Ostatni przegląd bezpłatnych kanałów polskiej telewizji naziemnej na moim blogu umieściłem już ponad pół roku temu. Niektóre z planowanych wtedy stacji wystartowały, niektórym wyklarowała się ramówka, a na niektórych multipleksach pojawiły się niespodzianki. Dlatego dziś jeszcze raz krótki „rzut okiem” na polskie bezpłatne kanały w DVB-T.
Na terenie Polski działają już trzy multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej. Na dzień dzisiejszy najlepszym zasięgiem może pochwalić się mux-2 zawierający tzw. „kanały komercyjne” nadawców, którzy dotychczas nadawali sygnał w systemie analogowym. W myśl obustronnej umowy dotychczasowi nadawcy (Polsat, TVN, TV4 i TV Puls) dostali po dwa miejsca w nowym multipleksie. Miejsca te zostały wykorzystane w sposób następujący:
- Polsat umieścił w mux-2 swój główny kanał oraz stworzony przy okazji startu DVB-T w Polsce kanał sportowo-informacyjny Polsat Sport News. Stacja ze swoich zadań informacyjnych wywiązuje się cogodzinnym flashem informacji sportowych. SportFlash to pięciominutowa audycja w której prezentowane są informacje sportowe. Ponadto o godz. 23 na PSN nadawana jest retransmisja programu Sportowe podsumowanie dnia z Polsatu News. Pozostałą część ramówki stanowią transmisje i retransmisje sportowe różnych dyscyplin. Zazwyczaj znajdziemy tu mecze o mniejszym zainteresowaniu (np. bez udziału Polaków).
- TVN oprócz swojego głównego kanału w multipleksie umieścił działającą już wcześniej stację TVN7, znajdziemy tu najczęściej filmy (niekoniecznie „pierwszej świeżości”), powtórki seriali oraz produkcje własne (np. serial „Reguły Gry”)
- TV4 na potrzeby drugiego miejsca w multipleksie stworzyło kanał TV6. Dla mnie największy zawód „cyfryzacji”. „Szóstka” to taka trochę zapchajdziura w której lądują stare seriale animowane, zagraniczne wersje programów typu talent-show oraz powtórki polskich reality-show, które swoje lata świetności miały jakąś dekadę temu.
- TV Puls, która w analogu docierała do niewielkiej ilości widzów na swoim drugim kanale wciąż emituje tzw. „pasy łowicie”. Wielką zagadką jest kiedy z kanału oznaczonego jako Puls2 zniknie plansza testowa i co ją zastąpi. Chodziły słuchy, że ma to być kanał dla dzieci, były też plotki o tym, że Puls odsprzeda miejsce – telewidzowie jednak wciąż mogą tylko oglądać kolorowe prostokąty.
Od niedawna (grudnia ubiegłego roku) 15% populacji Polski ma dostęp do „pierwszego multipleksu” o którym głośno było m.ni. za sprawą awantur o Telewizję Trwam. Mux-1 zasięg swój ma zwiększyć w maju b.r. co zapewni 92% społeczeństwa dostęp do cyfrowego odbioru meczów Euro2012. Układ kanałów w mux-1 prezentuje się następująco:
- Chwilowo znalazły się tu kanały Telewizji Polskiej: TVP1, TVP2 oraz TVP Info (które po rozszerzeniu zasięgu mux-3 zwolnią miejsce dla kolejnych „nowych nadawców”. A oprócz tego:
- Polo TV – stacja emitująca muzykę disco-polo. Z początku wydawało się, że ten rodzaj muzyki odszedł już do Lamusa, ale Polo TV radzi sobie całkiem nieźle wyprzedzając w różnego rodzaju badaniach popularności stacje muzyczne nadające „modne rytmy”.
- ESKA TV – kanał telewizyjny należący i współpracujący z Radiem Eska. Ramówkę wypełnia głównie muzyka oraz programy rozrywkowe skierowane przede wszystkim do ludzi młodych.
- TTV (początkowo miał nosić nazwę U-TV) – kanał o profilu społeczno-poradnikowo-interwencyjnym. Znajdziemy tu audycje związane ze zdrowiem, pracą i życiem codziennym. Dzięki powiązaniu z TVN-em stacja nadaje też uzupełnienie ramówki TVN-u w postaci audycji „Uwaga po uwadze”.
- ATM Rozrywka TV – kanał jeszcze dobrze nie wystartował a już grożą mu zamknięciem. Na razie ekran kontrolny został zastąpiony zapętlonymi odcinkami seriali internetowych (m.in. Baśka Blog, Klatka B. czy Pitupitu). Według zapowiedzi wkrótce stacja ma wyemitować powtórki reality-show „Amazonki” z przed ponad 10 lat. Mam nadzieję, że to nie jest ostateczna ramówka tego kanału i nie będziemy mięli kolejnego TV6 – czekajmy więc na wyklarowanie ramówki, być może po poszerzeniu zasięgu mux-1 coś drgnie.
- W pierwszym multipleksie od czerwca 2012 dostępny ma być również kanał TVP1 HD, dzięki temu ponad 90% populacji Polski będzie mogła bez dodatkowych opłat obejrzeć mecze Polaków na Euro2012.
No i na koniec pozostał nam mux-3 z kanałami Telewizji Polskiej, a w nim:
- Podstawowe kanały TVP czyli „jedynka”, „dwójka” oraz TVP Info (w dwóch wersjach regionalnych).
- TVP Kultura – kanał tematyczny poświęcony zagadnieniom kulturalnym.
- TVP Historia – kanał tematyczne poświęcony zagadnieniom historycznym, emitowane są tu filmy o wydarzeniach historycznych oraz archiwalne audycje telewizyjne (np. Dziennik Telewizyjny czy program popularno-naukowy Sonda).
- TVP Polonia – bonus w postaci kanału TVP przeznaczonego dla widzów spoza Polski.
- od czerwca 2012 na mux-3 dostępny ma być kanał TVP2 HD. Niewykluczone, że w przyszłości do oferty multipleksu dołączą kolejne kanały tematyczne TVP (w planach są TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Natura i TVP Dzieci).
Jako, że chętnych do nadawanie w bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej było więcej niż wolnych miejsc wkrótce możemy spodziewać się konkursu dla kolejnych kanałów. Najprawdopodobniej początkowo do obsadzenia będą cztery miejsca w mux-1 (zwolnione przez kanały TVP), w planach jest także uruchomienie jeszcze dwóch nowych multipleksów. Na te ruchy poczekamy jednak najprawdopodobniej do 2013 roku, kiedy wyłączony zostanie przekaz analogowy co będzie skutkowało zwolnieniem częstotliwości.
Wszystko ładnie i pięknie z tą TV, tylko z powodu zakłóceń spowodowanych burzami, nie mogłem obejrzeć na żywo żadnego meczu ME. zy jest jakaś rada na te burze ?
Szczerze mówiąc nie spotkałem się z problemami w odbiorze podczas burz. Możliwe, że mieszkasz daleko od nadajnika albo masz za słabą antenę.
no pewnie masz słabą antene.
no niewię
naziemna telewizja cyfrowa niewypał żenująca oferta Polo TV ATM Rozrywka TV ESKA TV
koleś ogarnij sie jak ci nie odpowiada to se kup Cufrowy polsat albo NIEDODAWAJ KOMENTARZY i WYPIERDA***!!!
Iroman czytam twój komentarz i tego kolegi przed tobą ,niewiem z jakiej zapyziałej wiochy pochodzisz ale tv cyfrowa w polsce to głównie aż do bulu porawna politycznie i demoralizująca młodych prorządow kicha a pozatym grzeczniej prosze – Krzysztof z Krakowa
oj to trochę jak padaczka
czyli jak w polsce oszczędzają na wszystkim nawet na sygnale,odbieram kanały czeskie i niemieckie a polskich,zależy od pogody ,przestawiałem na zagań i wrocław niewypał .ktoś znowu kasę wziął i do nadajnika wstawił mały wzmaczniacz domowy tak wygląda DVT w
polsce.
ta cała telewizja naziemna to wielka kicha.Bez przerwy wyłączają niektóre kanały.
siara.
czy ktoś wie czy w Radomiu w tej chwili działa multipleks 1 i 2 czy mam zepsutą antenę.