Testy DVB-T2 - częstotliwości

5 FAKTÓW o systemie DVB-T2. Cyfrowa TV na NOWYCH ZASADACH od 2022 roku!

Coraz mniej czasu zostało na przystosowanie telewizorów do nowego systemu DVB-T2. Cyfrowa TV w nowym systemie będzie wdrażana od kwietnia do czerwca 2022 roku. Posiadacze starych telewizorów muszą liczyć się z koniecznością dokupienia specjalnego dekodera. Jednak zmiana systemu nadawania telewizji nie dotyczy każdego. Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy w 2022 roku muszę wymienić telewizor – sprawdź koniecznie moje 5 faktów o DVB-T2 w Polsce.

Zmiana systemu naziemnej telewizji cyfrowej na nowy standard DVB-T2 jest przeprowadzana w całej Europie. Kraje muszą dostosować się do wytycznych wspólnotowych, które zakładają przeznaczenie obecnych częstotliwości telewizyjnych na rzecz internetu 5G.

W wielu krajach, w tym sąsiadujących z Polską (Niemcy, Czechy, Słowacja) już w poprzednich latach przeprowadzono zmianę systemu nadawania telewizji naziemnej. W Polsce cyfrowa TV na nowych zasadach na dobre ma obowiązywać od 2022 roku. Przełączenie systemu oznacza, że część osób może mieć problem z odbiorem kanałów na swoich telewizorach.

Kogo dotyczy zmiana sygnału telewizji w 2022 roku?

Pierwszym i podstawowym faktem transformacji telewizji cyfrowej z DVB-T do DVB-T2 jest to, że zmiany dotyczą tylko i wyłącznie osób, które odbierają sygnał telewizyjny drogą naziemną tj. z tradycyjnej anteny dachowej, zbiorczej (także w nowym budownictwie) lub pokojowej.

Jeżeli odbieramy naziemną telewizję, to kolejnym elementem do sprawdzenia jest to, czy nasz telewizor jest zgodny z nowymi wytycznymi. Może okazać się, że odbiornik kupiony nawet kilka lat temu jest dostosowany do nowego standardu i nie będziemy musieli robić nic poza przeprogramowaniem kanałów.

Bezpłatna Telewizja Naziemna w Polsce - lista kanałów 2022 rok

Praktycznie wszystkie telewizory wprowadzone na rynek po 2018 roku są przystosowane do nowego standardu. Niewykluczone, że starsze odbiorniki również są dostosowane do odbioru DVB-T2/HEVC (kodek H.265). Informację na ten temat zazwyczaj znajdziemy w instrukcji obsługi lub specyfikacji telewizora.

Obecnie w Polsce prowadzone są już testy nadawania DVB-T2/HEVC. W wybranych lokalizacjach można odbierać sygnał z testowych multipleksów. Nadawanych jest już kilka kanałów w nowym systemie, jeżeli odbieramy je na swoich telewizorach, oznacza to, że są one przystosowane do odbioru DVB-T2.

Cyfrowa TV w 2022 roku
Specjalny kanał Sprawdzam TV pomaga ustalić, czy nasz telewizor jest gotowy na nowy system DVB-T2

Kto nie musi wymieniać telewizora?

Zmiana nie wpłynie na odbiór kanałów innymi drogami w tym satelitarną i kablową. Jeżeli mamy wykupiony abonament w sieci kablowej lub na platformie satelitarnej, zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej nie wpłynie na odbiór sygnału od naszego operatora.

Jeśli więc mamy wykupiony abonament w sieci telewizji kablowej lub u operatora satelitarnego, a także dostarczającego sygnał telewizyjny drogą internetową (np. usługi świadczone przez firmy takie jak: UPC, Vectra, Inea, TOYA, Polsat Box (dawnej: Cyfrowy Polsat), Canal+, Orange, Netia itp.) nie musimy przejmować się zmianą systemu nadawania cyfrowej TV w 2022 roku – ta zmiana nas nie dotyczy.

Operatorzy kablowi i satelitarni zazwyczaj w pakiecie dają własny dekoder do oglądania telewizji. Jeżeli wykupione kanały oglądamy przez dekoder dostarczony przez firmę, w której mamy wykupiony pakiet telewizyjny, nie korzystamy z systemu odbioru telewizji DVB-T, a tylko tego dotyczą zmiany.

Jeżeli jesteśmy w powyższej sytuacji, nie dajmy się nabrać naciągaczom, którzy mogą chcieć wykorzystać okazję i wcisnąć nam nowy dekoder lub podpisać umowę, której faktycznie nie potrzebujemy!

Kiedy nastąpi zmiana systemu cyfrowej TV w Polsce?

Zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej w Polsce podzielona jest na cztery etapy regionalne. W pierwszych częściach kraju stary sygnał będzie zastępowany nowym już w marcu. W ostatnich miastach sygnał DVB-T2 będzie włączany do czerwca 2022 roku.

W pierwszej kolejności zmiana dotyczy województw dolnośląskiego i lubuskiego, gdzie nowy sygnał zastąpi stare DVB-T do 28 marca. Przełączenia w kolejnych województwach zaplanowano na: 27 kwietnia, 23 maja i 26 czerwca. Szczegółowy harmonogram przełączeń cyfrowej tv można znaleźć tutaj.

Cyfrowa TV od 2022 roku. Jak przystosować stary telewizor do DVB-T2?

Telewizory - sprawdź opinie

Jeżeli nasz telewizor nie odbiera sygnału w systemie nie oznacza to, że musimy kupić nowy telewizor. Najtańszym możliwym sposobem by cyfrowa tv w nowym systemie działała na naszym starym telewizorze, jest dokupienie odpowiedniego dekodera DVB-T2.

Co ciekawe rząd przygotowuje rozwiązania, które mają zapewnić dofinansowanie na zakup dekodera do odbioru DVB-T2. Mowa tu o kwocie 100 zł, która pozwoli na zakup prostego urządzenia, które umożliwi odbiór nowego systemu. Przegląd takich urządzeń można znaleźć tutaj.

Co da zmiana telewizji cyfrowej na DVB-T2?

Zmiana systemu nadawania telewizji w Polsce to nie tylko wymóg związany z koniecznością zwolnienia pasma dla 5G, ale też okazja do poprawy jakości nadawania i oferty programowej. Cyfrowa TV na nowych zasadach DVB-T2 umożliwi umieszczenie większej liczby kanałów na jednym multipleksie.

Multipleks obrazowo rzecz ujmując jest to paczka, w której możemy zmieścić określoną liczbę danych przesyłanych do telewizorów. W ramach multipleksu obecnie można przesyłać ok. 8 kanałów w jakości SD. W przyszłości będzie to nawet kilkanaście kanałów w tej samej jakości lub podobna liczba kanałów, tyle że w lepszej jakości HD.

Telewizja DVB-T2 umożliwi też transmisję kanałów w znacznie wyższej jakości Ultra HD zwanej też 4K. W planach jest już uruchomienie kanału TVP 4K.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *