O co chodzi z tym, że w 2023 roku TVP zniknie z tysięcy telewizorów? Przygotuj się na zmianę w tv naziemnej!

W sieci pojawiły się ostatnio liczne artykuły o tym, że kanały TVP znikną z setek tysięcy telewizorów. Dotyczy to zmiany systemu nadawania, który dokonywany jest w całej Unii Europejskiej. Telewizja Polska wciąż nadaje w starym systemie, do którego wyłączenia Polska została zobowiązana. Sprawdź, czy TVP zniknie także z twojego telewizora.

Na wstępie należy zaznaczyć, że wyłączenie kanałów TVP w starym systemie nadawana będzie zauważalne tylko dla wąskiej grupy odbiorców. Zmian nie odczują osoby opłacające abonamenty kablówek i płatnych operatorów (np. satelitarnych czy internetowych).

TVP zniknie z telewizorów. O co chodzi?

W mediach pojawiły się „szokujące” doniesienia o tym, że kanały TVP niebawem mogą zniknąć z setek tysięcy telewizorów. Nie jest to żadna nowość, bo zmiana systemu nadawania telewizji rozpoczęła się w Polsce w ubiegłym roku i wciąż trwa. W 2022 roku zmiana systemu DVB-T na DVB-T2 miała dotyczyć trzech ogólnopolskich multipleksów czyli paczek kanałów nadawanych z anten naziemnych. Poszczególne województwa były przełączane na nowy system w czterech terminach.

W nowym systemie DVB-T2 nadają już dwa multipleksy z kanałami komercyjnymi (m.in. Polsat, TVN, Puls, Polo TV, Eska TV itd.). W nowym systemie od początku działa też MUX-5 z tematycznymi kanałami TVP.

Tylko TVP w telewizorze

MUX-3 czyli multipleks z paczką podstawowych kanałów Telewizji Polskiej również miał zostać przełączony na nowy system w 2022 roku. Ostatecznie jednak postanowiono, że kanały TVP jeszcze przez jakiś czas będą nadawały w starym systemie. Decyzja ta miała być podyktowana wybuchem wojny na Ukrainie i koniecznością zapewnienia jak najszerszemu gronu odbiorców dostępu do informacji związanych z tym konfliktem. Wówczas postanowiono, że kanały TVP w starym systemie będą nadawały do końca 2023 roku.

TVP zmiana częstotliwości związana z nowym systemem DVB-T2

W związku ze zbliżającym się terminem końca pozwolenia na nadawanie kanałów TVP w starym standardzie, w sieci zaczynają się pojawiać informacje o tym, że Telewizja Polska będzie musiała wkrótce dokonać przełączenia. Co to oznacza dla widzów?

  1. Jeżeli mamy telewizor dostosowany do odbioru kanałów w nowym systemie DVB-T2/HEVC (już teraz odbieramy kanały komercyjne z MUX-1 i MUX-2 np. TVN7, TTV, Super Polsat, Trwam itd.) oznacza to, że TVP nie zniknie dla nas. W najgorszym wypadku trzeba będzie w ustawieniach telewizora znaleźć nową częstotliwość multipleksu Telewizji Polskiej lub uruchomić strojenie automatyczne.
  2. Gorzej sprawa się ma jeżeli w ubiegłym roku zignorowaliśmy komunikaty o przełączeniu systemu nadawania telewizji naziemnej w Polsce. Jeżeli odbieramy kanały TVP i kilka innych nadawanych z lokalnych multipleksów (w niektórych województwach mogą to być np. kanały Polsat lub TVN), to zmiana ta może faktycznie spowodować to, że kanały TVP znikną z naszego telewizora.

Co zrobić, żeby kanały TVP nie zniknęły z telewizora w 2023 roku?

Raz jeszcze zaznaczę, że konieczność działania muszą podjąć użytkownicy telewizji naziemnej (nie kablówki czy płatnych platform), którzy nie dostosowali jeszcze swoich telewizorów do nowego systemu DVB-T2.

Rozwiązaniem, które pozwoli na dalsze odbieranie bezpłatnych kanałów TVP jest dokupienie do starego telewizora dekodera zgodnego ze standardami DVB-T2. Urządzenie takie kosztuje często poniżej 100 zł i podłącza się je do anteny na dachu, którą mamy podłączoną do telewizora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *