacze telewizorów mieszkający w zachodniej części Polski.

Zmiana częstotliwości telewizji naziemnej 2022 rok - harmonogram
Źródło: EMITEL

Kanały TVN HD, już na stałe, mają być uruchamiane w ramach włączania standardu DVB-T2/HEVC, który będzie realizowany w całej Polsce etapami od marca do czerwca 2022 roku. Szczegółowy harmonogram dostępny jest tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *