Kolejny etap zmiany systemu nadawania telewizji w Polsce już w maju 2022. Które województwa tym razem? [LISTA MIAST]

Już blisko połowa Polski znajduje się w zasięgu telewizji naziemnej w nowym systemie DVB-T2. W kwietniu zmiana systemu nadawania tv została przeprowadzona w kolejnych województwach. Kolejne regiony zostaną włączone do tej strefy już w maju 2022 roku.

Zmiana systemu w maju dotyczyć będzie południowej części Polski. W ramach trzeciego z czterech etapów tzw. refarmingu czyli wyłączania starego systemu DVB-T i uruchamiania emisji telewizyjnej w bardziej nowoczesnym systemie DVB-T2, telewizja naziemna zostanie przełączona w aż 8 województwach, bądź ich częściach.

Od 23 maja 2022 r. zmieniony zostanie sposób nadawania kanałów telewizyjnych w ramach MUX-1, MUX-2 i MUX-4 (głównie są to kanały nadawców komercyjnych m.in. Polsat, TVN, Puls, Trwam itd.) w następujących regionach Polski:

  • województwo opolskie – wraz z miastem Opole,
  • województwo śląskie – całe m.in. miasta Katowice, Częstochowa, Bytom, Tychy, Sosnowiec, Będzin, Oświęcim, Zabrze itd.,
  • województwo małopolskie – całe m.in. Kraków, Tarnów, Zakopane, Podhale, Nowy Sącz itd.,
  • województwo podkarpackie – całe m.in. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg,
  • województwo łódzkie – całe m.in. Łódź, Skierniewice, Sieradz,
  • województwo świętokrzyskie – całe z miastem Kielce,
  • województwo wielkopolskie – południowa część w rejonie miasta Kalisz,
  • województwo mazowieckie – południowa część w rejonie miasta Radom.

O tym, na jakie częstotliwości należy przestawić telewizory i jak przygotować się do zmian w powyższych regionach Polski można przeczytać tutaj.

Ostatnie przełączenie trzech wspomnianych multipleksów telewizji naziemnej zaplanowane jest na 27 czerwca 2022 r. Wtedy już cała Polska będzie odbierała kanał komercyjne za pomocą nowego systemu DVB-T2/HEVC. W następnej kolejności będzie przełączany multipleks MUX-3 z kanałami nadawcy publicznego. TVP może nadawać w starym systemie do końca 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *