MUX-L1. Telewizja naziemna Jelenia Góra

Telewizor wyświetla komunikat „brak modułu CI”. Co to jest?

Brak modułu CI” to jeden z komunikatów, jaki możemy zobaczyć na ekranie telewizora, w przypadku gdy dany kanał przestał nam odbierać lub nigdy nie byliśmy w stanie zobaczyć programu nadawanego na tym kanale. Co to oznacza? Czym jest moduł CI?

Moduł CI z angielskiego Common Interface to urządzenie, które możemy podłączyć do wielu telewizorów. Urządzenie typu CI pozwala rozszerzyć możliwości urządzenia, w tym przypadku telewizora o dodatkowe funkcje lub dostęp do nowych kanałów.

Moduł CI w telewizorze stosuje się zwykle do umożliwienia odbioru kanałów płatnej telewizji. Przykładowo telewizory obsługujące standard DVB-C mogą samodzielnie odbierać sygnał telewizji kablowej (bez konieczności podłączenia dodatkowego dekodera). W takim przypadku konieczne jest jednak uwiarygodnienie abonenta. W przypadku dekodera zazwyczaj umieszczana jest w nim specjalna karta. Telewizory nie są standardowo wyposażane w czytnik kart do płatnej telewizji. I tu właśnie sprawdza się moduł CI.

W większości telewizorów mamy do dyspozycji gniazdo PCMCIA. To bardzo szeroki otwór, w który możemy włożyć nie tyle wtyczkę, co cała prostokątną kartę.

Moduły CI dostarczane przez operatorów płatnej telewizji mają rozmiary, które idealnie pasują do otworu w telewizorze. To właśnie tu możemy zainstalować moduł CI umożliwiający dostęp do płatnej telewizji.

Jeżeli biorąc abonament kablówki decydujemy się na moduł CI zamiast dekodera zawsze sprawdźmy, czy nasz telewizor ma pozostałe parametry spełniające wymagania operatora.

Jeden komentarz do “Telewizor wyświetla komunikat „brak modułu CI”. Co to jest?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *